Remontowe roszady na Pradze i Mokotowie

Warszawa

fot. UM
fot. UM
fot. UM
fot. UM
fot. UM
fot. UM
fot. UM
fot. UM
fot. UM

Na pasażerów i kierowców czekają spore utrudnienia. W związku z remontami na Targowej i Woronicza wstrzymany został ruch tramwajowy. Część ulic jest zwężona.

Do poniedziałkowego świtu wyłączony został ruch tramwajowy pomiędzy al. Zieleniecką a ul. Targową. Tramwaje dojeżdżają tylko do pętli Zieleniecka.

To nie jedyne utrudnienia dla pasażerów. Tramwaje nie kursują również ulicami Grochowską- Zamoyskiego- Targową na odcinku od ronda Wiatraczna do ul. Kijowskiej.

Kierowcy również muszą się liczyć z utrudnieniami. Zwężona została jezdnia ul. Targowej w kierunku Kijowskiej, do skrzyżowania z al. Zieleniecką.

Utrdnienia związane są z pracami przy łączeniu dwóch odcinków nowo wybudowanych torów na ul. Targowej.

Objazdy:

W związku z remontem następujące linie jeżdżą objazdami:

3: ANNOPOL ... Targowa - Kijowska - Kawęczyńska – KAWĘCZYŃSKA BAZYLIKA

7:OKĘCIE ... al. Zieleniecka - AL. ZIELENIECKA

8: OS. GÓRCZEWSKA ... al. Zieleniecka - AL. ZIELENIECKA

22:PIASKI ... al. Waszyngtona - Grochowska - GOCŁAWEK

25: BANACHA ... al. Waszyngtona - WIATRACZNA

26: OS.GÓRCZEWSKA ... al. Solidarności - Targowa - 11 Listopada - Odrowąża - Matki Teresy z Kalkuty - Rembielińska – ANNOPOL

Uruchomiona została tramwajowa linia zastępcza 71 na trasie: ŻERAŃ FSO - Jagiellońska - Ratuszowa - Targowa - Kijowska - DW. WSCHODNI

Pasażerowie mogą nadal korzystać z zastępczej linii autobusowej Z-2, kursującej na trasie: WIATRACZNA - Grochowska - Zamoyskiego - Targowa - 11 Listopada - Inżynierska - Wileńska - DW. WILEŃSKI - Wileńska - Targowa - Zamoyskiego – Grochowska –WIATRACZNA

Przez weekend obowiązywać będą następujące zmiany przystankowe:

- Nie funkcjonuje przystanek tramwajowy KIJOWSKA 03.

- Nadal zawieszone jest funkcjonowanie przystanków tramwajowych: AL. ZIELENIECKA 05 i 06; PRAGA PŁD-RATUSZ 03 i 04; LUBELSKA 03 i 04; MIĘDZYBORSKA 03 i 04; BLISKA 03 i 04; KICKIEGO 01 i 02; GOCŁAWSKA 03 i 04; WIATRACZNA 04 i 05;

- Nadal funkcjonują dodatkowe tymczasowe przystanki: DW.WILEŃSKI 51 - dla linii Z-2 jako przystanek końcowy, KIJOWSKA 51, 52 - dla linii Z-2, 135, 138, 166, 509, 517 jako stałe, KICKIEGO 51, 52 - dla linii Z-2 i 125.

Fukcjonują przystanki: ZĄBKOWSKA 01 i 02 dla linii przyśpieszonych 509 i 517 (jako stałe).

Roszady na Targowej

Od poniedziałku, 29 sierpnia modernizowane będą tory na skręcie z ul. Targowej w al. Zieleniecką oraz na samej pętli Zieleniecka. Przebudowywane będą m.in. tory i rozjazdy. Tramwaje nie będą jeździły al. Zieleniecką od ronda Waszyngtona do ul. Targowej, wrócą natomiast na ciąg ulic Grochowska-Zamoyskiego-Targowa.

Utrudnienia nie ominą kierowców. Ulica Targowa przed skrzyżowaniem z al. Zieleniecką (na jezdni w kierunku ul. Zamoyskiego) zostanie zwężona (do 11 września po lewej stronie, a na kolejne dwa tygodnie, do 25 września, po prawej stronie). Następnie przez trzy tygodnie, od 29 września do 16 października wyłączony z ruchu będzie jeden pas ruchu do skrętu w prawo w al. Zieleniecką.

Po tym terminie nie będzie już utrudnień w ruchu na ul. Targowej. Nadal jednak tramwaje nie będą kursowały al. Zieleniecką, ze względu na remont torowiska, który potrwa do końca listopada.

