Otworzyli wylotówkę na Katowice i Wrocław

S8 już otwarta
S8 już otwarta
Artur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl
Artur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.plS8 już otwarta

Na dzień przed kontraktowym terminem zakończyła się budowa wylotówki na Katowice i Wrocław wraz z połączeniem z nową drogą wyjazdową w stronę Krakowa. - O godz. 21 podpisywane były dokumenty odbiorów. To był ostatni etap przed otwarciem S8. Przed godz. 22 węzeł Opacz - Paszków został oddany do ruchu - poinformował w piątek wieczorem Jan Krynicki, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

- Kierowcy od wczoraj mogą korzystać z wylotówki. Na razie ruch jest niewielki - relacjonuje w sobotę przed 10.00 Artur Węgrzynowicz, reporter tvnwarszawa.pl.

Przed terminem

Kierowcy wjeżdżający i wyjeżdżający z miasta w kierunku południa Polski od dwóch lat czekali na zakończenie budowy tej trasy. Przez remonty, od dwóch lat stali tam w korkach. Według umowy między Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, a wykonawcą remontu, firmą Strabag, trasa miała zostać oddana do ruchu 12 grudnia, ostatecznie udało się ją otworzyć dzień wcześniej.

- W Jankach można skręcić w prawo w kierunku Wrocławia. Na trasie nie widać już ani robotników, ani niczego co wskazywałoby, że prace nadal trwają. Nie ma też ani jednego samochodu - poinformował chwilę po godz 22. w piątek Lech Marcinczak, reporter tvnwarszawa.pl.

Walka z czasem

Do końca nie było wiadomo czy wykonawca, firma Strabag, zdąży oddać całą inwestycję do 12 grudnia. Jeszcze 10 grudnia na trasie trwały prace. - Obecnie trwa m.in. montaż urządzeń bezpieczeństwa, a więc także docelowego oznakowania poziomego oraz odbiory odpowiednich służb - wyliczał Jan Krynicki, rzecznik GDDKiA.

S8 już otwarta
S8 już otwartaLech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
Stan prac pod koniec listopadatvnwarszawa.pl

Inaczej komunikacja

Na otwarcie trasy przygotowuje się już komunikacja miejska. Od czwartku dla podmiejskich autobusów linii 703, 711 i 733 obowiązuje nowa, stała organizacja kursowania.

Tak oto linia 703 kursuje na trasie: P+R AL. KRAKOWSKA – al. Krakowska – (…) – Janki: Mszczonowska – droga lokalna – droga serwisowa wzdłuż trasy S7/S8 – droga serwisowa wzdłuż trasy S8 – al. Katowicka – (…) – KOSÓW. - Pomiędzy przystankami WOLICA i NA SKRAJU autobusy zatrzymują się tylko na przystanku PL. SZWEDZKI. Przystankiem granicznym, między strefami biletowymi, jest przystanek NA SKRAJU - informuje ZTM.

Nowa trasa linii 711: P+R AL. KRAKOWSKA – al. Krakowska – (…) – Janki: Mszczonowska – droga lokalna – droga serwisowa wzdłuż trasy S7/S8 – droga serwisowa wzdłuż trasy S8 – al. Katowicka – (…) – WARSZAWSKA (NADARZYN). Autobusy zatrzymują się na wszystkich przystankach na trasie.

Dla linii 733 nowa trasa wiedzie: P+R AL. KRAKOWSKA – al. Krakowska – al. POW (trasa S2) – trasa S7/S8 – al. Katowicka – (…) – MŁOCHÓW. Pomiędzy przystankami CENTRUM MODY i STOICKA autobusy nie zatrzymują na żadnym przystanku. Przystankiem granicznym jest przystanek STOICKA.

- Zmiany w organizacji kursowania linii 703, 711 i 733 zostały uzgodnione z Urzędem Gminy w Raszynie i Nadarzynie - dodaje zarząd.

Nowe trasy podmiejskich autobusówZTM

Budują wylotówki

Remont wylotówki na Katowice i Wrocław dawał się we znaki kierowcom od 2 lat. W lipcu udało się otworzyć ekspresową obwodnicą Raszyna, która jest fragmentem tej inwestycji. Pozwala to uniknąć dotychczas zakorkowanej al. Krakowskiej w tej podwarszawskiej miejscowości. Natomiast we wrześniu otwarto łącznik między ekspresową „ósemką” a drogą krajową nr 7. To połączenie ułatwia wyjazd z Warszawy w stronę Krakowa.

Pod koniec listopada GDDKiA twierdziła, że realny termin zakończenia inwestycji to 12 grudnia:

"Realny termin oddania inwestycji to 12 grudnia"
"Realny termin oddania inwestycji to 12 grudnia"Tomasz Zieliński/Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

jb/sk/ło/ec/kś

Pozostałe wiadomości