Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Nocna próba generalna. Tak wojsko ćwiczyło przed defiladą

Warszawa

Wojsko ćwiczy przed defiladąTVN24
wideo 2/6

Czołgi, transportery, oddziały konne, setki żołnierzy i rekonstruktorzy ćwiczyli przed wielką wojskową defiladą. Próba generalna odbyła się w nocy z soboty na niedzielę. Wisłostradę zamknięto, autobusy skierowano na objazdy.

Na próbie generalnej obecny był między innymi szef resortu obrony narodowej Mariusz Błaszczak. - W wyjątkowym roku odzyskania przez Polskę niepodległości, 15 sierpnia spotkamy się na wyjątkowej defiladzie, która będzie poświęcona uczczeniu stulecia naszej niepodległości - powiedział.

- W nocnej próbie wzięła udział tylko część naziemna defilady, czyli pojazdy i żołnierze. Nie było samolotów - relacjonowała Karolina Wasilewska z TVN24.

Utrudnienia na Wisłostradzie

Jak podkreślił minister Błaszczak, defilada odbędzie się w nowym miejscu. Nie w Alejach Ujazdowskim (jak w poprzednich latach), ale na Wisłostradzie. - Doszliśmy do wniosku, że to nowe miejsce umożliwi z jednej strony pełniejszą prezentację Wojska Polskiego, ale także da możliwość lepszego odbioru defilady. Aby więcej warszawiaków i tych wszystkich, którzy odwiedzą stolicę 15 sierpnia, mogło obserwować defiladę i poczuć dumę z tego, że przed nimi będą defilowali żołnierze Wojska Polskiego - mówił podczas próby szef MON.

Ze względu na próbę wojsk mieszkańcy i pasażerowie musieli liczyć się z dużymi utrudnieniami w ruchu. O godzinie 23 zamknięta zostały ulice: Wybrzeże Gdyńskie - od mostu Grota-Roweckiego do mostu Gdańskiego, Wybrzeże Gdańskie - od mostu Gdańskiego do Sanguszki i Krasińskiego - od placu Wilsona do ulicy Wybrzeże Gdyńskie. Kilkanaście linii autobusowych skierowano na objazdy.

CZYTAJ TAKŻE: DEFILADA - UTRUDNIENIA DZIEŃ PO DNIU

Próba generalna przed defiladą
TVN24

Na ziemi i w powietrzu

W Wielkiej Defiladzie Niepodległości - bo pod taką nazwą oficjalnie organizowane jest wydarzenie - ulicami stolicy przemaszeruje ponad tysiąc żołnierzy między innymi z wojsk: lądowych, specjalnych, obrony terytorialnej; sił powietrznych i marynarki wojennej. Będzie także 900 rekonstruktorów pieszych i konnych.

Planowany jest przejazd blisko 200 wojskowych pojazdów, między innymi transporterów Rosomak, armatohaubic Krab, samochodów humvee, transporterów Stryker, czołgów Abrams, Twardy i Leopard, a także transporterów minowania narzutowego Kroton.

Nowa trasa defilady
Google maps / tvn24.pl

Na niebie zaprezentuje się ponad 100 maszyn m.in. samoloty TS-11 Iskra, M-28 Bryza, C-295M, C-130, M-346, G550 oraz B737 oraz F-16 Jastrząb, a także śmigłowce - SW-4 Puszczyk, Mi-2 i W-3. - Po skończeniu defilady odbędzie się piknik żołnierski na błoniach Stadionu Narodowego. Tam będzie można zobaczyć z bliska sprzęt wojskowych uczestniczących w defiladzie, tam będzie można także posmakować żołnierskiej grochówki, tam będzie można porozmawiać z żołnierzami Wojska Polskiego - zapowiadał minister Błaszczak.

Sceptyczne władze miasta

Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, władze Warszawy nie są zwolennikami nowej trasy wojskowej defilady. - To jest raczej chęć pokazania siły defilady niż myślenie o mieszkańcach. Gdybym była złym doradcą prezydenta, to bym powiedziała, że należy zamknąć Wisłostradę - oceniała w piątek w "Faktach po Faktach" Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent miasta.

- Funduje nam się igrzyska, które paraliżują Warszawę na kilka dni. To mi przypomina zupełnie inny ustrój i zupełnie inne czasy - dodaje Rafał Trzaskowski, kandydat na prezydenta Warszawy z PO.

Zupełnie innego zdania jest kontrkandydat Trzaskowskiego - Patryk Jaki. - Będzie to znacznie mniejsza defilada niż w innych państwach w Europie. Najwyższy czas, by Warszawa pozbyła się kompleksów - apeluje Patryk Jaki.

Próba przed wojskową defiladą | TVN24
Próba przed wojskową defiladą | TVN24
Próba przed wojskową defiladą | TVN24
Próba przed wojskową defiladą | TVN24
Próba przed wojskową defiladą | TVN24
Próba przed wojskową defiladą | TVN24

kw/PAP