Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Po dwóch bliźniaczych wypadkach chcą zakazać skrętu w lewo

Warszawa

tvn24.plUrzędnicy wprowadzili zakazu skrętu

Po dwóch groźnych wypadkach Zarząd Dróg Miejskich prawdopodobnie zlikwiduje skręt w lewo z Marszałkowskiej w Królewską. W dalszej kolejności ma powstać analiza, które pokaże dokładnie, jakie zmiany wprowadzić na tym newralgicznym skrzyżowaniu Śródmieścia.

Komisja złożona z urzędników pod przewodnictwem Biura Polityki Mobilności i Transportu analizowała ruch u zbiegu Marszałkowskiej z Królewską po dwóch wypadkach z udziałem autobusów i tramwajów - doszło do nich dzień po dniu w ubiegłym tygodniu.

"Nie jest bardzo obciążony"

- Ten skręt nie jest bardzo obciążony, to około 100 samochodów na godzinę w szczycie. Wcześniej nie było tam też dużo zdarzeń drogowych - informuje Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich. Ale ostatnie wypadki prawdopodobnie doprowadzą do zmian. - Braną pod uwagę opcją jest wprowadzenie zakazu skrętu w lewo dla wszystkich pojazdów, które jadą Marszałkowską od placu Bankowego. Prawdopodobnie decyzja zapadnie w przyszłym tygodniu - mówi tvnwarszawa.pl Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich. Wtedy kierowcy musieliby skorzystać z innych tras. Albo skrętu z placu Bankowego w Senatorską, albo przejazdu tunelem pod Marszałkowską na wysokości Pałacu Kultury i wjazdu w ulicę Złotą. Choć decyzja o zakazie skrętu w lewo w Marszałkowską jeszcze nie zapadła, to już swoje działania podejmuje Zarząd Transportu Miejskiego. Od 24 czerwca autobusy pojadą: w kierunku pętli KIERBEDZIA (linia 107) oraz WILANÓW (linia E-2): … – pl. Bankowy – Senatorska – Wierzbowa – pl. Piłsudskiego – Królewska i dalej swoimi trasami, w kierunku pętli ESPERANTO (linia 107) oraz PŁOCKA-SZPITAL (linia E-2) autobusy wrócą na swoje podstawowe trasy i będą skręcać w prawo z ulicy Królewskiej w Marszałkowską.

W odwrotnym kierunku będą jeździły starymi trasami.

Większe zmiany

"Trasy te będą obowiązywały do czasu wprowadzenia kompleksowych rozwiązań dla skrzyżowania ulicy Marszałkowskiej i Królewskiej. Zarząd Dróg Miejskich prowadzi już postępowanie przetargowe ws. modernizacji elementów tego skrzyżowania" – informuje w mailu wysłanym do redakcji Wiktor Paul z biura prasowego ZTM. Jak precyzują drogowcy, chodzi o przetarg na operatora zintegrowanego systemu zarządzania ruchem. Został on rozpisany jeszcze przed niebezpiecznymi wypadkami. – Operator ma być wybrany na osiem lat. I będzie musiał włączyć to skrzyżowanie w system - zaznacza Łukasz Puchalski. A co za tym idzie, będzie miał za zadanie szczegółowo przeanalizować ruch w tym miejscu i zaproponować docelowe zmiany w sygnalizacji i znakach. – Operatora chcemy wybrać w tym roku. Jeżeli ostatecznie zapadnie decyzja o zakazie wprowadzenia lewoskrętu, to będziemy chcieli, żeby wybrana firma w zajęła się tym skrzyżowaniem jako jednym z pierwszych – podkreśla Puchalski.

ran//ec

To kolejny wypadek w tym miejscuTVN24
wideo 2/4