Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Straż miejska ustawi nowe superradary

Warszawa

TVN24Tu staną radary

Straż miejska ogłasza sukces superradaru na skrzyżowaniu Jana III Sobieskiego i Witosa. Zapowiada też, że pójdzie za ciosem i do końca roku ustawi trzy kolejne superradary. Jeszcze w październiku przybędzie także siedem słupów z fotoradarami. A to jeszcze nie wszystko.

Już w połowie kwietnia informowaliśmy, że strażnicy planują ustawić w Warszawie więcej fotoradarów. Wszystkie umowy zostały podpisane, a termin włączenia urządzeń zbliża się wielkimi krokami.

Sprawdził się, będą kolejne

Radary, ochrzczone mianem superradarów, które stanęły na skrzyżowaniu Sobieskiego i Witosa okazały się sukcesem.

– Od lutego odnotowaliśmy na skrzyżowaniu 15 tysięcy spraw: 6 tys kierowców przejechało na czerwonym świetle, 9 tys przekroczyło prędkość – wylicza Monika Niżniak, rzecznik straży miejskiej. Kierowcy szybko nauczyli się, że łamanie w tym miejscu przepisów wyjątkowo się nie opłaca. Poprawiło się też bezpieczeństwo. – W porównaniu do pierwszych miesięcy zanotowaliśmy spadek liczby wykroczeń o połowę. Nie wydarzył się w tym czasie również żaden poważny wypadek – dodaje Niżniak.

W związku z tym zdecydowano o kupnie urządzenia, które dotychczas było tylko wypożyczone. Straż miejska wzbogaci się również o trzy dodatkowe. Staną one na skrzyżowaniach ulic: Zamienieckiej z Fieldorfa, Al. Niepodległości z Batorego i Grójeckiej z Dickensa. Mają zacząć działać do końca roku.

Radar rozpozna ciężarówkę

To nie jedyne miejsca których muszą obawiać się drogowi piraci. W siedmiu lokalizacjach stolicy staną słupy z fotoradarami. Potrafią one nie tylko mierzyć prędkość. Rozpoznają również rodzaj pojazdu. Będzie można ustawić inną prędkość maksymalną dla samochodów osobowych i ciężarowych.

Jak zapewnia straż miejska umożliwi to lepszą kontrolę nad dużymi samochodami wjeżdżającymi na zabronione dla nich ulice. Nowe miejsca, w których do końca października staną fotoradary to: - Puławska 562 przy Kuropatwy- Wybrzeże Kościuszkowskie w rejonie Karowej- Radzymińska przy skrzyżowaniu z Bystrą- Modlińska 250- Powstańców Śląskich 26- al. Krakowska w pobliżu 17 Stycznia - Górczewska na wysokości Budy 33.

Mobilne kontrole

Strażnicy przeanalizowali również i inne lokalizacje. – To gdzie staną fotoradary nie zależy od widzimisie straży miejskiej. Zbieramy dane od policji, inspekcji transportu drogowego, prowadzimy rozmowy z zarządcami terenu – tłumaczy Niżniak. – Sprawdzamy gdzie dochodzi do wypadków, potrąceń, gdzie rejestrowane są wykroczenia. Również władze dzielnic podpowiadają, gdzie warto ustawić radary – dodaje.

Miejsca mobilnych kontroli
TVN24

Na podstawie tych analiz strażnicy wystąpili do zarządców dróg o ustawienie znaków informujących o kontroli w 20 miejscach:

1. al. Prymasa 1000-lecia – parking na tyłach Cmentarza Powązkowskiego, kierunek Żoliborz

2. al. Prymasa 1000-lecia – przystanek MZA „LASEK NA KOLE 01”, kierunek Ochota

3. al. Wilanowska – w okolicy przystanku MZA „PODBIPIĘTY 01”

4. al. Wilanowska w pobliżu dojazdu do posesji nr 43, kierunek Wilanów

5. al. Rzeczypospolitej przy ul. Oś. Królewska- w obydwu kierunkach

6. ul. Puławska/Poleczki kierunek Piaseczno

7. ul. Wał Miedzeszyński – okolice posesji nr 141 – kierunek centrum

8. ul. Modlińska/Kanał Żerański – kierunek Legionowo

9. ul. Modlińska/Winorośli – kierunek centrum

10. al. Krakowska nr 120 – kierunek centrum

11. ul. Solec/Pomnik Sapera – kierunek Wilanów

12. ul. Solec v/v Pomnika Sapera – kierunek Żoliborz

13. ul. Powsińska/Limanowskiego – kierunek centrum

14. al. Rodowicza-Anody – kierunek centrum - w okolicy przystanku MZA „STRZELECKIEGO 02”

15. ul. Marywilska – kierunek Białołęka – w pobliżu przystanku MZA „WYTWÓRNIA MAS BITUMICZNYCH 02”

16. ul. Przyczółkowa nr 247 - kierunek centrum

17. ul. Wybrzeże Gdyńskie nr 2 – kierunek Łomianki

18. ul. Wybrzeże Gdyńskie/Gwiaździsta kierunek centrum

19. ul. Dolina Służewiecka/Puławska kierunek Służewiec

20. ul. Żołnierska przy skrzyżowaniu z ul. Marsa ( na wysokości ul. Niepołomickiej 26)

Strażnicy będą w tych miejscach prowadzić kontrole mobilne. – Mamy dwa samochody, w których zostały zamontowane fotoradary. Kontrole będziemy prowadzić rotacyjnie. Radiowozy będą się często przemieszczać – ostrzega kierowców Niżniak.

wp/b