"To nie samochód robi z nas dzikusów. Rower robi z niektórych to samo"

Kraksa na ścieżce rowerowej. Materiał programu "Polska i Świat"
Kraksa na ścieżce rowerowej. Materiał programu "Polska i Świat"
TVN24
Kraksa na ścieżce rowerowej. Materiał programu "Polska i Świat"TVN24

Czołowe zderzenie rowerzystów kiedyś było ewenementem. Dziś takich wypadków jest coraz więcej. Na ścieżkach przybywa rowerów. Przeszkodami na ich drodze stają się nie tylko piesi czy inne pojazdy. Dochodzi do sytuacji, gdy muszą rywalizować o przestrzeń do jazdy między sobą. Materiał Łukasza Wieczorka z magazynu "Polska i Świat"

W kwietniu w alei KEN zderzyło się ze sobą dwóch rowerzystów, którzy jechali w przeciwnych kierunkach. Konieczna była interwencja ratowników medycznych. - W wyniku tego zdarzenia jeden z rowerzystów z obrażeniami ciała trafił do szpitala - mówi Piotr Świstak z Komendy Stołecznej Policji.

Problem zatłoczonych ścieżek rowerowych dotyczy nie tylko stolicy. W ubiegłym miesiącu wypadki podobne do tego z Ursynowa wydarzyły się w Jastrzębiu i Olsztynie.

Korki na ścieżkach rowerowych

- Kilka lat temu było tak, że jak na ścieżce rowerowej, jadąc szczególnie na szóstą rano na dyżur do pracy, spotykałem innego rowerzystę, to się pozdrawialiśmy jak na górskim szlaku. To był wyjątek. Dzisiaj są korki na ścieżkach rowerowych - mówi Karol Kobos, rowerzysta i wydawca portalu tvnwarszawa.pl.

Jedni korzystają z roweru dla rozrywki, drudzy dla zdrowia, a jeszcze inni traktują go jako podstawowy środek transportu. Na drogach spotykają się amatorzy i doświadczeni kolarze. Bardziej zaprawieni w bojach narzekają często na tych "niedzielnych" rowerzystów, którzy wsiadają na rower tylko, gdy jest ładna pogoda.

Niektórzy za nic mają zasady ruchu drogowego, nie wiedzą też jak zachować się w pewnych sytuacjach. - Nie pokazują kierunku ruchu i nagle taka osoba zaczyna skręcać, kiedy my ją wyprzedzamy. Przez taką osobę bardzo poważnie uszkodziłam sobie kolano. Miałam nawet z tego powodu operację - żali się Justyna, rowerzystka z Warszawy.

"System szkolenia nie przystaje do rzeczywistości"

Zgodnie z obowiązującym prawem, każdy dorosły może jeździć w Polsce rowerem bez żadnych uprawnień.

- System szkolenia rowerzystów w Polsce zupełnie nie przystaje do rzeczywistości i należałoby go zasadniczo zmienić. Dziecko do lat dziesięciu nie może jechać po ścieżce, nie mówiąc o jezdni - zauważa Grzegorz Mazur z Krakowskiej Masy Krytycznej.

I tak na jednej ścieżce spotykają się kolarze, którzy mają w nogach tysiące kilometrów, dzieci, które dopiero zdobywają doświadczenie i ci, którzy urządzają sobie na nich wyścigi.

- Jeżeli na ścieżce pojawi się ktoś, kto jedzie wolno, osoba starsza albo dziecko, to oczywiście znajdą się szaleńcy, którzy będą wyprzedzać trawnikiem, chodnikiem jak popadnie. To nie samochód robi z nas dzikusów na jezdniach. Rower niestety robi z niektórych dokładnie to samo - przyznaje Kobos.

Ścieżki rowerowe wydają się niektórym na tyle bezpieczne, że ministerstwo infrastruktury półtora roku temu chciało zmienić przepisy, by mogli na nie wjechać też rolkarze czy deskorolkarze. Do tej pory nic z tego nie wyszło.

kk

Pozostałe wiadomości

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali 46-latka, który popełnił wykroczenie drogowe. Okazało się, że jego prawo jazdy jest podrobione. Mężczyzna tłumaczył, że kupił je przez internet, bo właściwe mu odebrano. Grozi mu pięć lat więzienia.

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Źródło:
PAP

Kierowcy musieli się rozstać z 55 samochodami. Skonfiskowała je policja, na podstawie nowych przepisów, które weszły w życie 14 marca. Chodzi o nietrzeźwe osoby, które wsiadły za kierownicę. Część tych aut trafiła do "osób godnych zaufania".

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32-letni kierujący był tak pijany, że ledwo mówił i nie mógł dmuchnąć w policyjny alkomat. W nocy bez włączonych świateł wjechał pod prąd na jedną z głównych ulic w Piasecznie.

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najpierw było "złe spojrzenie" i żądanie przeprosin. Sytuacja szybko jednak eskalowała. Pojawiły się groźby i żądanie pieniędzy. Napastnicy dostali dwa złote, a po chwili zostali zatrzymani. Dwaj mężczyźni oraz kobieta usłyszeli zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani.

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Źródło:
tvn24.pl

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP

Pomimo stałych napraw, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort podróżnym, najstarszą nitkę podziemnej kolei w stolicy czekają spore prace modernizacyjne. Pojawią się nowe urządzenia sterowania ruchem, uszczelnione zostaną tunele i dylatacje. Wymienione zostaną też szyny.

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na włączenie do Systemu Informacji Parkingowej 18 parkingów. W ostatnim czasie dołączyły do niego też miejsca postojowe należącej do trzech prywatnych operatorów.

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwaj uczestnicy bójki na Nowym Świecie w centrum Warszawy zostali skazani na siedem lat więzienia. Sąd orzekł również nawiązkę po 10 tysięcy złotych. Wyrok usłyszał również kolega skazanych, który pomagał ukrywać się jednemu z nich - pięć miesięcy ograniczenia wolności. Głównego podejrzanego nie udało się sprowadzić z Turcji.

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w śledztwie dotyczącym korupcji zatrzymali 65-letniego adwokata Waldemara G., będącego jednocześnie rektorem jednej z warszawskich uczelni. Do czasu wyjaśnienia sytuacji jego obowiązku przejmuje prof. dr hab. Roman Wieruszewski.

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Był historykiem i członkiem opozycji demokratycznej w okresie PRL. Na elewacji budynku przy ulicy Rudnickiego 6 odsłonięto w środę mural pamięci prof. Karola Modzelewskiego. Biało-czarne dzieło zaprojektował znany artysta Wilhelm Sasnal.

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wernisaż wystawy "Dar Paderewskiego", zorganizowanej w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, odbędzie się w czwartek. Od piątku wystawa będzie dostępna dla zwiedzających. To prezentacja ponad 220 dzieł sztuki i pamiątek związanych z Ignacym Janem Paderewskim, jednym z największych polskich muzyków i mężów stanu XX wieku.

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

Źródło:
PAP

Już po raz dziesiąty wyłoniono laureatów corocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Nagrody przyznano w pięciu głównych kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne.

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl