Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Profesorska nie ma szczęścia

Warszawa

fot. ZGN
fot. ZGN
 
fot. ZGN
fot. ZGN
 
fot. ZGN
fot. ZGN
 

Nowe schody, kamienna kostka, remont murków oporowych, renowacja latarni – od lat ulica Profesorska czeka na remont. Nie ma szczęścia – kolejny przetarg na remont tego urokliwego zakątka miasta zakończył się niepowodzeniem.

- Wpłynęła jedna oferta, ale niestety nie spełniała kryteriów formalnych. Musimy rozpisać przetarg jeszcze raz. Zrobimy to na początku września – tłumaczy Urszula Majewska, rzeczniczka dzielnicy Śródmieście.

Nietypowa uliczka

Uliczka to w zasadzie schody prowadzące z Myśliwieckiej do ulicy Józefa Hoene-Wrońskiego. Przecina Kolonię Profesorską - malownicze osiedle położone na Skarpie Wiślanej, między ulicami Myśliwiecką, Górnośląską i Hoene-Wrońskiego. Kolonia powstała w latach 20. XX wieku. Osiemnaście stojących tam domów zaprojektowali - zwykle dla samych siebie - najwybitniejsi warszawscy architekci tamtego okresu, m.in. Antoni Jawornicki, twórca miasta-ogrodu w Podkowie Leśnej, Czesław Przybylski, autor Domu Bez Kantów i przedwojennego Dworca Głównego czy Marian Lalewicz, autor gmachu Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych przy Targowej.

Jedną z najbardziej charakterystycznych jest willa przy ul. Myśliwieckiej 10 z pięknie zachowanym sgraffito.

Przetrwała wojnę

Kolonia miała sporo szczęścia - w dobrej formie przetrwała wojnę, ominęły ją również walki w czasie Powstania Warszawskiego. Niestety, część domów została już przebudowana i wyjątkowy układ urbanistyczny został zaburzony, m.in. przez budowę garażu w miejscu skweru, który kiedyś był centralnym punktem założenia.

Właśnie z powodu kontrowersyjnych inwestycji, wojewódzki konserwator zabytków wpisała do rejestru cały układ - pojedyncze domy formalnie zabytkami nie są.

mjc/ec