Przygotuj się na:

Protest, koncert i dwa biegi. Objazdy i zakazy parkowania

Weekendowe utrudnienia rozpoczną się od piątkowego protestu klimatycznego. Kierowcy powinni też przygotować się na zmiany w parkowaniu związane z sobotnim koncertem kolęd na placu Zamkowym. Na Bielanach odbędą się w niedzielę dwa biegi. Spowoduje to zamknięcie części ulic.

  Nowe elektryki i hybrydy nie wjadą już na Krakowskie i Nowy Świat

  TVN Warszawa

  ShutterstockNa Krakowskim Przedmieściu priorytet mają mieć autobusy

  Od 1 stycznia po Krakowskim Przedmieściu i Nowym Świecie nie mogą już jeździć samochody hybrydowe i elektryczne. Do tej pory posiadacze takich aut mogli wjeżdżać na ten odcinek Traktu Królewskiego po wyrobieniu identyfikatora w Zarządzie Dróg Miejskich.

  - W tym momencie nie wydajemy już identyfikatorów dla samochodów hybrydowych i elektrycznych. Wszystko z powodu rosnącego ruchu na Trakcie Królewskim - tłumaczy w rozmowie z tvnwarszawa.pl Karolina Gałecka z Zarządu Dróg Miejskich.

  - Każdy wie, że samochody elektryczne emitują mniej spalin, ale nadal generują inne problemy. Nie możemy uprzywilejować tych pojazdów kosztem komunikacji miejskiej, która już stoi w korkach - wyjaśnia rzeczniczka ZDM.

  Zainteresowanie rosło

  Jak dodaje, zainteresowanie podróżowaniem po Krakowskim Przedmieściu i Nowym Świecie stale się zwiększało. Wjazd dla samochodów o ekologicznym napędzie umożliwiono w 2014 roku. Początkowo zainteresowanie było niewielkie, ale przez 4 lata liczba wniosków o wydanie identyfikatorów wzrosła o 800 procent.

  - W 2014 i 2015 roku wydaliśmy 152 identyfikatory. Potem nastąpił ogromny wzrost i w 2016 i 2017 wydaliśmy ich już ponad 1200. Warto podkreślić, że miasto dążyło do ograniczenia ruchu na Trakcie Królewskim. W tym przypadku okazywało się, że tę drogę wybierano nie jako cel, a jako fragment trasy w podróżach - podkreśla Gałecka.

  Nie stracą ważności

  Zarządzenie, które znosi możliwość uzyskania identyfikatora, na wniosek Zarządu Dróg Miejskich wydała prezydent Warszawy. Czytamy w nim, że dotychczas wydane identyfikatory nie będą anulowane przed upływem ich ważności.

  Z kolei rzeczniczka ZDM przypomina, że osoby które mieszkają w rejonie strefy wyłączonej z ruchu na Krakowskim Przedmieściu, nadal mogą składać wnioski o wydanie identyfikatorów.

  Dotyczy to też osób, które prowadzą działalność gospodarczą.

  Zobacz też: Unia dofinansuje 130 autobusów wraz z ładowarkami

  Elektryczne autobusy dla WarszawyTVN24
  wideo 2/2

  md/pm