Nocna próba przed defiladą


W nocy z wtorku na środę, w Al. Ujazdowskich odbyła się próba generalna przed defiladą Wojska Polskiego. Komunikacja kursowała objazdami. W sobotę ulicami maszerować będzie 900 żołnierzy, będą czołgi, transportery opancerzone i armaty.

Próba rozpoczęła się o 2 w nocy i miała trwać do 5 rano. Komunikacja miejska została skierowana na objazdy.

- Po godz. 20.00 Aleje Ujazdowskie zostały zamknięte w obu kierunkach, ulica została przygotowana na przyjęcie ciężkiego sprzętu wojskowego, który po godz. 21.00 wjechał na lawetach. Przywieziono czołgi i wozy opancerzone - relacjonował Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl.

W próbie nie wzięło udziału lotnictwo.

Jak poinformował w środę około 5.30 Zarząd Transportu Miejskiego, przywrócono ruch kołowy w ciągu Alej Ujazdowskich, ul. Belwederskiej oraz ul. Sobieskiego.

Przygotowania do nocnej próby generalnej w Al. Ujazdowskich:

Przygotowania do próby generalnej przed defiladą
Przygotowania do próby generalnej przed defiladą Tomasz Zieliński/ tvnwarszawa.pl

Zakaz parkowania

Największe utrudniania czekają na kierowców i pasażerów komunikacji 14-15 sierpnia. Wtedy to wprowadzony zostanie zakaz parkowania na ulicach:

- Al. Ujazdowskie na odcinku od pl. Trzech Krzyży do ul. Bagatela, - ul. Belwederska na odcinku od ul. J. Gagarina do ul. Dolnej, - Skwer J. Giedroycia, - ul. Klonowa na odcinku od ul. Chocimskiej do ul. Spacerowej, - ul. Myśliwiecka na odcinku od ul. Szwoleżerów do Kanału Piaseczyńskiego.

Ponadto 15 sierpnia wprowadzony zostanie zakaz parkowania na ulicach:

- ul. J. Gagarina na odcinku od. ul. Belwederskiej do ul. Sieleckiej wzdłuż pasa w kierunku ul. Czerniakowskiej, - ul. Długiej na odcinku od ul. Miodowej do ul. Kilińskiego w godz. 07.00 - 10.00 (na czas uroczystej mszy świętej w Katedrze Polowej WP), - ul. Bagatela, - ul. Klonowej.

Ulice wyłączone z ruchu

Od piątku, 14 sierpnia od godz. 21.00 do soboty, 15 sierpnia do godz. 16.00 wyłączone z ruchu będą ulice: - Al. Ujazdowskie na odcinku od pl. Trzech Krzyży do ul. Bagatela, - ul. Bagatela, - ul. Klonowa, - ul. Belwederska na odcinku od ul. Klonowej do ul. Dolnej.

Od piątku, 14 sierpnia od godz. 21.00 do soboty, 15 sierpnia do godz. 18.00 wyłączona z ruchu będzie ul. Jana III Sobieskiego na odcinku od ul. Dolnej do ul. Idzikowskiego (jezdnia zachodnia, w kierunku ul. Idzikowskiego).

W sobotę, 15 sierpnia w godz. 11.00 - 15.00 zamknięta zostanie ul. Gagarina na odcinku od. ul. Belwederskiej do ul. Czerniakowskiej (jezdnia południowa, w kierunku ul. Czerniakowskiej). Możliwe są czasowe wstrzymania ruchu w dniu 15 sierpnia w godz. 12.00 - 14.00 na skrzyżowaniach ulic Pięknej i Al. Ujazdowskich oraz ulic Belwederskiej, Gagarina i Spacerowej.

Po zamknięciu dla ruchu Al. Ujazdowskich i ul. Belwederskiej na trasy objazdowe zostaną skierowane autobusy linii E-2, 116, 118, 119, 166, 180, 222, 501, 503, 519 i 522. W przypadku braku możliwości przejazdu przez skrzyżowanie Al. Ujazdowskich z ul. Piękną objazdem pojadą również linie 107, 118 i 159.

Duda spotkał się z żołnierzami

W sobotniej defiladzie po raz pierwszy jako zwierzchnik sił zbrojnych weźmie udział nowy prezydent Andrzej Duda. We wtorek spotkał się z żołnierzami przygotowującymi się do defilady na lotnisku na Bemowie. Prezydentowi towarzyszył zastępca dowódcy Garnizonu Warszawa płk Andrzej Śmietana oraz szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.Prezydent Duda podziękował wszystkim żołnierzom za wysiłek i zaangażowanie wojska w przygotowania do defilady w trudnych warunkach atmosferycznych. Szczególne słowa skierował do pododdziałów, które wzięły udział w uroczystości objęcia przez niego zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi, 6 sierpnia na placu Piłsudskiego - napisano na stronie internetowej Dowództwa Garnizonu Warszawa.W komunikacie podkreślono, że zwierzchnik sił zbrojnych osobiście przywitał się z każdym z obecnych na lotnisku żołnierzy. Na zakończenie spotkania pododdziały wszystkich rodzajów sił zbrojnych przedefilowały przed prezydentem w rytmie "Warszawianki".Jak poinformowało dowództwo Garnizonu Warszawa, od czterech dni w zgrupowaniu pieszych pododdziałów ćwiczy ponad 700 żołnierzy z całej Polski.

