Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Plac budowy na Marszałkowskiej

TVN Warszawa


Na cztery i pół miesiąca budowniczowie II linii metra zamknęli ulicę Marszałkowską na odcinku od Moniuszki do Rysiej. Pierwsze efekty prac już widać. Do połowy września powstać ma strop stacji Świętokrzyska dla II linii. Wyremontowane zostanie także torowisko.

- Zdemontowano trakcję tramwajową i nawierzchnię, żeby można było rozpocząć demontaż samego torowiska. Powstały także zawrotki dla autobusowe. Zaczęliśmy rozbierać nawierzchnię pod przepusty kanalizacyjne, gazociąg i ciepłociąg, które zostaną położone pod ul. Marszałkowską – wymienia Mateusz Witczyński, rzecznik konsorcjum budującego II linię metra.

Do połowy września zbudowany zostanie strop stacji Świętokrzyska dla II linii metra, remont przejdzie torowisko w ul. Marszałkowskiej, a na pl. Defilad powstanie Strefa Kibica na EURO 2012.

Parking i dodatkowe przejścia

Kierowcy, jadąc od ronda Dmowskiego mogą dojechać na wysokość ul. Moniuszki, gdzie znajduje się zawrotka. Na wyłączonych z ruchu fragmentach jezdni powstały parkingi oraz dodatkowe przejścia dla pieszych. Przejezdne są ulice Widok, Złota i Sienkiewicza.

W przypadku tej pierwszej ulicy odwrócony został kierunek ruchu – samochody przejadą nią w kierunku ul. Kruczej.

Podobna organizacja ruchu jest po północnej stronie ul. Świętokrzyskiej. Na odcinku ul. Marszałkowskiej od ul. Królewskiej do ogrodzenia placu budowy na wysokości ul. Rysiej przejechać można jednym pasem w każdą stronę. Również tu, przed placem budowy powstała zawrotka umożliwiająca przejazd na drugą jezdnię i powrót do ul. Królewskiej.

Marszałkowska zamknięta na ponad 4 miesiące
Lech Marcinczak /tvnwarszawa.pl

Sprawdź objazd

Wyłączony z ruchu odcinek ul. Marszałkowskiej można ominąć Alejami Jerozolimskimi, al. Jana Pawła II i al. Solidarności lub Wisłostradą i al. Solidarności.

Kierowcy jadący ul. Marszałkowską z południa na rondzie Dmowskiego mogą zjechać w Aleje Jerozolimskie – w lewo są dwa pasy ruchu, w prawo jeden. Dalej, w ul. Marszałkowską, prowadzi tylko jeden pas ruchu.

Na skrzyżowaniu al. Solidarności z al. Jana Pawła II wydzielony został pas do skrętu w lewo, z al. Solidarności w al. Jana Pawła II w kierunku Mokotowa. Także na pl. Bankowym wprowadzone zostały zmiany ułatwiające poruszanie się ulicami objazdowymi. Pojawiły się tam dwa nowe pasy ruchu: na ul. Andersa do skrętu w prawo, w al. Solidarności (w kierunku Woli) oraz w al. Solidarności do skrętu w lewo w ul. Andersa (w kierunku Żoliborza).

Na razie na objazdach nie ma większych utrudnień, ale dopiero w poniedziałek po zakończeniu majowego weekendu okazę się, jak radzą sobie kierowcy bez Marszałkowskiej.

Zmiany w komunikacji

Zamknięcie ulicy Marszałkowskiej spowodowało utrudnienia nie tylko dla kierowców, ale też dla pasażerów komunikacji miejskiej. Siedem linii tramwajowych i 17 autobusowych zmieniło swoje trasy.

Na trasy objazdowe zostały skierowane linie 4 i 15. Kursują al. Jana Pawła II. Linia 16 została przywrócona na swoją trasę podstawową i z ul. Woronicza dojeżdża do pętli na Żeraniu, przy ul. Jagiellońskiej. Dwie linie zostały zawieszone – 18 i 35. W ich miejsce uruchomione zostały tramwajowe linie zastępcze 40 i 74.

CZYTAJ WIĘCEJ O ZMIANACH W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ

par