Otworzyli obwodnicę Marek

[object Object]
Obwodnica Marek 1/3Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

W piątek wieczorem robotnicy weszli na obwodnicę Marek, aby wymalować pasy na jezdniach. Jeszcze przed północą na drogę wyjechały pierwsze auta. Nasz reporter przejechał nową trasą w sobotę rano.

- Obwodnica jest otwarta, przejechanie udostępnionego właśnie odcinka zajęło mi 10 minut - mówi reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz.

Nowa organizacja ruchu

- Od godzinie 20 zaczniemy wdrażać tymczasową organizację ruchu, by w kolejnych godzinach wprowadzić pełny ruch ciągiem głównym - zapowiadał wcześniej Jan Krynicki z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. I zastrzegł, że kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami związanymi z ostatnimi pracami i ograniczeniem prędkości.

Kierowcy mają do dyspozycji dwujezdniowy odcinek drogi ekspresowej od istniejącego węzła Marki do włączenia w istniejący przebieg drogi S8, za węzłem Radzymin. W początkowym etapie wyłączone z użytkowania będą dwa węzły: Kobyłka oraz Wołomin. Kierowcy mogą korzystać z węzłów Radzymin oraz Zielonka.

Zmiany w organizacji ruchu

W związku z otwarciem obwodnicy inaczej pojedziemy do Białegostoku, Marek, Radzymina czy Słupna.

"Kierowcy jadący drogą S8 od strony Warszawy (Mostu Grota) w celu dojazdu do Marek powinni zwrócić szczególną uwagę na zmianę sposobu dojazdu i trzymać się prawej strony, a dojazd realizować z wykorzystaniem drogi serwisowej oraz skrzyżowania (na DK8) z sygnalizacją świetlną w węźle Marki" - opisuje GDDKiA.

Z kolei kierowcy jadący ul. Radzymińską od strony Targówka powinni zwrócić uwagę na zmiany na tablicach kierunkowych i kierować się według ich wskazań. W celu dojazdu do Białegostoku należy na węźle Marki skręcić w prawo na drogę S8, a w celu dojazdu do Marek, Radzymina i Słupna kontynuować jazdę na wprost jak dotychczas.

Osoby jadące drogą ekspresową S8 od strony Białegostoku są automatycznie skierowani na nowy przebieg drogi S8. Z uwagi na brak relacji Targówek (ul. Radzymińska-DW629) i Marki w węźle Marki, w celu dojazdu do tych miejsc należy dokonać zjazdu z drogi S8 wcześniej tj. na węźle Radzymin Południe bądź węźle Zielonka.

"R" jak ring

Uwagę kierowców może zwrócić jeszcze jedna nowość. Nad tablicami kierującymi na nowy odcinek trasy zamontowano mniejsze, z symbolem węzła i oznaczeniem R1. Jak wyjaśnia Małgorzata Tarnowska z mazowieckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad, "R" to skrót od słowa "ring".

Południowy odcinek obwodnicy jest zbudowany tylko w połowie (do ulicy Puławskiej) - budowa drugiej połowy z tunelem pod Ursynowem i mostem przez Wisłę już jednak trwa.

Gorzej wygląda sytuacja wschodniego odcinka, którego przebieg nie został ciągle ustalony. Gdy już powstanie, z obwodnicą Marek połączy się między aleją Piłsudskiego a węzłem Zielonka - będzie to węzeł Drewnica, którego budowa będzie oznaczać utrudnienia na otwieranej właśnie trasie.

Nowa organizacja ruchu po otwarciu obwodnicyGDDKiA

kz/b

Pozostałe wiadomości