Poniedziałek w Warszawie. Dziewięć zgromadzeń, zamknięte ulice, objazdy

Warszawa

Zgromadzenia zarejestrowane na 10 kwietniaTVN24
wideo 2/4

Na poniedziałek zaplanowano siedem zgromadzeń publicznych związanych z rocznicą katastrofy smoleńskiej. Do tego obchody państwowe i miejskie. To łącznie dziewięć uroczystości. Ratusz ostrzega o utrudnieniach w ruchu dla kierowców, pasażerów i pieszych. Ważne ulice w centrum zamknięte.

Uroczystości państwowe rozpoczęły się od mszy świętej w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu. Przed godziną 9 odbył się apel pamięci przed Pałacem Prezydenckim z udziałem między innymi polityków Prawa i Sprawiedliwości.

Czytaj relację z obchodów 7 rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem

Uroczystości oficjalne

Po godzinie 13 prezydent RP złoży wieńce przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz na grobach ofiar katastrofy na cmentarzu Powązkowskim.

Pół godziny później w Kancelarii Premiera odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablic upamiętniających Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Przemysława Gosiewskiego oraz Zbigniewa Wassermana.

Na 16.30 zaplanowano uroczystości przed Pałacem Prezydenckim z udziałem Andrzeja Dudy.

Prezydent weźmie też udział we mszy świętej w Bazylice Archikatedralnej pod wezwaniem Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Jej początek zaplanowano na godzinę 19.

Półtorej godziny później odbędzie się przemarsz z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych, który zakończy się o godz. 21.00 uroczystym apelem pamięci przed Pałacem Prezydenckim.

Krakowskie Przedmieście będzie w poniedziałek zamknięte. Na odcinku Krakowskiego Przedmieścia od placu Zamkowego do kościoła Seminaryjnego ustawione są barierki policyjne. Ulica Ossolińskich jest zamknięta pod zaplecze Biura Ochrony Rządu.

Oprócz uroczystości państwowych zaplanowano też osiem zgromadzeń.

Zgromadzenia osób prywatnych i miasta

Pierwsze zarejestrowano od godziny 8.00 do 22.00, na skrzyżowaniu Krakowskiego Przedmieścia i Trębackiej. Zostało zwołane przez osobę prywatną. Będzie to zgromadzenie stacjonarne, z udziałem od 50 do 200 osób, organizowane w obronie wolności zgromadzeń.

Drugie odbędzie się w tych samych godzinach (8.00-22.00), na skwerze księdza Twardowskiego. Zostało zwołane przez osobę prywatną, związaną ze stowarzyszeniem Obywatele RP. Planowane na 500 osób, w celu uczczenia ofiar katastrofy smoleńskiej.Trzeciezgromadzenie zaplanowano w godzinach od 14.00 do 16.00. Będzie to przemarsz, który rozpocznie się na placu Krasińskich i dalej przejdzie ulicami Miodową, Senatorską - na plac Zamkowy. Ma w nim wziąć udział 150 osób.

Czwarteorganizowane jest od 17.00 do 22.00 i również będzie miało charakter przemarszu. Wystartuje z placu Piłsudskiego. Dalej przejdzie ulicami: Focha, Moliera, Senatorską, Miodową, Krakowskim Przedmieściem - do placu Zamkowego. Zostało zgłoszone przez stowarzyszenie "Solidarni w Akcji", z udziałem 200 osób i również dotyczy uczczenia siódmej rocznicy katastrofy.

Piątezgromadzenie zaplanowano w godzinach 18.00-22.00. Organizuje je stowarzyszenie Obywatele RP, które planuje udział 1000 osób. Również będzie to przemarsz - od placu Piłsudskiego przejdzie ulicą Focha i Trębacką do Krakowskiego Przedmieścia.

Szóstezgromadzenie zgłoszono przed Domem Polonii od 18.00 do 22.00 przez osobę prywatną. Ma być zorganizowane przeciwko wykorzystaniu katastrofy smoleńskiej do celów politycznych. Organizatorzy przewidują udział od 100 do 500 osób.

Siódmezgromadzenie odbędzie się również na skwerze księdza Twardowskiego, w godzinach 18.00-21.00. Zaplanowano je na 30 osób. Jego celem jest zachęcanie do porozumienia ponad podziałami politycznymi.

Ósme - stołeczne uroczystości związane z katastrofą smoleńską - rozpoczną się o godz. 8.20, na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Odczytane zostaną nazwiska ofiar katastrofy, będzie wspólna modlitwa i składanie wieńców. Odegrany zostanie utwór "Cisza".

Mapa zgromadzeń
targeo, tvnwarszawa.pl

Objazdy, utrudnienia

Komunikacja miejska zostanie skierowana na objazdy. Autobusy pojadą trasą od skrzyżowania Krakowskie Przedmieście - Królewska, przez plac Piłsudskiego, Moliera, następnie do Miodowej, w kierunku plac Krasińskich.

Przez cały dzień w rejonie zamkniętych ulic służbę mają pełnić policjanci, którzy mają udzielać bieżącej informacji o utrudnieniach i objazdach.

Odsłonięcie tablicyTVN24
wideo 2/10

kz/mś