Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Śnieg na jezdniach. "Gdzie pługosolarki?"

Warszawa

Lech Marcinczak/tvnwarszawa.pl

Mimo, że wraz z nagłym atakiem śniegu w środę na ulice wyjechał oddział pługosolarek, błoto pośniegowe zalegało na jezdniach. Problemy miały również tramwaje i autobusy.

CZYTAJ TAKŻE O PROBLEMACH TRAMWAJÓW I AUTOBUSÓW

Choć w środę rano na główne ulice miasta wyjechało 170 pługosolarek, to z utrudnieniami trzeba się liczyć przez cały dzień.

Kierowcy nie kryli irytacji – od rana zasypywali nas mailami na warszawa@tvn.pl oraz Kontakt 24 i komentarzami na forum tvnwarszawa.pl:

Cała Puławska stoi od Piaseczna w stronę Warszawy porażka nic nie odśnieżone!!!! - pisze Kara

Na Ursusie nic nie odśnieżone. Solarki to tam już dawno nie widzieli. Jedźcie ostrożnie - ostrzega arti_79

Trasa Łazienkowska biała, solarki? Ani widu, ani słychu; śnieg jak zwykle zaskoczył drogowców choć zapowiadali go od kilku dni, gdzie ta gotowość pytam? - narzeka GOSC123

Modlińską jechałem ok. 6.30 było spokojnie. Oczywiście ślisko, robiło się tłoczno, widziałem jedną pługopiaskarkę, jak stała, a druga jechała ale nie sypała. Najgorzej jest na skrzyżowaniach, tuż przed nimi i tuż za, bo jest wyślizgane przez ruszających i hamujących. Poza tym da się jechać. Pozdrawiam reporterów tvn24, stojących na wysokości McDonaldsa. - napisał internauta.

5:30 - cała Trasa Toruńska biała. Na całym odcinku z Marek do Okęcia widziałem dwie solarko-pługi a drogi zasypane. Coś kiepsko się ten ZOM przygotował. - relacjonuje Bishkopt.

"Najgorzej do 14.00"

Co na to służby odpowiedzialne za odśnieżanie?

– Wciąż pada, więc na jezdni utrzymuje się błoto pośniegowe. Nie ma siły, żeby całkowicie zniknęło – tłumaczył w środę po południu Fryczyńska. I przypomina, że już wczoraj służby apelowały do warszawiaków, żeby zostawili samochody w garażach i przesiedli się do komunikacji. Ci, którzy się przesiedli do komunikacji, nie uniknęli jednak utrudnień - opóźnione są wszystkie linie autobusowe i tramwajowe - podał po 9.00 ZTM. Czytaj więcej.

Przed godz. 10.00 pługosolarki wróciły do bazy, żeby uzupełnić środki chemiczne. Później miało wyjechać ich 320, ale ZOM zmienił plany. - Ze względu na błoto pośniegowe ruch jest zbyt wolny. Uznaliśmy, że nie zostałby osiągnięty efekt, jakiego oczekujemy - pługosolarki miałyby problem z przejazdem w szyku - tłumaczyłą Fryczyńska. - Dlatego zdecydowaliśmy, że na ulice ponownie wyjedzie 170 pługosolarek - dodała.

Wieczorem opady były o wiele mniejsze.

ZOM odpowiada za 40 proc. miejskich ulic - tych, po których jeździ komunikacja miejska, za pozostałe odpowiedzialność ponoszą administracje poszczególnych dzielnic lub w przypadku osiedli mieszkaniowych - ich zarządcy.

Prognoza na środę

W Warszawie temperatura wyniesie już -1 st. C. Wiatr będzie umiarkowany, w porywach silny - do 60-80 km/h. Ciśnienie szybko spada, w południe w Warszawie 971 hPa.

ŚNIEG W WARSZAWIE O OBIEKTYWIE INTERNAUTÓW - ZOBACZ NA KONTAKT24

PAP/ran/mz