Przygotuj się na:

ZWĘŻONY MOST ŚWIĘTOKRZYSKI

Do końca października kierowców czekają utrudnienia na moście Świętokrzyskim. Drogowcy rozpoczęli wymianę wyeksploatowanej dylatacji na wschodniej części przeprawy. Prace będą podzielone na etapy, a każdy z nich będzie wiązał się ze zwężeniem jezdni.

Ulice

Szczyt NATO w Warszawie: doradzamy, jak go przetrwać

Ulice

TVN24Utrudnienia podczas szczytu NATO

Zamknięte ulice, śmigające limuzyny z VIP-ami z całego świata i szereg innych, mniejszych i większych zmian, które odczują mieszkańcy - tak szczyt NATO będzie wyglądał z perspektywy warszawiaków.

Co? Gdzie? Kiedy?

Szczyt NATO odbędzie się 8 i 9 lipca na Stadionie Narodowym w Warszawie. Związane z nim utrudnienia i ograniczenia zaczną się jednak już w środę, 6 lipca. Sytuacja powinna wrócić do normy w sobotę, 9 lipca około 20.

Dla ruchu całkowicie zamykane będą Aleje Jerozolimskie, Krakowskie Przedmieście i plac Teatralny. Utrudnień można się też spodziewać w okolicy ulicy Grzybowskiej, którą delegaci będą dojeżdżać do hoteli.

Ograniczenia pojawią się też w rejonie Zamku Królewskiego. W piątek po południu zamknięty dla pieszych będzie plac Zamkowy, a kierowcy nie wjadą na Wisłostradę w kierunku Czerniakowa.

Przez cały okres zakaz zatrzymywania obowiązywać będzie na Żwirki i Wigury. We wszystkich tych okolicach poważnych utrudnień i objazdów powinni spodziewać się pasażerowie komunikacji miejskich.

SPRAWDŹ OBJAZDY NA STRONIE ZTM

TU NIE WJEDZIESZ I NIE ZAPARKUJESZ - SZCZEGÓŁOWE MAPY

Utrudnienia w ŚródmieściuUrząd Miasta

Zamknięte plaża i most Poniatowskiego

Od 7 do 9 lipca zamknięta będzie plaża Poniatówka oraz ulice wokół stadionu (w tym Wał Miedzeszyński i most Poniatowskiego). Zakaz dotyczy także pieszych i rowerzystów. Ponieważ przy tych ulicach nie ma bloków ani domów, miasto nie wydaje przepustek.

W ten weekend nie będzie też imprez w Plażowej i Temacie Rzeka.

Którędy pojadą tramwaje?

Linie kursujące mostem Poniatowskiego zostaną przekierowane na most Śląsko-Dąbrowski.

Co z drugą linia metra i koleją?

Pociągi metra będą kursować cały czas, ale nie zatrzymają się na stacji Stadion Narodowy.

Na odcinku Warszawa Wschodnia - Warszawa Zachodnia, we wszystkich pociągach oprócz pendolino będą honorowane bilety ZTM. Pociągi nie zatrzymają się jednak na stacji Warszawa Stadion.

Jak dojechać na Saską Kępę?

Dla mieszkańców najbliższej okolicy stadionu będzie to ciężki weekend. Nie dojadą do domów od strony ronda Waszyngtona. Zostaje im Trasa Łazienkowska z ulicą Saską oraz Wał Miedzeszyński, którym dotrą jednak tylko do ulic Zwycięzców.

Sama Saska Kępa nie będzie jednak zamknięta, jak w przypadku największych imprez na Narodowym. Tym razem jej mieszkańcy nie muszą mieć identyfikatorów, by wjechać na jej teren.

Utrudnienia na Pradze PołudnieUM Warszawa

Gdzie nie można parkować ?

Przede wszystkim w rejonie Stadionu Narodowego, Al. Jerozolimskich, Żwirki i Wigury, Traktu Królewskiego i placu Zamkowego oraz przy Królewskiej, Grzybowskiej i Emilii Plater.

Co zrobić z samochodem?

Mieszkańcy ulic objętych zakazami mogą bezpłatnie parkować w innych miejscach niż przypisane do ich abonamentów lub całodobowo na parkingach P+R.

Co grozi za złamanie zakazu?

Samochody będą odholowywane na koszt właściciela - dla pojazdu osobowego to koszt 478 złotych.

Jak działa Lotnisko Chopina?

Na Okęciu wyląduje w tym okresie około 300 dodatkowych samolotów. Pasażerowie nie powinni tego odczuć, ale odlatujący powinni pojawić się w porcie wcześniej niż zwykle. Warto też pamiętać, że w czasie przejazdu delegacji zamykana może być ul. Żwirki i Wigury. Zamiast własnego samochodu, taksówki czy autobusu linii 175 lepiej skorzystać z pociągów.

Tym bardziej, że prywatne samochody nie będą mogły zatrzymywać się przed terminalem.

SPRAWDŹ POŁĄCZENIA NA LOTNISKO CHOPINA

Utrudnienia na OchocieUM Warszawa

Czy przez zamknięte ulice i most przejadę rowerem?

Nie - zakazy dotyczą też rowerzystów. Z użycia wyłączone będą też niektóre drogi dla rowerów, a z warszawskich ulic zniknie 27 stacji Veturilo, głównie w Śródmieściu i w okolicy stadionu.

ZOBACZ KTÓRE STACJE ZNIKNĄ

Zamknięte będą również niektóre paczkomaty w rejonie: Al. Jerozolimskich, Placu Powstańców Warszawy, WKD Śródmieście oraz ulic Kijowskiej, Towarowej i Targowej.

Czy mogę używać drona lub lecieć swoim samolotem ?

Nie. W obrębie 100 km od stadionu obowiązywać będzie zakaz lotów. Wyjątkiem będą kursy samolotów pasażerskich. Jeśli jakaś inna maszyna przekroczy tę strefę, wojsko może ją zestrzelić!

Zakaz lotów w promieniu 100 km obowiązuje także prywatnych właścicieli samolotów, aerokluby i mniejsze lotniska, gdzie nie ma ruchu pasażerskiego.

SPRAWDŹ, GDZIE NIE MOŻNA LATAĆ DRONEM

ZOBACZ MATERIAŁ "FAKTÓW" TVN NA TEMAT UTRUDNIEŃ:

Z jakimi utrudnieniami trzeba się liczyć?Fakty TVN

md/r/b