Przygotuj się na:

JAK DOJECHAĆ NA CMENTARZE?

Na cmentarze we Wszystkich Świętych w Warszawie najlepiej dojechać komunikacją miejską. Ratusz przedstawił, jak i kiedy będą kurować linie cmentarne. Równocześnie urzędnicy zachęcają, aby groby najbliższych odwiedzić wcześniej.

Ulice

Skrzyżowanie otwarte, kierowcy jeżdżą po staremu

Ulice

fot. Lech Marcinczak/tvnwarszawa.pl

Mimo, że drogowcy wreszcie otworzyli oczekiwany od miesięcy węzeł Łopuszańska, wciąż wielu kierowców jeździ górą, zamiast korzystać z bezkolizyjnego przejazdu pod i nad rondem.

W piątkowe popołudnie większość kierowców i tak wjeżdżała na rondo mimo, że mogliby pojechać dołem, lub górą. Szczególnie przejazd z Pruszkowa w stronę Warszawy sprawiał sporo kłopotu. Kierowcy za poźno orientowali się , w którym miejscu powinni zmienić pas, by skorzystać z bezkolizyjnego przejazdu.

Otwarta znienacka

Drogowcy otworzyli węzeł przed godz. 14.00. Jeszcze w piątek rano zapowiadali, że prawdopodobnie nastąpi to dopiero po nowym roku. Termin zmieniał się jednak w ostatnich dniach wielokrotnie. Tym razem na korzyść kierowców. - Nie mogliśmy zapewnić, że udostępnimy inwestycję, bo nie mieliśmy informacji od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, że ich łącznik zatwierdzony został przez nadzór budowalny - tłumaczyłą Agata Choińska, rzecznik ZMID. - GDDKiA dostało pozwolenie, więc my możemy węzeł otworzyć jeszcze dzisiaj - dodała.

O 13.00 zebrała się komisja, która w końcu dała zielone światło.

Przejazd górą w stronę Mokotowa fot. Lech Marcinczak/tvnwarszawa.pl
Przejazd górą w stronę Mokotowa fot. Lech Marcinczak/tvnwarszawa.pl

Półroczne opóźnienie

Pierwotnie węzeł miał zostać otwarty już w maju tego roku. Tak się jednak nie stało. Na opóźnienie wpłynęły między innymi złe warunki pogodowe.

Inwestycja składa się z trzech poziomów. Od piątku do dyspozycji kierowców jest niecka w Al. Jerozolimskich, którą bezkolizyjnie przejadą pod skrzyżowaniem z ul. Łopuszańską, a także rondo na poziomie 0 oraz dwie estakady łączące Al. Jerozolimskie z ul. Łopuszańską. Jedna prowadzi z ulicy Łopuszańskiej w lewo w Aleje Jerozolimskie, druga z Alej Jerozolimskich z kierunku Pruszkowa w prawo w ulicę Łopuszańską.

Przejazd górą z Mokotowa w stronę Pruszkowa fot. Lech Marcinczak/tvnwarszawa.pl
Przejazd górą z Mokotowa w stronę Pruszkowa fot. Lech Marcinczak/tvnwarszawa.pl

160 mln złotych na inwestycję

Budowę węzła na zlecenie Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych zrealizowała firma STRABAG. Umowa została podpisana w maju 2009 roku na kwotę ok. 160 milionów złotych. Inwestycja wiąże się z modernizacją Alej Jerozolimskich. Budowa węzła Łopuszańska jest współfinansowana przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

mjc/ec

Pozostałe wiadomości