Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Piesi wychodzili sobie przejście na Emilii Plater

Warszawa

fot. tvnwarszawa.pl
fot. tvnwarszawa.pl
fot. tvnwarszawa.pl

Popularne tymczasowe przejście naziemne na Emilii Plater zostanie. Taką decyzję podjął właśnie Ratusz - informuje "Gazeta Stołeczna".

To przejście ma swoją historię. W zeszłym roku kolejarze zamknęli do remontu podziemny korytarz pod ul. Emilii Plater. Wtedy straż miejska przechodzącym górą na dziko pieszym wlepiała masowo mandaty. Ratusz, pod wpływem nacisku ze strony mieszkańców i happeningu zorganizowanego przez Zielone Mazowsze, zdecydował się, na czas przebudowy Dworca Centralnego, nakleić na jezdni żółte pasy.

120 osób na pół godziny

Remont skończył się w maju, a tymczasowa zebra została. Piesi lubią z niej korzystać. W ciągu 30 minut podziemnego łącznika używają pojedyncze osoby, w tym samym czasie "górą" przechodzi nawet 120 osób - podaje "Stołeczna".

Mamy dla nich dobrą wiadomość: teraz będzie tu nowe przejście.

- Miejski inżynier ruchu Janusz Galas poinformował mnie, że zgodnie z decyzją wiceprezydenta miasta Jacka Wojciechowicza zebra nie zostanie zlikwidowana - mówi gazecie radny PO Daniel Łaga, który pytał urzędników o los przejścia.

Obniżą krawężniki, zrobią nową sygnalizację

Zarząd Dróg Miejskich musi teraz nie tylko namalować pasy na stałe, lecz także rozwiązać kilka problemów.

- Trzeba tam trochę pogłówkować, na przykład: jak zabezpieczyć pieszych przed autobusami, które wyjeżdżając z pętli przy Dworcu Centralnym, skręcają w lewo w stronę ul. Świętokrzyskiej. Musimy też przystosować to przejście dla niepełnosprawnych i obniżyć krawężniki - wylicza w rozmowie z "Gazetą Stołeczną" rzecznik ZDM Adam Sobieraj. - Samo ustawienie sygnalizacji to wydatek przynajmniej pół miliona złotych - dodaje.

as/mz