Pogrzeb Jana Olszewskiego. Zmiany w ruchu, objazdy

Warszawa

W piątek i sobotę odbędą się uroczystości pogrzebowe byłego premiera Jana Olszewskiego. W związku z tym z ruchu i parkowania zostaną wyłączone niektóre ulice. Zmiany dotyczą też komunikacji miejskiej.

W piątek przez cały dzień trumna z ciałem Jana Olszewskiego jest wystawiona w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. O godzinie 20 zaplanowane jest jej wyprowadzenie. Uroczysty kondukt żałobny przejdzie do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. W tym czasie z ruchu wyłączone będą Aleje Ujazdowskie, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, plac Zamkowy i ulica Świętojańska.

Jak poinformował Zarząd Transportu Miejskiego, między 19 a 22 autobusy kursujące Traktatem Królewskim będą jeździły objazdami. Zmienią się trasy linii: 102, 105, 108, 111, 116, 118, 127, 128, 166, 171, 175, 178, 180, 195, 222, 503, 518 i E-2.

Sobotnie uroczystości

Główne uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę. O godzinie 10.40 rozpocznie się wyprowadzenie trumny z Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej do Archikatedry św. Jana Chrzciciela. Po zakończeniu mszy żałobnej kondukt ruszy na plac Krasińskiego przed pomnik Powstania Warszawskiego. Tam byłego premiera pożegnają żołnierze Armii Krajowej, byli powstańcy warszawscy oraz działacze antykomunistycznej opozycji.

Później kondukt w asyście policji i szwadronu kawalerii przejedzie na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Pojazdy będą poruszały się następującą trasą: plac Krasińskich – Bonifraterska – Muranowska – Stawki – Okopowa – Powązkowska.

Od północy w sobotę do momentu zakończenia uroczystości pogrzebowych wyłączone z parkowania będą plac Teatralny oraz teren przed Cmentarzem Wojskowym na Powązkach – od strony Powązkowskiej i Ostrowieckiej.

Ruch kołowy zostanie wyłączony na ulicy Długiej na odcinku między Kilińskiego a Miodową. Oznacza to również zakaz parkowania.

Zarząd Transportu Miejskiego informuje, że między godz. 12-15 autobusy linii: 116, 178, 108, 503, 518, w rejonie placu Krasińskich będą kursowały zmienionymi trasami.

Żałoba narodowa

Jan Olszewski zmarł 7 lutego w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego.

Czytaj więcej na ten temat w TVN24.PL

Organizacją pogrzebu zajęła się KPRM w porozumieniu z rodziną zmarłego premiera. Po jego śmierci prezydent Andrzej Duda zarządził żałobę narodowa. Rozpoczęła się ona o północy z czwartku na piątek i będzie obowiązywała do soboty, do godziny 19. W czasie jej trwania flagi państwowe w Warszawie, podobnie jak w całej Polsce, opuszczone zostały do połowy masztu, a flagi państwowe na miejskich autobusach i tramwajach zostały przepasane żałobnym kirem.

ZOBACZ JAK WYGLĄDAŁY PIĄTKOWE UROCZYSTOŚCI W KPRM:

Pożegnanie Jana Olszewskiego TVN24 , KPRM
wideo 2/7

kk/PAP/b