To koniec fotoradarów. "Trafią do magazynu"

Warszawa

Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.plZnikną fotoradary

Koniec i tak nie działających już fotoradarów nadchodzi wielkimi krokami. Straż miejska ogłosi lada dzień przetarg na demontaż urządzeń. Mają trafić do magazynu jeszcze w tym roku.

- Główny Inspektorat Transportu Drogowego wydał zgodę na demontaż urządzeń. Została wszczęta procedura - potwierdza w rozmowie z tvnwarszawa.pl Monika Niżniak, rzeczniczka straży miejskiej.Teraz formacja musi ogłosić przetarg. Wyłoniona w nim firma zdemontuje urządzenia. - Musimy uzyskać odpowiednie pozwolenia, m.in. związane ze zmianą organizacji ruchu na czas prowadzonych prac, czy zabezpieczyć przyłącza i przywrócić teren do stanu pierwotnego - wylicza Niżniak.

Trafią do magazynu

Rzeczniczka nie precyzuje, kiedy dokładnie ogłoszony zostanie przetarg, ani nie podaje ostatecznej daty demontażu fotoradarów. Mówi za to ogólnie: – Myślę, że urządzenia jeszcze w tym roku trafią do magazynu.I podkreśla, że nie są już prowadzone rozmowy z GITD w sprawie ewentualnego ich przejęcia. Inspekcja musiałaby na swój koszt dostosować fotoradary do swojego systemu. Jak pisaliśmy na początku marca, na to nie chciała się zgodzić - proponowała, by koszty pokryło miasto.Czy fotoradary będą kurzyć się w magazynie? A może trafią do Czech albo na Słowację, jak to zapowiadał w marcu wiceprezydent Warszawy? O to zapytaliśmy Jarosława Jóźwiaka. Czekamy na odpowiedź.

Zabrali i tyle

Stacjonarne i mobilne fotoradary odebrała straży miejskiej ustawa, która weszła w życie 1 stycznia 2016 roku. Nie określiła ona jednak zupełnie formy ich przejęcia przez GITD czy policję.

I chociaż wiele gminnych fotoradarów nazywanych było "skarbonkami", bo - zdaniem kierowców - służyły jedynie do zarabiania pieniędzy, to, jak zapewniają władze Warszawy, policja i straż miejska, urządzenia były ustawione przy skrzyżowaniach i miejscach niebezpiecznych, poprawiały realnie bezpieczeństwo.

"Bez fotoradarów jest niebezpiecznie" - alarmują też drogowcy i publikują wyniki pomiarów, które przeprowadzili w ostatnich dniach na stołecznych ulicach. Zobacz materiał Łukasza Wieczorka, reportera "Polski i Świata".

Drogowcy zbadali natężenie ruchu
TVN 24

ran/r