Ratusz: poruszający się hulajnogami stanowią potencjalne zagrożenie

Ulice

archiwum TVN24Mieszkańcy a hulajnogi (zdjęcie ilustracyjne)

Chodniki coraz bardziej przyciągają fanów hulajnóg – prywatnych czy tych wypożyczonych. Ratusz zastanawia się, czy nie wprowadzić własnego systemu, wzorowanego na Veturilo. Ale urzędnicy podkreślają też, że jazda na hulajnodze po chodniku stwarza potencjalne zagrożenie dla pieszych.

W ostatnich tygodniach jak grzyby po deszczu wyrosły hulajnogi do wypożyczenia, ale już wcześniej ten sposób poruszania się po chodnikach zaskarbił sobie sporo fanów w Warszawie. Zwrócił na to uwagę jednej z radnych miasta mijającej kadencji samorządu.

"Rozważamy zasadność"

"Mając na uwadze sukces, jaki odniósł miejski system wypożyczalni rowerów Veturilo zgłaszam postulat mieszkańców Warszawy wprowadzenia w najbliższym czasie miejskiego systemu wypożyczalni hulajnóg elektrycznych" - napisał w interpelacji Michał Czaykowski.

Odpowiedziała Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy. Ratusz podkreśla, że zauważa wzrost zainteresowania mieszkańców hulajnogami.

"Z pewnością rozważamy zasadność uruchomienia systemu wypożyczania takich urządzeń dla mieszkańców, uwzględniając m.in. koszt systemu, jego potencjalną popularność, bezpieczeństwo oraz konkurencyjność względem innych systemów komercyjnych działających obecnie, jak również planowanych do uruchomienia w najbliższym czasie" – wyjaśnia Kaznowska.

Dodaje od razu, że brakuje regulacji prawnych dotyczących poruszania się takim środkiem transportu po drogach publicznych, a osoba poruszająca się w ten sposób jest traktowana jako pieszy.

Co z tym prawem?

"Poruszający się po chodniku na hulajnodze z prędkością do 25 km/h stanowią potencjalne zagrożenie zwłaszcza dla bezpieczeństwa pieszych. Z tegoż względu, promowanie przemieszczania się za pomocą hulajnóg (szczególnie elektrycznych) powinno być poprzedzone uregulowaniem zasad korzystania z tych urządzeń" – przekonuje Kaznowska.

Wiceprezydent zapewnia, że Zarząd Dróg Miejskich wystąpił do Ministerstwa Infrastruktury o przyspieszenie prac nad regulacjami prawnymi w zakresie urządzeń transportu osobistego, w tym hulajnóg.

ZOBACZ MATERIAŁY O VETURILO:

ran/gp

Tandemy VeturiloArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/7

Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN24