Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Parada i marsz. Sobota pod znakiem zgromadzeń

Warszawa

Marsz Wolności ulicami stolicyTVN24
wideo 2/4

Najpierw oficjalne obchody Dnia Strażaka, potem Parada Schumana i na koniec Marsz Wolności organizowany przez Platformę Obywatelską. Mieszkańcy stolicy muszą przygotować się na utrudnienia w centrum miasta.

Dzień Strażaka został połączony z okrągłą 25. rocznicą powołania Państwowej Straży Pożarnej. Obchody rozpoczęły się o 11.00 na placu Piłsudskiego. Największą atrakcją będzie defilada złożona z pododdziałów pieszych, konnych, współczesnych i historycznych samochodów straży pożarnych. Parada ruszy o 12.45 z placu Teatralnego. Następnie przejdzie Senatorską, Wierzbową, przez plac Piłsudskiego i ulicę Królewską. W Ogrodzie Saskim do godziny 18.00 trwać będzie strażacki piknik edukacyjny. Organizatorzy zapewniają liczne konkursy i atrakcje dla dzieci i młodzieży. Będzie m.in. ścianka wspinaczkowa, pneumatyczny tor przeszkód, pokazy ratownictwa medycznego i psów ratowniczych.

Mapa sobotnich przemarszów
UM Warszawa

"Chcemy Europy"… Parada Schumana

Kolejne zgromadzenie to Parada Schumana. Ruszyła ze skweru Hoovera trasą: Krakowskie Przedmieście – Miodowa – Senatorska – Wierzbowa – pl. Piłsudskiego – Królewska i ponownie Krakowskie Przedmieście. Parada odbywa się w stolicy już po raz osiemnasty. Jej organizatorem są m.in. Fundacja im. Roberta Schumana i Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. - To wydarzenie obywatelskie niepowiązane z żadną partią polityczną. Odbędzie się pod hasłem "Chcemy Europy...". Chcemy silnej Polski w silnej Unii Europejskiej, chcemy Europy bezpiecznej, która będzie stawiać czoło zagrożeniem współczesnego świata: terroryzmowi, agresywnej polityce innych państw, solidarnej - zapowiadał na czwartkowej konferencji prasowej Rafał Dymek, dyrektor w Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana.

Platforma organizuje Marsz Wolności

Ostatnie zgromadzenie to organizowany przez Platformę Obywatelską Marsz Wolności. Rozpocznie się o godz. 13.00 na Placu Bankowym. Tam ustawiona została pierwsza scena, na której wystąpią m.in. prezydenci Łodzi i Poznania - Hanna Zdanowska i Jacek Jaśkowiak (oboje z PO), marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik (PSL) i były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień. Planowane są też przemówienia aktorów, którzy zadeklarowali udział w marszu. Wśród nich są m.in. Agnieszka Holland, Marian Opania, Wojciech Pszoniak i Krzysztof Kowalewski.Przemarsz rozpocznie się o 13.30. Przejdzie ulicą Marszałkowską, przez Rondo Dmowskiego, na Plac Konstytucji. Tam będzie druga scena, gdzie ok. godz. 15.00 głos zabiorą przedstawiciele partii i organizacji politycznych, m.in. szef PO Grzegorz Schetyna, lider Nowoczesnej Ryszard Petru, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oraz lider Komitetu Obrony Demokracji. Całe wydarzenie zakończy się około 18.00 koncertem zespołu Big Cyc. Platforma liczy na udział w marszu co najmniej 100 tys. ludzi.

Będą utrudnienia

Zarząd Transportu Miejskiego ostrzega mieszkańców przed utrudnieniami w ruchu. Na czas przemarszów zamknięte dla ruchu zostaną całe podane trasy, w tym pl. Bankowy, ul. Marszałkowska od Al. Jerozolimskich do ul. Nowowiejskiej oraz pl. Konstytucji. Autobusy i tramwaje zostaną skierowane na najbliższe trasy objazdowe. Dotyczy to linii tramwajowych: 4, 7, 9, 15, 18, 22, 24, 25 i 35 oraz autobusowych: 102, 105, 107, 111, 116, 117, 118, 127, 128, 131, 151, 158, 159, 171, 175, 178, 180, 222, 227, 501, 502, 507, 514, 518, 519, 520, 522, 525.

kw