Samoloty, czołgi, armaty...

W ubiegłym roku na warszawskie ulice wyruszyło ok. 1,2 tys. żołnierzy i 120 pojazdów. Przygotowano również pokaz nowoczesnego wojskowego sprzętu i rodzinny festyn.

Defiladę otworzył przelot siedmiu samolotów TS-11 Iskra z zespołu "Biało-Czerwone Iskry", które wypuściły biały i czerwony dym. Następnie nad Al. Ujazdowskimi przeleciały śmigłowce (m.in. dwa amerykańskie UH-60 Black Hawk) oraz samoloty transportowe (m.in. dwa C-130 Hercules), szkolne (PZL-130 Orlik) i odrzutowe (Su-22, MiG-29, F-16).

Po pokazie lotniczym wyruszyła część lądowa defilady. Maszerowały kompanie reprezentacyjne rodzajów sił zbrojnych, spadochroniarze z Krakowa, ubrani w mundury w kamuflażu pustynnym pancerniacy ze Świętoszowa, podhalańczycy z Rzeszowa i pododdziały z wojskowych uczelni. Al. Ujazdowskimi przemaszerowało również ok. 90 żołnierzy z USA i Kanady, reprezentujących szkolące się w Polsce oddziały. Defilowała także Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego i szwadron kawalerii WP oraz orkiestry wojskowe.Po piechurach do defilady wyruszyły pojazdy kołowe i gąsienicowe. Pierwsze pojechały pojazdy Żandarmerii Wojskowej, po nich lekkie pojazdy będące na wyposażeniu Wojsk Specjalnych i pułków rozpoznawczych - m.in. quady, samochody HMMWV i Skorpion-3; na dwóch pojazdach zostały zaprezentowane rozpoznawcze bezzałogowce.Pokaż cięższych pojazdów kołowych rozpoczął się od transporterów opancerzonych Rosomak. Po nich zaprezentował się sprzęt artylerzystów m.in. sześć armatohaubic Dana i sześć wyrzutni rakietowych WR-40 Langusta. Na końcu ulicami Warszawy ruszyło to, co największe w Wojskach Lądowych - czternaście czołgów Leopard 2 w wersji A5 oraz sześć armatohaubic Krab. Jedne i drugie były prezentowane w stolicy po raz pierwszy. W defiladzie udział wzięły też przedwojenne pojazdy lub ich rekonstrukcje, m.in. czołgi 7 TP i Renualt FT, tankietki, samochody pancerne, armaty, ciężarówki, samochody i motocykle.

Defilada wojskowa rok temu:

Defilada w Al. Ujazdowskich
Defilada w Al. UjazdowskichTVN24

kś/b/PAP

Pozostałe wiadomości

Kłęby dymu, ogień i głośny wybuch wystraszyły mieszkańców jednej z ulic na Białołęce - informują strażnicy miejscy.

Płonął niewielki dom, słychać było wybuchy

Płonął niewielki dom, słychać było wybuchy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła inspekcję w Muzeum Narodowym w Warszawie. Ta wykazała, że w najważniejszym polskim muzeum zaginęło ponad 100 dzieł sztuki. Część udało się już odnaleźć.

Zaginięcie ponad 100 dzieł w Muzeum Narodowego. "Część udało się odzyskać"

Zaginięcie ponad 100 dzieł w Muzeum Narodowego. "Część udało się odzyskać"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Śledczy zakończyli postępowanie w sprawie znalezionego w przepompowni ścieków ciała noworodka. - Nie ustalono rodziców dziecka - przekazała prokuratura.

Ciało noworodka w przepompowni ścieków. Koniec śledztwa

Ciało noworodka w przepompowni ścieków. Koniec śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Zakończono prace nad dokumentacją projektową kina Tęcza" - poinformował w piątek ratusz. Od momentu jego budowy w 1929 roku, jako kotłowni centralnego ogrzewania, Tęcza przeszła wiele zmian i transformacji. Teraz przygotowuje się na kolejny etap swojej historii.

Projekt jest gotowy. Urzędnicy o nowym kinie Tęcza

Projekt jest gotowy. Urzędnicy o nowym kinie Tęcza

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, sobotę i niedzielę (29-31 marca) ulicami Warszawy przejdą drogi krzyżowe i procesje rezurekcyjne. W czasie uroczystości ruch na drogach może być chwilowo wstrzymywany.

Droga krzyżowa, procesje i rezurekcje. Może być wstrzymywany ruch

Droga krzyżowa, procesje i rezurekcje. Może być wstrzymywany ruch

Źródło:
PAP

Z utrudnieniami muszą się liczyć kierowcy podróżujący trasą S2. Przejazd blokuje auto leżące na dachu, na miejscu pracują służby.

