Pielgrzymi ruszają na Jasną Górę

Warszawa

Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.plPielgrzymi na ulicach Warszawy

W poniedziałkowy poranek ulicami Warszawy przechodzą pielgrzymi zmierzający na Jasną Górę. Możliwe są zmiany w ruchu i w kursowaniu komunikacji.

Pierwsze grupy pielgrzymów wyruszyły już około 6 rano. Przeszły Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem, Alejami Ujazdowskimi, Belwederską do Jana III Sobieskiego i alei Rzeczypospolitej,

Najstarsza pielgrzymka

Po godzinie 7 z kościoła przy Długiej wyruszyła 307. Warszawska Pielgrzymka Piesza. To najstarsza stołeczna pielgrzymka. Organizowana jest przez paulinów od 1717 roku. Wyróżnia ją fakt, że pielgrzymuje nieustannie i w sposób nieprzerwany - odbywała się nawet w czasach zaborów i wojny.

Pielgrzymi ruszyli z Podwala, potem skręcili w Senatorską, idą Chłodną, Towarową do placu Zawiszy, przez Grójecką i aleję Krakowską.

Tegoroczne hasło pielgrzymki to: "Z Maryją wolni". Nawiązuje ono do 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Według organizatorów, podobnie jak w poprzednich latach, w pielgrzymce bierze udział około sześciu tysięcy uczestników. Trasa liczy 248 km, a wędrówka trwa dziewięć dni.

Pątnicy dotrą do Częstochowy 14 sierpnia, by następnego dnia wziąć udział w obchodach uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane też świętem Matki Bożej Zielnej.

Ostatnie, mniejsze grupy pielgrzymów będą przemieszczać się po Warszawie między 10.30 a 12.30. Przejdą ulicami: Prymasa A. Hlonda, Orszady, Kokosową, Nowoursynowską, Rosoła, Relaksową, Nowoursynowską do Lasu Kabackiego.

Polska pielgrzymuje

- Pielgrzymowanie duchowe to propozycja zarówno dla osób starszych i chorych, jak i dla mam opiekujących się dziećmi, zapracowanych ojców czy Polaków żyjących na emigracji. Pielgrzymi duchowi otaczają swoją modlitwą pieszych pątników, którzy niosą ich prośby przed wizerunek Matki Jasnogórskiej. Wspólna modlitwa i wzajemne wsparcie jednoczy wszystkich Polaków, zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami - powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Paweł Rytel-Andrianik.

Zachęcał wszystkich, zarówno pielgrzymów duchowych, jak i pieszych, do umieszczania w mediach społecznościowych zdjęć i filmików oznaczonych hasztagiem #PolskaPielgrzymuje. - W ten sposób możemy dzielić się pięknem i trudem codziennego pielgrzymowania oraz wspólnie powierzać się opiece najukochańszej Matki - zaznaczył.

Pielgrzymi na ulicach Warszawy | Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
Pielgrzymi na ulicach Warszawy | Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
Pielgrzymi na ulicach Warszawy | Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

kw/PAP/r