Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Sto miejsc do przebudowy. "Systematycznie usuwamy przeszkody"

Warszawa

ZDMPlac Na Rozdrożu

Ratusz zapewnia, że w tym roku ułatwi poruszanie się mieszkańcom w stu miejscach. Bariery architektoniczne mają być usunięte w kilku dzielnicach. Prace zaczną się między innymi na placu Na Rozdrożu i przy alei Niepodległości.

Na temat planowanych prac władze miasta zorganizowały we wtorek konferencję prasową. Systematycznie usuwamy z ulic architektoniczne przeszkody tak, by wszyscy warszawiacy mogli komfortowo poruszać się po mieście - mówi Robert Soszyński, zastępca prezydenta Warszawy.

Jak przypominają urzędnicy, likwidacja barier architektonicznych poprawia bezpieczeństwo na drogach i ułatwia dostęp do komunikacji miejskiej. "W szczególności dla osób niepełnosprawnych i osób starszych. Do zmodernizowanych elementów należą między innymi obniżone krawężniki przy przejściach dla pieszych, czy ostrzegawcze płyty" - zapewniają urzędnicy.

Poprawa w siedmiu dzielnicach

Projekt usuwania barier powstał kilka lat temu we współpracy twórców Warszawskiej Mapy Barier, stołecznego ratusza, urzędami dzielnic i Zarządem Dróg Miejskich. W tym roku Ochota, Rembertów, Śródmieście, Ursynów, Wawer, Wesoła i Włochy wydadzą na usuwanie barier 1,2 miliona złotych. Zmiany wymagają 63 lokalizacje.

Jak podaje urząd miasta, Rembertów zajmie się między innymi ulicą Roty, Szewską i Magenta. W Śródmieściu zaplanowana jest przebudowa przejść dla pieszych między innymi przy ulicy Foksal, Sowiej i Górskiego. W Wesołej na przemianę czeka ulica Chodkiewicza, przy której znajduje się przedszkole i lodowisko. Mieszkańcy Ursynowa zmiany zobaczą przy ulicy Braci Wagów i Kiedacza. Modernizację przejdzie również ulica Pruszkowska i Barska na Ochocie oraz ulica Promienista i Lechicka we Włochach.

Działania Zarządu Dróg Miejskich

Również Zarząd Dróg Miejskich ma w planach likwidację barier. Do przetargu na prace warte 1,8 miliona złotych, zgłosiło się trzech wykonawców. Z jednym podpisano już umowę.

- Chcemy przede wszystkim przeprowadzić prace w Śródmieściu, na Białołęce, na Targówku, Pradze Północ i na Woli - mówi Karolina Gałecka, rzeczniczka ZDM.

Przebudowa przy metrze Pole Mokotowskie

Jak podaje urząd miasta, przebudowane zostanie skrzyżowanie alei Niepodległości i ulicy Batorego. Pojawi się tam nowe przejście dla pieszych i przejazd dla rowerów, a kierowcy zyskają wydzielone fazy do skrętu w lewo z aleją Niepodległości w obu kierunkach.

Powstaną także naziemne dojścia do przystanków tramwajowych znajdujących się nad stacją metra Pole Mokotowskie. Remont ma kosztować około czterech milionów złotych.

Nowy plac Na Rozdrożu

Drogowcy zajmą się także placem Na Rozdrożu. Planowana jest między innymi budowa wind na przystanki autobusowe na Trasie Łazienkowskiej, przebudowa schodów, przystanków oraz wytyczenie brakującego przejścia dla pieszych przy Alejach Ujazdowskich. Prace mają rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Przystanki bez barier

W tym roku Zarząd Transportu Miejskiego planuje budowę 17 nowych przystanków oraz remont trzech pętli i ponad 30 przystanków. Kontynuowane będą także prace związane z dostosowaniem stacji I linii metra do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy ostatnio o remoncie na ulicy Włodarzewskiej.

ap/ran

Kierowcy jeżdzą pod prąd na Włodarzewskiej Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2