W związku z remontem w al. Zielenieckiej następujące linie tramwajowe pojadą trasami zatępczymi:

8: OS. GÓRCZEWSKA ... al. Waszyngtona - WIATRACZNA

22:PIASKI ... rondo Waszyngtona - al. Waszyngtona - Grochowska - Targowa ... ŻERAŃ FSO

25: BANACHA ... rondo Waszyngtona - al. Waszyngtona - Grochowska - Targowa ... ANNOPOL

28: KOŁO ... Targowa - Kijowska - Kawęczyńska - KAWĘCZYŃSKA BAZYLIKA

Linia 7 zostanie zawieszona.

Na czas remontu w al. Zielenieckiej zostanie zawieszone funkcjonowanie przystanków tramwajowych: AL. ZIELENIECKA 07, 08 i 09; RONDO WASZYNGTONA 08 i 09.

Linie autobusowe kursujące al. Zieleniecką (123,138,146,147,166, 509, 517) będą pełnić funkcję linii zastępczych na odcinku od ronda Waszyngtona do ul. Grochowskiej.

Prace opóźnione

Na stronie internetowej urzędu miasta cały czas można znaleźć informację, że zakończenie prac ma nastąpić w październiku. Teraz wiadomo, że nastąpi to pod koniec listopada.

- Na opóźnienia wpłynęło kilka czynników- wyjaśnia Michał Powałka, rzecznik Tramwajów Warszawskich. - Prowadzimy prace etapami, podczas jednego, na skrzyżowaniu Targowej i Kijowskiej, okazało się, że w tym miejscu znajduje się wiele instalacji podziemnych, których nie było umieszczonych w planach. To sprawiło, że musieliśmy poświęcić więcej casu w tym miejscu niż to zaplanowaliśmy. Ponadto wykonawca dokumetnów nie dotrzymał terimnów, a bez nich nie mogliśmy podpisać umowy - dodaje Powałka.

Na Mokotowie remonty

W piątek (26 sierpnia) w nocy rozpoczą się remont na skrzyżowaniu ul. Wołoskiej i Woronicza. Tramwajarze wymienią tam tory i rozjazdy. W związku z tym w przez cały weekend, ruch tramwajowy na ul. Woronicza (na odcinku od ul. Wołoskiej do pętli Woronicza) został wyłączony.

Tramwaje linii 18 dojeżdżają tylko do pętli Woronicza.

Ruch tramwajowy w ciągu ul. Wołoskiej (linia 17) odbywa sięł bez utrudnień.

To nie koniec utrudnień dla pasażerów

Kolejne utrudnienia czekają na pasażerów od poniedziałku. Tramwaje nie będą skręcały z ul. Wołoskiej w lewo w kierunku Puławskiej, a linia 16 będzie zawracała w zajezdni. Taka organizacja potrwa do środy 31 sierpnia.

Kierowcy pojadą inaczej

Od piątku, tj. 26 sierpnia, zamknięty dla ruchu został wlot ul. Wołoskiej na skrzyżowanie z ul. Woronicza (jadąc od strony Domaniewskiej). Tym samym nie ma możliwości jazdy na wprost w ciągu ul. Wołoskiej przez skrzyżowanie. Od strony ul. Racławickiej na skrzyżowaniu obowiązują nakazy skrętu - w lewo w kierunku al. Niepodległości i ul. Puławskiej i w prawo – w kierunku ul. Racjonalizacji.

Kierowcy jadący od strony ul. Rzymowskiego muszą natomiast skręcić w ul. Garażową i dalej ul. Samochodową.

fot. UM
fot. UM

Na Woronicza też zmiany

W pobliżu skrzyżowania wyłączona zostałą południowa jezdnia ul. Woronicza, czyli ta prowadząca od w stronę al. Niepodległości. Ruch, po jednym pasie w każdym kierunku został skierowany na drugą stronę jezdni.

- Wszystkie zmiany nie powodują dużych utrudnień w ruchu- uspokoaja Lech Marcinczak, reporter tvnwarszawa.pl. - Zmiany są dobrze oznakowane, ruch odbywa się sprawnie- dodaje.

Prace i związane z nimi utrudnienia w ruchu potrwają do poniedziałku (5 września), do 4 rano.

fot. Lech Marcinczak/tvnwarszawa.pl
fot. Lech Marcinczak/tvnwarszawa.pl
fot. Lech Marcinczak/tvnwarszawa.pl
fot. Lech Marcinczak/tvnwarszawa.pl

su/mz