Stopień alarmowy ALFA w Warszawie. Wkrótce konferencja bliskowschodnia

Ulice


Zamknięte ulice, ograniczenia w parkowaniu i bardzo dużo służb na ulicach - tak będzie wyglądał przyszły tydzień w Warszawie. We środę i czwartek trwać będzie konferencja bliskowschodnia, w której udział mają wziąć między innymi premier Izraela i sekretarz stanu USA.

ALFA to najniższy - w czterostopniowej skali - stopień alarmowy. Oznacza, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia "wzmożonej kontroli miejsc użyteczności publicznej i dużych skupisk ludzi". Premier Morawiecki wprowadził go od północy, 11 lutego do 23:59 15 lutego.

Jak tłumaczą służby, ważne jest, by mieszkańcy zgłaszali niestandardowe sytuacje, takie jak dziwnie zachowujące się osoby, pozostawiony w miejscach publicznych bagaż, pakunki, paczki czy samochody, zwłaszcza ciężarowe, zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń.

Ograniczenia

Poza tym dla mieszkańców Warszawy szykuje się kilka trudnych dni. Już od poniedziałku 11 lutego, do piątku 15 lutego, w rejonie hoteli, w których zatrzymają się delegacje, zostaną wprowadzone duże zmiany w parkowaniu.

Na wielu ulicach będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania, dotyczący także wyznaczonych miejsc postojowych, zatok i chodników, wraz z tablicą informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela. Dodatkowo w środę 13 lutego, ograniczenia w ruchu i parkowaniu pojawią się w okolicy Starego Miasta i Stadionu Narodowego.

Służby będą mogły też operacyjnie zdecydować o wyłączeniu z ruchu innych ulic. Komunikacja miejska będzie wtedy kierowana na objazdy najbliższymi przejezdnymi ulicami.

Utrudnienia dotkną także pieszych. Niedostępny będzie plac Zamkowy.

Zmiany w organizacji ruchu od 13 do 14 lutegoUM Warszawa

SZCZEGÓŁY UTRUDNIEŃ:

Od poniedziałku, 11 lutego, od godziny 20.00 do piątku, 15 lutego, do godziny 8.00, wyłączone z parkowania będą:

- Emilii Plater na odcinku od Alei Jerozolimskich do Nowogrodzkiej, - Nowogrodzka na odcinku od Emilii Plater do Chałubińskiego (po stronie hotelu; wraz z parkingiem przed hotelem)

Od wtorku, 12 lutego, od godziny 20.00 do piątku, 15 lutego, do godziny 8.00, wyłączone z parkowania będą:

- Belwederska na odcinku od drogi wewnętrznej za hotelem do Spacerowej - Spacerowa na odcinku od Belwederskiej do drogi wewnętrznej za hotelem (tylko po stronie hotelu), Prusa (po stronie hotelu), - Konopnickiej na odcinku od Prusa do parkingu (po stronie hotelu), - jezdnia prowadząca z Wiejskiej na plac Trzech Krzyży, - Emilii Plater na odcinku od Śliskiej do Siennej, - Śliska, - Sienna na odcinku od Sosnowej do Emilii Plater, - Sosnowa na odcinku od Śliskiej do Siennej, - Karowa na odcinku od Krakowskiego Przedmieścia do Browarnej, - Krakowskie Przedmieście na odcinku od Królewskiej do Miodowej (wraz z parkingiem przed hotelem), - Tokarzewskiego-Karaszewicza (wraz z parkingiem przed hotelem), - plac Piłsudskiego na odcinku od Tokarzewskiego-Karaszewicza do Ossolińskich, - Ossolińskich, - Królewska na odcinku od Marszałkowskiej do Krakowskiego Przedmieścia (wraz z parkingiem przed hotelem).

W środę, 13 lutego, od godziny 0.01 do 24.00 wyłączone z parkowania będą:

- plac Zamkowy (wraz z tak zwanym dziedzińcem trójkątnym i placem przed kościołem świętej Anny), - Miodowa na odcinku od Krakowskiego Przedmieścia do Senatorskiej, - Podwale na odcinku od Senatorskiej do Kapitulnej, - Senatorska na odcinku od Miodowej do Podwale, - Kapitulna, - Piekarska, - Piwna na odcinku od placu Zamkowego do Zapiecek, - Świętojańska na odcinku od placu Zamkowego do Zapiecek, - Dziekania, - Kanonia, - Jezuicka, - Celna, - Brzozowa, - Mostowa na odcinku od Starej do Boleść, - Boleść, - Grodzka, - Nowy Zjazd, - Bugaj, - Wybrzeże Gdańskie na odcinku od Boleść do Grodzkiej (po stronie Zamku Królewskiego), - parking pod mostem Śląsko-Dąbrowskim (pomiędzy Grodzką a Nowy Zjazd), - ślimaki zjazdowe mostu Śląsko-Dąbrowskiego.

Od środy, 13 lutego, od godziny 22.00 do czwartku, 14 lutego, do godziny 22.00 wyłączone z parkowania będą:

- Wybrzeże Szczecińskie na odcinku od mostu Józefa Poniatowskiego do mostu Świętokrzyskiego, - aleja Józefa Poniatowskiego (do łącznicy zjazdowej na Wał Miedzeszyński), - Jakubowska od Wał Miedzeszyński do Łotewskiej.

Od środy, 13 lutego, od godz. 6.00 do czwartku, 14 lutego, do godz. 6.00 zamknięty dla ruchu samochodów oraz pieszych będzie plac Zamkowy (wraz z Dziedzińcem Trójkątnym i placem przed kościołem św. Anny).

Ponadto, 13 i 14 lutego w Śródmieściu, na Mokotowie, Ochocie i Pradze Południe będzie obowiązywał zakaz przewozu materiałów niebezpiecznych.

"Na terenie objętym obostrzeniami nie wolno transportować materiałów: wybuchowych, zapalnych i samozapalnych, trujących, promieniotwórczych, żrących i innych (...). Obowiązywać także będzie zakaz ruchu pojazdami nienormatywnymi" - informuje w komunikacie urząd wojewódzki.

Konferencja bliskowschodnia

W styczniu Departament Stanu USA i polskie MSZ poinformowały, że w lutym w Warszawie odbędzie się konferencja w sprawie pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.

Wcześniej konferencję zapowiedział w rozmowie ze stacją Fox News sekretarz stanu USA Mike Pompeo, który mówił, że szczególna uwaga zostanie poświęcona wpływom Iranu na Bliskim Wschodzie.

Udział w polsko-amerykańskiej konferencji zapowiedział m.in. premier Izraela Benjamin Netanjahu. Do Warszawy mają także przyjechać przedstawiciele niektórych państw europejskich i regionu Zatoki Perskiej.

PAP/mp/pm

Zmiany w organizacji ruchu od 12 do 14 lutego UM Warszawa