Otwierają Pratulińską "ze względu na ważny interes społeczny"

Warszawa

UMOtwarto ulicę Pratulińską

Ulica Pratulińska zostanie otwarta dla ruchu. Najpierw wjadą na nią samochody, potem autobusy. Decyzję wydał Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego ze względu na "ważny interes społeczny".

"We wtorek, 30 lipca, około godziny 12.00 otwarta zostanie ulica Pratulińska pomiędzy ulicami Handlową a Trocką" – czytamy w komunikacie urzędu miasta. Jak precyzuje ratusz, w południe wróci na nią ruch samochodów, z kolei w nocy z 30 na 31 lipca – ruch autobusowy.

Chodniki, rowery i zieleń

"Odtworzony po budowie metra odcinek ma chodniki po obydwu stronach jezdni i drogę dla rowerów. Jest też dużo zieleni. Równocześnie udostępniony kierowcom zostanie również nowo wybudowany odcinek ulicy Pratulińskiej od ulicy Trockiej w kierunku Zacisza. Także tutaj jest droga dla rowerów po zachodniej stronie jezdni i miejsca parkingowe" – podaje ratusz.

Jak dodają urzędnicy, od ulicy Trockiej będzie można dojechać do Askenazego i Zamiejskiej, ale na wysokości osiedlowych parkingów ulica będzie na razie kończyć się ślepo. Na jej końcu powstanie szyb wydobywczy dla tarcz TBM, które wydrążą tunele z Bródna. Potem ulica Pratulińska połączona zostanie ze skrzyżowaniem z ulicami Łokietka i Gilarską.

"Ważny interes społeczny"

Kilka dni temu informowaliśmy, że przebudowa ulicy Pratulińsiej zakończyła się już w połowie maja, dokładnie wtedy, kiedy budowa podziemnej kolejki na Targówek.

Wtedy też urzędnicy wysłali do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego wnioski o wydanie pozwolenia na użytkowanie wszystkich obiektów objętych kontraktem, czyli zarówno stacji, jak i przylegających do nich dróg. Początkowo informowali, że nie ma możliwości oddawania inwestycji po kawałku.

- Fragment ulicy Pratulińskiej, który do niedawna był placem budowy i pod którym znajduje się stacja, jest ściśle powiązany z kontraktem na budowę metra. W związku z tym oddanie tego fragmentu jest powiązane z oddaniem do użytku stacji metra – mówił Paweł Siedlecki z Warszawskiego Metra.

Po ponownym kontakcie z przedstawicielami metra okazało się, że WINB wydał decyzję o dopuszczeniu ulicy do ruchu. – Ze względu na ważny interes społeczny – sprecyzowała rzeczniczka prasowa Anna Bartoń.

Nowe trasy autobusów

Jak podaje urząd miasta, dzięki otwarciu Pratulińskiej oraz ronda u zbiegu Gorzykowskiej, Myszkowskiej i Handlowej autobusy będą mogły pojechać obwodnicą Targówka i dojechać do pętli przy ulicy Trockiej. Autobusy linii nocnych N02, N12 i N62, od nocy z 30 na 31 lipca, a dziennych 156, 160, 162, 212, 256 i 517, od środowego poranka, będą jeździły trasami:

W tym samym czasie zlikwidowana zostanie linia 262.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy o próbie ewakuacji na gotowej stacji metra Szwedzka na Targówku:

"Inwestycje zakończyły się w terminie"TVN24, Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

ab/r