Dachowanie na trasie S2

Dachowanie na trasie S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci północnopraskiej grupy Skorpion na gorącym uczynku zatrzymali 37-letniego mężczyznę, który usiłował włamać się do mercedesa. Zabezpieczyli narzędzia, którymi chciał pokonać zabezpieczenia pojazdu. 37-latek usłyszał trzy zarzuty, grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Akcja Skorpionów i zatrzymanie podczas próby włamania do auta

Akcja Skorpionów i zatrzymanie podczas próby włamania do auta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jak postępować w przypadku znalezienia młodego ptaka lub innego młodego zwierzaka? Okazuje się, że nasza pomoc nie zawsze jest potrzebna, a niekiedy może wręcz zaszkodzić.

Nie zawsze pomoc jest potrzebna, może nawet zaszkodzić

Nie zawsze pomoc jest potrzebna, może nawet zaszkodzić

Źródło:
PAP

Trwa budowa parku linearnego Suwak. Gotowa jest już część alejek spacerowych, posadzono też większość drzew i część zieleni niskiej. Docelowo roślinność zajmie w parku powierzchnię około 14 tysięcy metrów kwadratowych. Będzie można ją podziwiać, wypoczywając na ławkach, leżakach i hamakach.

Powstaje park linearny

Powstaje park linearny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Koparka połączyła nowy tunel dla pasażerów ze starym przejściem podziemnym na Dworcu Zachodnim. W grudniu Wola zyska nowe podziemne połączenie z Ochotą.

Podziemne połączenie Woli z Ochotą

Podziemne połączenie Woli z Ochotą

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Zachęta została metaforycznie wyczyszczona. Odgłosy sprzątania: szorowania, odkurzania, froterowania można było usłyszeć podczas symbolicznego odświeżania gmachu galerii w performansie "Czyszczenie Zachęty" Katarzyny Krakowiak–Bałki.

Symboliczne "Czyszczenie Zachęty"

Symboliczne "Czyszczenie Zachęty"

Źródło:
PAP

Kładka pieszo-rowerowa łącząca brzegi Wisły, została otwarta. Od teraz panoramę stolicy mogą z niej podziwiać mieszkańcy i turyści. Konstrukcja łączy ulicę Karową na Powiślu i Okrzei na Pradze. Nowy most ma 452 metry długości i pod tym względem stał się jedną z najdłuższych tego typu przepraw na świecie.

Pierwsi spacerowicze i rowerzyści na nowym moście

Pierwsi spacerowicze i rowerzyści na nowym moście

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Po awaryjnym lądowania na początku marca, niewielka awionetka nadal leży na podmokłym terenie w okolicy Zakola Wawerskiego. Prokuratura do wyciągnięcia samolotu z trudno dostępnego terenu rozważa wykorzystanie śmigłowca. Jak wynika z naszych informacji, zarówno policja jak i straż pożarna nie chcą podjąć się tego zadania, a koszt wynajęcia śmigłowca od prywatnej firmy jest dla prokuratury za wysoki. 

Uszkodzony  samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Uszkodzony samolot od miesiąca leży na mokradłach, ma trafić na parking kościoła. Jest jeden problem 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1. Warszawską Brygadę Pancerną zasiliły czołgi Abrams. Do stolicy przyjechały z Poznania. Wojskowi pochwalili się nagraniem z odbioru sprzętu. Jest to kolejna dostawa amerykańskiego.

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Sznur czołgów na platformach. Abramsy przyjechały do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24

Kolizja z udziałem nietrzeźwego kierowcy na Ochocie. Brały w niej udział cztery samochody osobowe, nikt nie ucierpiał.

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pojawił się nowy pomysł na zagospodarowanie kamienicy po Empiku, nieopodal ronda de Gaulle'a. Wicemarszałkini Senatu i kandydatka na prezydentkę Warszawy Magdalena Biejat zaproponowała, by urządzić tam dom rzemiosła.

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Pustostan po Empiku straszy od dwóch lat. Biejat ma pomysł na kamienicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

ABW przeprowadziła w środę szereg czynności procesowych, w tym przeszukań na terenie Warszawy i Tychów - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. Chodzi o śledztwo w sprawie ujawnionej działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Jak dodał Dobrzyński, zabezpieczono 48,5 tysiąca euro oraz 36 tysięcy dolarów.

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W 1998 roku zginął pracownik jednej z warszawskich hurtowni. Tej sprawy przez lata nie udawało się wyjaśnić. Teraz śledczy poinformowali o przełomie i zatrzymaniu podejrzanego o zbrodnię. Usłyszał już zarzuty i został aresztowany.

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z mieszkania w Śródmieściu zniknął zegarek warty 40 tysięcy złotych. Zostało puste pudełko, ale nie było żadnych śladów kradzieży.

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ostatni weekend marca Trakt Królewski zmieni się w deptak. Ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, zwyczajem poprzednich lat, będą zamykane dla ruchu samochodowego.

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl