Remont Marsa i Żołnierskiej: wynik przetargu oprotestowany

Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.plNa Żołnierskiej często tworzą się duże korki

Odwleka się podpisanie umowy między drogowcami a czeskim Metrostavem, na remont Marsa i Żołnierskiej. Wybór wykonawcy oprotestowała Skanska.

Pod koniec września Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych wybrał wykonawcę przebudowy ulic Marsa i Żołnierskiej (chodzi o odcinek od Nadnieprzańskiej do granicy stolicy z Zielonką i Ząbkami). Najwyższą ocenę w przetargu otrzymał czeski Metrostav, firma znana w Warszawie przede wszystkim z remontu Trasy Armii Krajowej i mostu Grota-Roweckiego.

Nie wszystkim jednak do gustu przypadł taki wybór drogowców. – Wpłynęło odwołanie ze strony firmy Skanska – mówi Agata Choińska-Ostrowska, rzeczniczka ZMID-u.

Teraz sprawą zajmie się Krajowa Izba Odwoławcza przy Urzędzie Zamówień Publicznych. – Do czasu jej decyzji nie możemy podpisać umowy z wykonawcą – dodaje rzeczniczka.

Zdążą w tym roku?

Drogowcy nie chcą przesadzać, czy odwołanie Skanskiej może wpłynąć na opóźnienie realizacji całej inwestycji – przypomnijmy, że ZMID chciał by prace rozpoczęły się jeszcze w tym roku. Wykonawca od czasu podpisana umowy ma mieć 26 miesięcy na realizację zadania. – Czekamy na wyrok KIO. Jest zbyt wcześnie na rozstrzygnięcie tej kwestii – ucina Choińska-Ostrowska.

Żołnierska od skrzyżowania z Marsa jest częścią drogi wojewódzkiej 631 prowadzącej m.in. nad Zegrze. Skanska w ubiegłym roku z powodzeniem zakończyła remont innego odcinka tej drogi między ulicą Kolejową w Ząbkach a granicą z Warszawą (wraz z dużym rondem na skrzyżowaniu z trasą na Wołomin).

Za pieniądze z UE

Planowana inwestycja obejmie prawie 5-kilometrowy odcinek Marsa i Żołnierską od ul. Naddnieprzańskiej do granicy miasta. Powstanie estakada nad skrzyżowaniami z ulicami Chełmżyńską i Okularową oraz z Żołnierską i Rekrucką, przebudowana będzie ul. Żołnierska wraz wiaduktami nad torami kolejowymi.

Nie powstanie za to estakada prowadząca ruch z Żołnierskiej w kierunku Marsa- drogowcy nie dogadali się z Instytutem Prymasowskim w sprawie zakupu działki na której stać miały filary wiadukty.

Czytaj więcej o remoncie Marsa i Żołnierskiej

Ratusz pod koniec sierpnia pochwalił się, że inwestycja ma zostać dofinansowana z środków unijnych. Wspólnota ma „dołożyć” miastu ponad 300 mln zł, czyli ponad 80 procent wartości całej inwestycji.

Trudny czas

Prace przy remoncie Marsa i poszerzaniu Żołnierskiej najbardziej dadzą się we znaki mieszkańcom Zielonki, Wołomina, Rembertowa. Już w tej chwili w godzinach szczytu tworzą się tam bardzo duże korki. Remont utrudni też weekendowe wyjazdy warszawiaków nad Zalew Zegrzyński.

Na razie nie wiadomo jeszcze jak będzie wyglądać organizacja ruchu w czasie dwóch lat prac na tej drodze. - Projekty tymczasowej organizacji ruchu powstają po podpisaniu umowy z wykonawcą. O zmianach w organizacji ruchu będziemy informowali z wyprzedzeniem, niezwłocznie po uzgodnieniu ich z inżynierem ruchu – zapewnia rzeczniczka ZMID-u.

Kierowcy czekają na drugą jezdnię na Żołnierskiej
Kierowcy czekają na drugą jezdnię na ŻołnierskiejMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

jb/r

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości