Przygotuj się na:

DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Zmiany w komunikacji i parkowaniu

  Przetarg na zwężenie al. Jana Pawła II i przejścia przy Dworcu Centralnym

  TVN Warszawa

  Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plAl. Jana Pawła II miała być zwężona

  Ratusz ogłosił właśnie przetarg na projekt przebudowy al. Jana Pawła II między rondem ONZ a Nowogrodzką. Będzie węziej i wygodniej dla pieszych oraz rowerzystów.

  Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na wykonanie projektu ścieżki rowerowej na tym odcinku. Kryją się w nim jednak znacznie większe zmiany. Wykonawca będzie musiał przygotować całościowy projekt przebudowy jezdni i chodników.

  "Przepustowość utrzymana"

  Już w maju pisaliśmy, że ratusz chce, by al. Jana Pawła II została zwężona. Miały się też pojawić szpalery drzew. Teraz drogowcy potwierdzają, że chcą iść w tym kierunku. Na odcinku od Złotej do Siennej, zamiast pięciu pasów w stronę Mokotowa i czterech w kierunku Żoliborza, kierowcy będą mieli do dyspozycji po trzy. Po obu stronach powstaną drogi dla rowerów. Posadzone będą drzewa.

  Ratusz zapewnia, że kierowcy nie odczują zmian. - Utrzymana zostanie dotychczasowa przepustowość - przekonuje Karolina Gałecka z ZDM.

  I tłumaczy: - Teraz pasów jest więcej, ale nie są one w pełni wykorzystywane. Dzięki zwężeniu jezdni, wygospodarujemy dodatkowe miejsca postojowe wzdłuż al. Jana Pawła II, nie pogarszając warunków jazdy.

  Zebry na rondzie

  Wybrany w przetargu wykonawca będzie musiał także zaprojektować przejścia naziemne wokół ronda Czterdziestolatka i przejazdy rowerowe przez to skrzyżowanie. – Planujemy wprowadzać te przejścia etapami. Skonsultujemy również z mieszkańcami, czy zebry będą potrzebne na wszystkich ramionach skrzyżowania – tłumaczy Gałecka.

  Jak przekonuje ZDM, przejścia ułatwią m.in. dojście do przystanków tramwajowych.

  "Nadal będzie można korzystać z przejść podziemnych, prowadzących na Dworzec Centralny. Ich remont będzie realizowany jako osobna inwestycja. Nowe naziemne przejścia (wraz z przejazdami dla rowerów) powstaną również w osi ul. Nowogrodzkiej oraz (wariantowo) na północnym końcu przystanków tramwajowych. Na samych przystankach pojawi się mała architektura wysokiej jakości i donice dla roślin pnących się po filarach estakad" - informują drogowcy na swojej stronie internetowej.

  Zmiany w przyszłym roku

  Projekt ma być gotowy w połowie przyszłego roku.

  "W ramach przygotowania projektu, odbędzie się publiczne spotkanie informacyjne, na którym będzie można zgłaszać uwagi, dotyczące proponowanych rozwiązań projektowych. Rozpoczęcie budowy jest planowane po zakończeniu prac projektowych, prawdopodobnie jesienią przyszłego roku" - zapewnia ZDM.

  ran/r