Przygotuj się na:

DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Zmiany w komunikacji i parkowaniu

  Obozowa będzie otwarta w poniedziałek. Niestety nie w ten, w który planowano

  TVN Warszawa

  Obozowa jest zamkniętaMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
  wideo 2/3

  Nici z zapowiadanego otwarcia Obozowej. Kolejarze nadal prowadzą prace, w związku z czym otwarcie przejazdu przełożono. Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej jeszcze przez dwa tygodnie muszą korzystać z objazdów.

  Remonty na Obozowej związane są z przebudową obwodowej linii kolejowej z Dworca Zachodniego do Gdańskiego i wyburzaniem wiaduktów kolejowych. Przejazd ważną wolską arterią został zamknięty 25 czerwca. Dotyczy to odcinka od Prymasa Tysiąclecia do Wawrzyszewskiej.

  Jadący od centrum kierowcy mogą dojechać tylko do Wawrzyszewskiej i tu muszą zawrócić przed placem budowy. Natomiast jadący od strony Bemowa skręcają w Prymasa Tysiąclecia. Objazd jest poprowadzony ulicami Młynarską i Wolską do Prymasa Tysiąclecia.

  Jeszcze w czerwcu, przed rozpoczęciem prac urząd miasta informował: "Taka organizacja ruchu będzie obowiązywała do 10 lipca. Potem rozpoczną się roboty związane z budową nowej konstrukcji, a ruch samochodów i pieszych w ciągu ul. Obozowej zostanie przywrócony".

  W piątek poinformowano jednak, że zamknięcie Obozowej zostaje przedłużone do poniedziałku 24 lipca.

  Nowe torowisko

  Tę przerwę wykorzystują Tramwaje Warszawskie, które remontują torowisko na odcinku od Płockiej do Wawrzyszewskiej. Tramwajarze zrobią tu kolejne w Warszawie zielone torowisko i wyremontują przystanki. Prace te wiążą się w wyłączeniem z ruchu pasów sąsiadujących z torowiskiem.

  Kumulacja remontów przyniosła pasażerom szereg zmian w komunikacji miejskiej. Zawieszono kursowanie linii 23 i 44. Natomiast 20, 24, 28 i 35 jeżdżą objazdami.

  Linie zastępcze

  W związku z utrudnieniami ratuszu uruchomił dwie zastępcze linie autobusowe (Z-3 i Z-4) oraz dwie tramwajowe (70 i 71):

  Z-3: WAWRZYSZEWSKA - Obozowa - Młynarska -"Solidarności" - most Śląsko-Dąbrowski - "Solidarności" - Targowa - Kijowska - DW. WSCHODNI (KIJOWSKA),

  Z-4: NOWE BEMOWO - Powstańców Śląskich - Radiowa - Dywizjonu 303 - Obozowa - Prymasa Tysiąclecia - Wolska - OS. WOLSKA - Wolska - Elekcyjna - Deotymy - Obozowa - Dywizjonu 303 - Radiowa - Powstańców Śląskich - NOWE BEMOWO.

  70: CM. WOLSKI - Wolska - Skierniewicka - Kasprzaka - Prosta - Chałubińskiego - Niepodległości - Rakowiecka - KIELECKA,

  71 (która zastąpiła linie 4 i 23): WYŚCIGI - Puławska - plac Unii Lubelskiej - Marszałkowska - plac Bankowy - "Solidarności" - Wolska - Połczyńska - Powstańców Śląskich - NOWE BEMOWO.

  Nieudany wpis rejestru

  Prace na Obozowej próbowała wstrzymać Fundacja Thesaurus. Jej przedstawiciele przekonywali, że znajdujący się tam wiadukt kolejowy ma wyjątkowe wartości historyczne i architektoniczne. Powstał jeszcze w latach 20. XX wieku, przetrwał wojnę i Powstanie Warszawskie. Domagali się wpisania go do rejestru zabytków i tym samym - objęcie ochroną konserwatora zabytków. Ten na wpis się jednak nie zgodził.

  "Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków (…) nie może kierować się założeniem o nadrzędności interesu społecznego, jakim jest ochrona przedmiotowych wiaduktów poprzez wpis do rejestru zabytków nad interesem społecznym, jakim jest terminowa modernizacja linii kolejowej i usprawnienie komunikacji publicznej" - stwierdził Jakub Lewicki, wojewódzki konserwator zabytków.

  CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

  kw/pm