Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ochocie i Ursynowie

Na Ochocie startują prace poprzedzające przebudowę niebezpiecznego skrzyżowania Grójeckiej z Harfową i Racławicką Z kolei w weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Startuje autobus na Odolanach, choć nie wszyscy chcieli tej linii

TVN Warszawa

ZTMStartuje autobus na Odolanach

Na tramwaj mieszkańcy Odolan muszą poczekać jeszcze blisko dekadę, za to autobus miejski dotrze tu już w najbliższą sobotę. Nowa linia zyska numer 255 i będzie kursować od Cmentarza Wolskiego, między innymi przez Jana Kazimierza do ronda Daszyńskiego.

- Odolany, które były terenem przemysłowym, tracą już swój pierwotny charakter. Wraz z budową osiedli mieszkaniowych konieczne stało się zapewnienie mieszańcom wygodnego dostępu do komunikacji miejskiej - stwierdza Wiktor Paul z Zarządu Transportu Miejskiego.

Dowiezie do metra

Pierwszy autobus linii 255 wystartuje w sobotę następującą trasą: RONDO DASZYŃSKIEGO - Prosta - Kasprzaka - Ordona - Jana Kazimierza - Hubalczyków - Fort Wola - CM. WOLSKI.

Na potrzeby uruchomienia nowej linii na Jana Kazimierza wybudowano przystanki. Znajdują się przy skrzyżowaniu z Gizów, Goleszowską i Sowińskiego. Wszystkie będą obowiązywały "na żądanie".

Jak informuje ZTM, autobusy będą kursowały co 15 minut w godzinach szczytu oraz co 20 minut w pozostałych porach.

Tak pojedzie autobus na Odolanach
ZTM

Zdecydowali mieszkańcy

Urzędnicy przypominają też, że trasę przejazdu autobusu wyznaczyli sami mieszkańcy w konsultacjach społecznych. Te odbyły się jeszcze w 2016 roku. Do wyboru były trzy warianty. Pierwszy zakładał przejazd ulicą Wolską i dopiero potem wzdłuż Jana Kazimierza. Był także wariant "zerowy", który zakładał, że autobus jest w ogóle niepotrzebny. Bowiem jeszcze przed rozpoczęciem konsultacji do urzędu wpływało wiele opinii przeciwnych wobec autobusu.

- Mieszkańcy boją się hałasu, zanieczyszczeń i nie chcą przystanków, bo to oznacza mniej miejsc parkingowych - tłumaczył nam wówczas Wiktor Paul z ZTM.

Ostatecznie, po spotkaniach, spacerze z przewodnikiem i przeanalizowaniu przesłanych maili wybrany został wariant, który zacznie obowiązywać już od soboty.

Tramwaj za kilka lat

W perspektywie kilku lat mieszkańcy Odolan zyskają także tramwaj. Wzdłuż Ordona przechodzić ma odcinek planowanej linii tramwajowej między Wilanowem a Wolą. Poszczególne etapy mają być realizowane w latach 2019 - 23, jednak odcinek na Odolanach, ze względu na ograniczenia finansowe, odłożono na lata 2026-2027. Wobec trasy tramwajowej część mieszkańców także protestowała. Obawiali się m.in. hałasu i utrudnień dla ruchu samochodowego.

- Z jednej strony mieszkańcy Odolan chcą nowej infrastruktury, ale z drugiej strony jest też silna grupa, która protestuje przeciwko autobusowi i tramwajowi na Odolanach. To są głosy głośne, choć mniejszościowe - wyjaśniał wcześniej w rozmowie z portalem transport-publiczny.pl burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski.

Tędy będzie przebiegał tramwaj z Woli na Wilanów:

Kasprzaka-OrdonaTramwaje Warszawskie
wideo 2/8

kw/b