Pierwszy raz dwukierunkowych tramwajów. Wyślą je na Okęcie

Warszawa

ZTMZmiany dla pasażerów

Po raz pierwszy w trakcie remontu torowiska miasto w pełni skorzysta z możliwości dwukierunkowych tramwajów. 10 takich składów zostanie wysłanych na Okęcie, po czym... odciętych od reszty miasta. Będą kursować wahadłowo, tylko do Hali Banacha.

To nietypowe połączenie dostanie numer 79 - zastąpi m.in. linie 7 i 9, które znikną z torów w Al. Krakowskiej na czas remontu rozjazdów na skrzyżowaniu Grójeckiej z Banacha. By nie pozbawiać dalszej Ochoty i Okęcia komunikacji szynowej, miasto zdecydowało się sięgnąć po dwukierunkowe składy.

Z Okęcia dojadą one tylko na wysokość Hali Banacha i pomnika Barykady Września, gdzie motorniczy przesiadać się będą z jednego końca na drugi. - Po raz pierwszy podczas remontu torowiska wykorzystamy dwukierunkowe tramwaje, by prace były jak najmniej uciążliwe dla pasażerów komunikacji - tłumaczy Wiktor Paul z biura prasowego Zarządu Transportu Miejskiego.

Osiem plus dwa

I dodaje: - W związku z pracami na skrzyżowaniu ulic Grójeckiej, Banacha i Bitwy Warszawskiej 1920 tramwaje nie będą kursować ul. Grójecką, al. Krakowską i ul. Banacha. Linie 1, 7, 9, 15 i 25 zostaną skrócone do pętli na placu Narutowicza, a kursowanie linii 14 i 77 zostanie nawieszone.

Składy, które mają obsługiwać nową linię, zostaną "odcięte" od reszty miejskiej sieci. Nie będą mogły zjechać do zajezdni.

Na wysokości Barykady Września powstanie przejazd między torami. - Co ciekawe, ten około stumetrowy odcinek tramwaje pokonają nie podłączone do trakcji, dzięki wbudowanym zasobnikom energii - wyjaśnia Paul.

Linia numer 79 będzie kursować od niedzieli 9 sierpnia, w godzinach 4.20 – 0.30. W szczycie co 4 - 5 minut, a poza szczytem i w dni wolne od pracy – co 6 minut. Obsłuży ją 8 składów, a dwa dodatkowe pozostaną w rezerwie.

Dwa tygodnie utrudnień

W czasie remontu pasażerowie będą mogli skorzystać też z zastępczej linii autobusowej Z-9, która kursować będzie na trasie: PL. NARUTOWICZA – Grójecka – P+R AL. KRAKOWSKA.

Prace potrwać mają do 21 sierpnia.

su/r