Pobiegną dla Niepodległej. 20 tysięcy zawodników

Warszawa

TVN24Tak wyglądał Bieg Niepodległości w 2017 roku

20 tysięcy zawodników weźmie udział w Biegu Niepodległości, który wystartuje 11 listopada o godzinie 11.11. Trasa liczy 10 kilometrów, od ulicy Stawki do Rakowieckiej. Należy liczyć się z utrudnieniami w ruchu.

"Bieg Niepodległości jest ostatnim i największym wydarzeniem cyklu Zabiegaj o pamięć, a zarazem jednym z najliczniejszych biegów ulicznych w Warszawie" - informują urzędnicy ratusza. W tym roku 20 tysięcy uczestników, chcących upamiętnić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, wyruszy na 10-kilometrową trasę 11 listopada równo o godzinie 11.11.

Tradycyjnie zawodnicy założą białe i czerwone koszulki, dzięki czemu ustawiając się na starcie w dwóch kolumnach stworzą najdłuższą narodową flagę.

Trasa 30. Biegu Niepodległości
mat. prasowe

- W tym roku pobiliśmy rekord, co mnie niezwykle cieszy. W zaledwie kilka dni po uruchomieniu zapisów, do udziału w 30. Biegu Niepodległości zgłosiło się aż 20 tysięcy osób. Napawa mnie dumą, że tak liczna grupa, chce uczestniczyć w niecodziennej lekcji historii i w wyjątkowy, sportowy sposób uczcić ten ważny dzień w historii naszego kraju - mówiła na konferencji wiceprezydent Renata Kaznowska.

Trasa biegu

Jak co roku, start biegu wyznaczono u zbiegu ulicy Stawki i alei Jana Pawła II. Biegacze wystartują o symbolicznej godzinie 11.11. Kilka minut wcześniej na trasę wyruszą zawodnicy poruszający się na wózkach, a na końcu linię startu przekroczą zawodnicy nordic walking.

Podobnie jak w latach poprzednich, trasa biegu poprowadzona została aleją Jana Pawła II, wiaduktem nad Alejami Jerozolimskimi, ulicą Chałubińskiego i fragmentem alei Niepodległości. Biegacze i zawodnicy na wózkach zawrócą na wysokości Rakowieckiej i tą samą trasą wrócą na Stawki. Zawodnicy nordic walking, którzy mają do pokonania krótszą trasę (6,5 kilometra) zawrócą na wysokości Koszykowej.

Oprócz dziesięciokilometrowego biegu głównego, po raz pierwszy przygotowana będzie specjalna atrakcja dla młodych sportowców z roczników 2004-2008. Będą mogli pobiec w "Mili na stulecie" na dystansie 1918 metrów. Limit uczestników w tej rywalizacji wynosi 1000 osób.

Odbiór pakietów startowych

Opłacony pakiet startowy można odebrać do piątku, 9 listopada, w biurze zawodów w sali Stefana Kisielewskiego w Pałacu Kultury i Nauki (wejście od strony Marszałkowskiej). Ratusz uprzedza, że w dniach 10 i 11 listopada pakiety startowe wydawane będą wyłącznie dla zawodników spoza Warszawy. W niedzielę, 11 listopada biuro zawodów czynne będzie w Zespole Szkół Poligraficznych im. Józefa Piłsudskiego przy Stawki 14.

W pakiecie startowym uczestnicy znajdą numer startowy i pamiątkową koszulkę. Po przekroczeniu linii mety każdy zawodnik otrzyma pamiątkowy medal, napój, posiłek regeneracyjny i dyplom do pobrania ze strony internetowej.

W dniu biegu zawodnicy będą mogli bezpłatnie przemieszczać się komunikacją miejską w Warszawie (w obrębie pierwszej strefy biletowej) za okazaniem numeru startowego.

kw/pm