Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Rowerzyści też potrafią "błysnąć": na czerwonym, po chodniku i pasach

Warszawa

Krzych /Kontakt 24Rowerzysta ignoruje przepisy

Nie ucichły jeszcze echa "występu" kierowcy volvo, który na Świętokrzyskiej wszczął awanturę i spychał rowerzystów z drogi, a na Kontakt 24 dostaliśmy film, który pokazuje drugą stronę medalu. Oto warszawski cyklista, który w ciągu minuty popełnia kilka wykroczeń.

Reporter 24 o nicku Krzych zarejestrował poczynania rowerzysty podczas drogi do pracy w czwartek, 2 lipca.

Wydział Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policja, który poprosiliśmy o komentarz do nagrania, nie ma wątpliwości - kierowca jednośladu zwyczajnie "ignoruje przepisy ruchu drogowego".

"Co najmniej cztery wkroczenia"

Policja policzyła, ile wykroczeń popełnił rowerzysta. Po wstępnej analizie wyszło ich co najmniej cztery, za które (w sumie) otrzymałby mandat w wysokości 1000 złotych.- Dwa razy pomimo czerwonego światła wjechał na skrzyżowanie (za co grozi mandat w wysokości od 300 do 500 zł), jechał po chodniku (mandat to 50 zł), jechał wzdłuż po przejściu dla pieszych (kolejny mandat w wysokości 100 zł). W sumie, gdyby całe to zdarzenie obserwował policjant, rowerzysta zostałby ukarany mandatem w wysokości 1000 zł - podsumował asp. sztab. Paweł Przestrzelski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji.

"Rowerzystom wydaje się, że są bezkarni"

Jak dodał policjant, "niezmotoryzowanym kierującym jednośladami często wydaje się, że są bezkarni". - Od chwili rozpoczęcia sezonu rowerowego, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji prowadzi działania ukierunkowane na bezpieczeństwo tej grupy użytkowników dróg. W tym roku akcja pod nazwą "Bezpieczny rowerzysta" rozpoczęła się już w marcu - podkreślił.

Podczas akcji policjanci zwracają baczną uwagę zarówno na kierowców samochodów lekceważących rowerzystów i łamiących przepisy w tym zakresie, jak i samych cyklistów, którzy nie stosują się do kodeksu drogowego.

Największe "grzechy" warszawskich cyklistów

W ciągu trzech miesięcy (marzec, kwiecień i maj) na terenie Warszawy policjanci ujawnili 837 wykroczeń popełnionych przez rowerzystów: 8 z nich pouczyli, na 810 nałożyli mandaty i w 13 przypadkach skierowali wniosek o ukaranie do Sądu.- Najczęstsze "grzechy" rowerzystów to: jazda wzdłuż po przejściu dla pieszych lub chodniku, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej oraz naruszenie przepisów o korzystaniu z chodnika - poinformował asp. sztab. Przestrzelski.

Czytaj też na Kontakcie 24

mz/aw