Nowe oznaczenia w podziemiach: podświetlone i ujednolicone

Warszawa

ZDMDrogowcy montują nowe oznaczenia w podziemiach

Drogowcy zaczęli montaż nowych, podświetlanych drogowskazów w przejściach podziemnych. Na razie tylko w czterech lokalizacjach, ale - jak zapowiada Zarząd Dróg Miejskich - wkrótce pojawią się w kolejnych 34.

Nowe oznaczenia wskazują drogę na przystanki, stacje metra, SKM i WKD oraz do charakterystycznych obiektów, jak chociażby Pałac Kultury i Nauki.

Mają też strzałki ułatwiające wyjście z podziemi, znalezienie toalety, bankomatu, windy czy pochylni dla niepełnosprawnych.

Najwięcej pod rondem Dmowskiego

Ich montaż ruszył w ubiegłym tygodniu. Drogowcy zaczęli od ulicy Rembielińskiej i przejścia w rejonie Toruńskiej. W kolejnych dniach drogowskazy pojawiły się też w tunelach pod Wybrzeżem Gdyńskim (przy Pułkowej i przy Cytadeli), przy skrzyżowaniu Obrazkowej z Modlińską, na Jagiellońskiej (obok FSO), pod Wybrzeżem Gdańskim (Grodzka, Boleść, Sanguszki), Wałem Miedzeszyńskim (przy Krynicznej) i ostatnie - na Ostrobramskiej.

"Przed nami kolejne prace, m.in. na Złotej, Redutowej, w Alejach Jerozolimskich, pl. Na Rozdrożu czy rondzie Dmowskiego" - zapowiadają pracownicy ZDM.

Podświetlane drogowskazy są częścią Miejskiego Systemu Informacji. Najwięcej kasetonów zostanie zamontowanych właśnie pod rondem Dmowskiego (44 sztuki) i pod rondem Czterdziestolatka (28 sztuk).

217 tablic

Łącznie Zarząd Dróg Miejskich planuje powiesić 217 nowych drogowskazów w 38 tunelach. Ich montaż zapowiadaliśmy na tvnwarszawa.pl już w lipcu. Wtedy bowiem drogowcy rozpoczęli poszukiwania firmy, która je zainstaluje. Pierwsze podejście nie zakończyło się jednak sukcesem - przetarg unieważniono, mimo że wpłynęły dwie oferty.

- Jedna przekraczała nasz budżet. Natomiast w przypadku drugiej wezwaliśmy oferenta do uzupełnienia dokumentacji, czego nie uczynił - tłumaczył nam wówczas Paweł Olek z wydziału prasowego ZDM. Konieczne było rozpisanie nowego przetargu.

Pełna lista lokalizacji, na których pojawią się oznaczenia:

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O DROGOWYCH INWESTYCJACH MIASTA:

Powstaje obwodnica Marek - fragment S8Artur Węgrzynowicz, Marcin Chłopaś, tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

kw/r