Remont w centrum odsłonił przedwojenną kostkę brukową

Autor:
katke/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Zabytkowa kostka znaleziona podczas prac na al. Jana Pawła II

Drogowcy w trakcie remontu alei Jana Pawła II natrafili na przedwojenną kostkę brukową. Chcą teraz skorygować projekt przebudowy i wykorzystać historyczny materiał.

Jak informuje Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków, chodzi o bazaltową kostkę, która pochodzi jeszcze z czasów przedwojennych. Została odsłonięta podczas trwającego remontu alei Jana Pawła II - na styku z ulicą Złotą. Prace nadzoruje Zarząd Dróg Miejskich. Kostka stanowiła dawną nawierzchnię ulicy. Znajdowała się pod asfaltem nałożonym na jezdnię po drugiej wojnie światowej.

Kostka została zabezpieczona

Konserwator przypomniał, że ulica Złota jest jedną ze starszych ulic stolicy. Została wytyczona pod koniec XVIII wieku. Przed II wojną światową prowadziła nieprzerwanie od zbiegu ulic Jasnej, Zgody i Przeskok, do skrzyżowania z ulicami Żelazną i Twardą. Stały przy niej kamienice z luksusowymi sklepami, ale także kilka fabryk.

Jednak jak dodał, po wojnie, w związku z budową Pałacu Kultury i Nauki, ciągłość ulicy została przerwana. Dzisiaj składa się z dwóch niepołączonych ze sobą odcinków. "Zachodnia część ulicy została dodatkowo przecięta arterią planowaną jeszcze przed wojną, a wybudowaną w latach 1955-59. Od 1990 r. nosi ona nazwę alei Jana Pawła II" - wskazuje stołeczny konserwator.

Jednocześnie poinformował, że kostka została zdemontowana i zabezpieczona na terenie budowy.

Świadek historii

"W związku z brakiem możliwości wykorzystania całego odnalezionego materiału w miejscu odkrycia, miasto podejmie próbę skorygowania przyjętego projektu przebudowy al. Jana Pawła II i użycia części kostki jako świadka historii. W zależności od ilości odsłoniętej kostki i jej stanu technicznego, możliwe będzie jej ewentualne wykorzystanie do odtworzenia czy uzupełnienia nawierzchni brukowej innych ulic czy placów w Warszawie" - wskazał.

Jak dodatkowo przypomniał, od 2017 roku ponad 60 warszawskich ulic wykładanych "kocimi łbami" lub kostką bazaltową jest chronionych przez ujęcie w gminnej ewidencji zabytków. Tam, gdzie zachowanie bruku na całej długości ulicy jest niemożliwe, konserwator zaleca inne rozwiązania – podobnie jak w przypadku kostki z ulicy Złotej.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy też o planach przebudowy alei Jana Pawła II:

Ruszyła przebudowa alei Jana Pawła II
Ruszyła przebudowa alei Jana Pawła IITomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Autor:katke/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Pozostałe wiadomości