Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

Nowe zatoki autobusowe i światła na Odyńca

Warszawa

fot. ZDM

Po weekendzie ruszy budowa sygnalizacji świetlnej na ulicy Odyńca. Światła mają poprawić bezpieczeństwo na przejściu dla pieszych, pomóc mają też nowe zatoki autobusowe - przekonują drogowcy.

Na łączacej Ochotę z Dolnym Mokotowem ulicy Odyńca ruch w godzinach szczytu jest spory. Dlatego Zarząd Dróg Miejskich zdecydował się zainsatlować sygnalizację świetlną między ulicami Fryderyka Joliot-Curie i Rabindrannatha Tagore'a. Na znajdującym się w tym rejonie przejściu dla pieszych, położonym między dwoma przystankami autobusowymi, kilkakrotnie dochodziło do niebezpiecznych sytuacji.

Pomysł ustawienia tam świateł pojawił się na forum tvnwarszawa.pl prawie rok temu. Po groźnym wypadku, do którego doszło w grudniu 2009 roku apelowali o to internauci.

Słoczeni piesi, nieuwazni kierowcy

Według drogowców przyczyną niebezpiecznych sytuacji na ul. Odyńcajest fakt, że ulica odchyla się lekko na północ.

- "Pasażerowie komunikacji miejskiej wychodzący zza autobusów mieli przez to ograniczoną widoczność. Kierowcy natomiast nie uważali na pieszych, którzy tłoczyli się przed przejściem. Często decydowali się na manewr omijania stojącego autobusu lub wyprzedzania go jeszcze lub już w ruchu" - czytamy na stronie ZDM.

Teraz ma być bezpieczniej. Oprócz sygnalizacji świetlnej powstaną tu zatoki autobusowe, które będa miały zapobiegać blokowaniu ruchu przez autobusy podczas postoju na przystankach. Wykonawca przesadzi tez zieleń, tak żeby dopasować jej układ do zmienionej geometrii ulicy.

Azyl i przewężenia podczas prac

Podczas prac kierowcy moga się spodziewać utrudnien w ruchu - przewidywane są niewielkie przewężenia w rejonie prac.

Instalizacja sygnalizacji z przebudową ulicy w rejonie przejścia i przystanków będzie kosztowała 390 tys zł.

js