Rocznica Powstania Warszawskiego. Pierwsze utrudnienia już w czwartek

Warszawa

ZTMUtrudnienia związana z uroczystościami Powstania Warszawskiego

W sobotę kumulacja wydarzeń związanych z 71. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, ale część uroczystości odbędzie się już w czwartek i piątek. Oznacza to utrudnienia dla kierowców. Drogowcy ostrzegają, że źle zaparkowane auta będą odholowywane.

W czwartek odbędzie się spotkanie powstańców z Bronisławem Komorowskim i Hanną Gronkiewicz-Waltz w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Prezydent wręczy odznaczenia państwowe.

W związku z tym, od północy (ze środy na czwartek), przez całą dobę obowiązuje zakaz zatrzymywania się i postoju po obu stronach ulicy Przyokopowej. Wyjątkiem będą autobusy oraz samochody z tabliczką organizator, jednak i one nie będą mogły zatrzymać się od 9.00 do 14.00.

31 lipca piątek

Przez cały piątek zakazy parkowania będą dotyczyły rejonu placu Krasińskich oraz Katedry Polowej Wojska Polskiego:- Po obu stronach ulicy Długiej, na odcinku od Miodowej do Kilińskiego- Po obu stronach Bonifraterskiej, na odcinku od Długiej do Świętojerskiej.- Wzdłuż siedziby Sądu Najwyższego na Bonifraterskiej.- Po obu stronach ulicy Długiej na odcinku od skrzyżowania z Miodową do Barokowej.Ponadto wprowadzony zostanie zakaz ruchu:

- Od 12.00 do północy na Długiej od Miodowej do Kilińskiego.- Od 17.00 do 24 na Miodowej i Bonifraterskiej, na odcinku od Kapucyńskiej do Świętojerskiej.

1 sierpnia (sobota)

W sobotę w kilku miejscach Warszawy zostanie wprowadzony zakaz ruchu, zatrzymywania się i parkowania.W rejonie Grobu Nieznanego Żołnierza, Placu Marszałka Piłsudskiego.Wprowadzony zostanie zakaz zatrzymywania się na ulicach:

- Królewskiej, na odcinku od Marszałkowskiej do pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego, po stronie Ogrodu Saskiego. Zatrzymywać się będą mogły jedynie autobusy przewożące sztandary. Zakaz będzie obowiązywał od Północy do 14.00.- Wierzbowej do ulicy Fredry do Moliera w godz. od północy do 14.00.Od północy do 14.00 nie będzie można parkować:

- Na parkingu przed przed Narodową Galerią Sztuki "Zachęta".- Na parkingu przy ulicy Tokarzewskiego - Karaszeiwcza. Przy pomniku gen. Stefana Roweckiego Zakaz parkowania będzie dotyczył również ulicy Chopina na wysokości pomnika gen. Stefana Roweckiego od północy do 14.30.

Samochody tam parkujące w tych godzinach zostaną odholowane.Przy pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii KrajowejWyłączenie z parkowania od północy do 17.00:

- ul. Matejki, na odcinku od al. Ujazdowskich do ul. Wiejskiej.- ul. Wiejskiej, na odcinku od ul. Frascati do ul. Pięknej wraz z parkingiem.- ul. Pięknej na odcinku od al. Ujazdowskich do ul. Wiejskiej.

Zakaz ruchu zostanie wprowadzony na ulicach:

- Matejki od wjazdu do gmachu Ambasady Kanady do ul. Wiejskiej w godz. 8.00 – 17.00. Jednak będzie możliwy dojazd do Ambasady Kanady.- Wiejskiej, na odcinku od ul. Frascati do ul. Pięknej w godzinach od 13.00 do 17.00.

Przy pomniku Gloria Victis oraz Cmentarzu Wojskowym na Powązkach

- Zakaz ruchu indywidualnego na parkingu przy Cmentarzu Wojskowym z dopuszczeniem pojazdów ZTM, w godz. 13.00 – 21.30- Zakaz parkowania na parkingu przy cmentarzu oraz na parkingu i w zatoce postojowej przy bramie Głównej Cmentarza Wojskowego od strony ul. Powązkowskiej z możliwością zatrzymywania się samochodów dowożących gości, w godz. 0.00 – 19.00- Wyłączenie z ruchu ul. Ostrowieckiej z zachowaniem funkcjonowania ruchu komunikacji miejskiej, z wyłączeniem samochodów organizatora, w godz. 13.00 -19.00.

Uroczystości przed Pomnikiem Polegli Niepokonani- Zakaz ruchu na ul. Wolskiej na jednym pasie jezdni po stronie parku w okolicy ul. Sowińskiego, w godz. 17.30 – 22.00, czyli do czasu zakończenia mszy oraz odjazdu uczestników- Zakaz parkowania na ulicy Serwisowej do ul. Wolskiej, na odcinku od ul. Sowińskiego do ul. Św. Jacka, w godz. od północy do 23.00.

Dodatkowe autobusy

1 sierpnia Zarząd Transportu Miejskiego uruchamia dodatkowe linie autobusowe, dzięki którym łatwiej będzie można dojechać na cmentarze i do Muzeum. W godzinach 14.00 – 21.00 kursować będą specjalne linie 922, 944, 970 i 980, a w godzinach 17.30 – 20.00 - linia 912.

922 pojedzie ze stacji metra Marymont, 944 z Dworca Centralnego, a 970 z Dworca Wschodniego na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. 912 pokona trasę z cmentarza , Powązkowską, Okopową, Towarową, Grzybowską, Siedmiogrodzką, Skierniewicką na Cmentarz Wolski.

Tego dnia kursować też będzie zabytkowy tramwaj (linia W) między Cmentarzem Wolskim a placem Narutowicza.

5 sierpnia (środa)

Pomnik poświęcony 50 tysiącom mieszkańców Woli zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego, pomnik u zbiegu ul. Leszno i al. Solidarności:

- Wyłączenie z ruchu ul. Leszno, na odcinku od Al. Solidarności do Skweru Kardynała Wyszyńskiego, w godz. 16.30 – 19.30;- Wyłączenie z parkowania chodnika i zatoki przy ul. Leszno, na odcinku do Skweru Wyszyńskiego, w godz. 0.00 – 19.30 z wyłączeniem samochodów organizatora.

8 sierpnia (sobota)

Godz. 17.00 – Masa Powstańcza 2015 – przejazd rowerowy ulicami Warszawy, start z parkingu przy Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Przyokopowa.

- Zakaz zatrzymywania się i postoju po obu stronach ul. Przyokopowej, z wyjątkiem autobusów oraz samochodów z tabliczką organizator, w godz. 7.00 – 22.0- Wyłączenie z ruchu ul. Przyokopowej, w godz. 11.00 – 22.00

Drogowcy przypominają, że całkowity koszt usunięcia pojazdu to 478 zł i 37 zł za każdy dzień postoju auta na parkingu.

Zobacz apel wiceprezydenta Warszawy, Jarosława Jóźwiaka do mieszkańców stolicy o uczczenie godziny "W":

Apel do mieszkańców Warszawy
TVN24

ło/r