Pierwsze podsumowanie akcji "Znicz": 23 rannych, jedna ofiara śmiertelna

Warszawa

Korki po karambolu na S8Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl
wideo 2/7

Kilkanaście wypadków, kilkudziesięciu nietrzeźwych kierowców i jedna ofiara śmiertelna. To pierwsze statystyki podsumowującego tegoroczną akcję "Znicz".

Jak podał Antoni Rzeczkowski z biura prasowego Komendy Stołecznej Policji, od 31 października do 2 listopada w garnizonie warszawskim doszło do 17 wypadków. – 23 osoby zostały ranne, jedna zginęła – sprecyzował Rzeczkowski.

Ofiara śmiertelna to motocyklista, który w środę wieczorem zginął na moście Siekierkowskim. - Ponadto policjanci zatrzymali 32 nietrzeźwych kierowców – powiedział policjant.

32 zabitych, 314 rannych

Z kolei Komenda Główna Policji podsumowała trzeci dzień akcji "Znicz" prowadzonej na drogach w całym kraju.

Komisarz Dawid Marciniak z zespołu prasowego KGP podał w sobotę rano, że od 31 października do 2 listopada do północy policjanci zatrzymali 590 pijanych kierowców. Podał także statystyki dotyczące wypadków.

- Ze wstępnych danych wynika, że w piątek 2 listopada doszło do 79 wypadków, w których 96 osób zostało rannych, a 11 straciło życie. To oznacza, że od początku akcji, czyli od środy, w całym kraju doszło do około 266 wypadków, w których zginęły 32 osoby, a obrażenia odniosło 314 – wyliczył kom. Marciniak. Dodał, że są to dane wstępne, zatem liczba zdarzeń na drogach i ich ofiar może jeszcze wzrosnąć.

KGP podaje, że w tych dniach policjanci podjęli 48 tys. interwencji. W tej liczbie zawierają się kontrole drogowe oraz wszystkie inne zdarzenia, do których wzywani byli funkcjonariusze.

Pięć tysięcy policjantów

W ramach akcji nad bezpieczeństwem na drogach czuwa około pięciu tysięcy policjantów z wydziału ruchu drogowego oraz inni funkcjonariusze: ze straży granicznej, żandarmerii wojskowej oraz ITD.

Akcja "Znicz" na drogach trwa od 31 października od godz. 6, do 4 listopada do godz. 22. Największej liczby patroli można się będzie spodziewać na trasach wyjazdowych z największych miast oraz w pobliżu cmentarzy. Policja apeluje, by kierowcy szczególną uwagę zwracali na pieszych, którzy bywają słabo widoczni na drogach.

Z danych KGP wynika, że podczas ubiegłorocznej akcji "Znicz" doszło do 478 wypadków, w których zginęły 43 osoby, a 551 zostało ciężko rannych. Policjanci zatrzymali 1240 kierujących pod wpływem alkoholu.

kz/PAP/b