Oficjalnie: Trasa AK w przyszłym tygodniu

Warszawa

Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.plJaka będzie organizacja ruchu po otwarciu Trasy AK i mostu Grota?

- Pod koniec przyszłego tygodnia chcemy otworzyć Trasę AK - informują drogowcy. Na początku na moście Grota-Roweckiego do dyspozycji kierowców mają być po trzy pasy ruchu w obu kierunkach.

Obecnie ruch samochodów na moście w obu kierunkach odbywa się północną jezdnią. Wykonawca przebudowy, firma Metrostav, kończy prace na jezdni południowej. Sama przeprawa jest już prawie gotowa do odbioru, trwają prace związane z wykończeniem i wyposażeniem mostu w urządzenia takie, jak bariery. Konstrukcja jest też zabezpieczana przed korozją. Toczą się także prace brukarskie.

Dokładny termin otwarcia trasy dla ruchu zależy od pozwolenia na użytkowanie, ale wiadomo już niemal na pewno, że stanie się to w przyszłym tygodniu.

- Liczymy, że wykonawca przygotuje obiekt do odbiorów tak, by mogły się one odbyć w przyszłym tygodniu. Jeżeli kontrola pójdzie pomyślne, rozpoczniemy wdrożenie nowej organizacji ruchu - mówi Agnieszka Stefańska, rzeczniczka Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Część otworzą, część zamkną

Przebudowywany fragment trasy od węzła Powązkowska do mostu ma być otwarty w całości. Z kolei sam most będzie otwierany „na raty”. Na początku kierowcy pojadą tylko jezdniami bocznymi, obsługującymi ruch lokalny. Będą tam mieli do dyspozycji po trzy pasy ruchu.

Gdy zostaną otwarte, drogowcy zamkną dla ruchu środkowe jezdnie, które docelowo służyć będą ruchowi tranzytowemu. W tej chwili na północnej nitce mostu odbywa się ruch z Bemowa w kierunku Marek.

- Taka organizacja potrwa około 7-10 dni. Na pasach tranzytowych będą prowadzone prace brukarskie, malowane oznakowanie poziome, montowane bariery — wyjaśnia Stefańska. Potem drogowcy chcą otworzyć całą przeprawę, choć nie kończy to wszystkich prac. - Nadal będą prowadzone prace wykończeniowe w innych miejscach, jak chodniki czy krawężniki - tłumaczy rzeczniczka.

Z kolei już w piątek wieczorem drogowcy otworzą tunel pod Trasą AK łączący ulicę Hłaski i Gdańską oraz drugi wiadukt na Mickiewicza. Nadal nie będzie można jeździć Gwiaździstą pod trasą. - Planujemy otworzyć tę ulicę w ciągu najbliższych dni. Wszystko zależy od postępu prac - mówi przedstawicielka GDDKiA.

Kiedy zatem inwestycja zostanie całkowicie zakończona? - Jeszcze w tym miesiącu Trasa AK i most Grota powinna zostać w pełni oddana użytkownikom - zapowiada Stefańska.

Remont Trasy AK

Remont trasy i mostu rozpoczął się 19 października 2013 roku. Przeprawa po przebudowie jest szersza o 10 metrów. W każdą stronę kierowcy będą mieli do dyspozycji po 5 pasów ruchu.

Przebudowany odcinek liczy sobie 4,6 km długości. Kierowcy będą mieli do dyspozycji pięć węzłów: Powązkowska, Broniewskiego, Marymoncka, Wisłostrada, Modlińska. Budowlańcy przy remoncie zużyli w sumie 8255 ton stali zbrojeniowej.

Koszt inwestycji to ponad 796 mln złotych.

SCHEMAT MOSTU GROTA PO PRZEBUDOWIE:

Most Grota po przebudowie
um.warszawa
Na moście Grota-Roweckiego trwają prace wykończeniowe
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

TAK WYGLĄDAŁY PRACE NA MOŚCIE:

Widok na most Grota
Kontakt24

su/jb/PAP