Seniorzy giną pod kołami. Rusza policyjna akcja

Warszawa

tvnwarszawa.plW tych wypadkach brali udział seniorzy

Blisko 40 proc. ofiar śmiertelnych to seniorzy. Stołeczni policjanci chcą temu zapobiec. Rozpoczynają pogadanki, które mają przypomnieć osobom starszym o niebezpieczeństwach, jakie czekają je na drodze.

Akcja przebiega pod hasłem pod hasłem "Dojrzały pieszy". Wystartowała 12 grudnia i będzie trwać do końca marca. - Są to głównie spotkania organizowane np. w Uniwersytecie III Wieku albo w domach opieki społecznej - mówi Rafał Retmaniak z komendy stołecznej.

Jak czytamy na stronie policji, z analizy zdarzeń drogowych wynika, że wśród ofiar wypadków drogowych najczęściej giną ludzie powyżej 60. roku życia. "W 2015 roku osoby z tej grupy wiekowej uczestniczyły w 20 proc. zdarzeń drogowych, natomiast stanowiły aż 38 proc. ofiar śmiertelnych" - precyzują funkcjonariusze.

W bieżącym roku jest podobnie - od stycznia do listopada liczba wypadków z udziałem seniorów wyniosła 19 proc., a śmiertelność ukształtowała się na poziomie 37 proc. - To duży procent - mówi Retmaniak. Stąd akcja, która ma na celu zmniejszenie tej skali.

Czujni na pasach

Spotkanie policjantów z seniorami
ksp

- Na spotkaniach policjanci przypominają o tych prawidłowych zachowaniach i niebezpieczeństwach – podkreśla i dodaje, że te często biorą się z nieprawidłowego przechodzenia przez jezdnię. - Często w miejscach nieoznaczonych. Tam, gdzie kiedyś były przejścia, po zmianie infrastruktury zostały przeniesione, a ludzie nadal chodzą na pamięć - wyjaśnia Retmaniak.

Policjanci przedstawiają też nowe zagrożenia, które występują na drogach. Przypominają, aby zwracać uwagę na sygnalizacje świetlne albo nie wchodzić na jezdnie w kapturach, które mocno ograniczają widoczność.

Jednocześnie podkreślają, że osoby starsze często mają nie tylko dużą wiedzę, ale też doświadczenie życiowe, które sprawia, że są rozważnymi i świadomymi uczestnikami ruchu. Jednak okres jesienno-zimowy zawsze przynosi wzrost zagrożeń w ruchu drogowych, zwłaszcza wśród starszych. Poza tym dobrych praktyk nigdy nie zaszkodzi przypominać.

Na tvnwarszawa.pl również często informujemy o wypadkach, w których wśród poszkodowanych występują seniorzy. Przykładem może być sytuacja sprzed trzech tygodni, gdzie na skrzyżowaniu Obozowej i Deotymy potrącona została starsza kobieta.

Zdarzenie na Deotymy
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

W czerwcu pod kołami samochodu zginęła 80-latka:

Śmiertelne potrącenie na ul.Bruna
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

kw/b