Ulice

Nie zamkną ulicy na rok. "Czasem warto protestować"

Ulice


W poniedziałek drogowcy zamkną Mozaikową. Ale nie na rok, jak pierwotnie planowali, ale na tydzień. Potem jeszcze na tydzień i na trzy miesiące w wakacje. To efekt protestu mieszkańców. Na razie nie wiadomo, jak będą wyglądały objazdy Patriotów. - To kwestia otwarta - słyszymy w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

"Mozaikową zamiast na 1,5 roku zamkną na kilka tygodni, a na Patriotów od strony wschodniej będzie objazd techniczny. Będzie tez przejście piesze dla uczniów SP 216. Jeszcze nic nie ma na papierze, ale takie są deklaracje. Brawo My. Czasem warto protestować" – napisał na Facebooku radny Wawra Wojciech Godlewski.

Zmiany na Mozaikowej

Mieszkańcy dzielnicy od kilku miesięcy domagali się zmian w organizacji prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Byli przeciwni zamknięciu ulicy Patriotów i Mozaikowej, co proponowali wstępnie drogowcy. Podnosili, że dla lokalnej społeczności Falenicy i Aleksandrowa założenia aktualnego planu oznaczają odcięcie od reszty miasta, które utrudni codzienne życie.

Dodatkowo – ich zdaniem - zamknięcie Patriotów "obniży poziom działalności gospodarczej na tym terenie oraz spowoduje obniżenie wartości nieruchomości".

Mieszkańcy wychodzili na ulice, głos w sprawie zabrali też radni, którzy w stanowisku stanęli po stronie protestujących. We wtorek wszystkie strony siadły przy jednym stole.

- Wykonawca po sugestiach mieszkańców i dzielnicy, zrezygnował z całkowitego zamknięcia ulicy Mozaikowej. Zdecydował się na wyłączenia czasowe, dwa razy na tydzień i raz na maksymalnie trzy miesiące, prawdopodobnie w okresie wakacyjnym - informuje rzecznik dzielnicy Konrad Rajca.

Co z Patriotów?

Nie potwierdza jednak, że kwestia stacji technicznej na Patriotów jest już przesądzona. – W tej sprawie trwają jeszcze rozmowy. My zaproponowaliśmy w kwestii Patriotów objazd ulicami: Arniki i Drozdową – mówi.

Takie informacje potwierdza rzeczniczka GDDKiA Małgorzata Tarnowska. – To kwestia otwarta, miasto nie zatwierdziło jeszcze zaproponowanego przez nas projektu organizacji ruchu – zastrzega.

Precyzuje też, że już w najbliższych dniach Mozaikowa zostanie zamknięta po raz pierwszy. – Wprowadziliśmy korektę w zakresie czasu zamknięcia Mozaikowejodstępując od wyłączenia jej z ruchu w okresie od 27 listopada 2017 do 5 listopada 2018 roku na rzecz zamykania jej w kilku etapach o różnej długości, w zależności od charakteru prowadzonych robót – tłumaczy.

I dodaje, że najbliższe zamknięcie Mozaikowej planowane jest na 27 listopada i potrwa do 4 grudnia. Pewne jest też wyznaczenia przejścia dla pieszych obok podstawówki przy Wolnej.

Budowa obwodnicy

W czerwcu, minister budownictwa i infrastruktury Andrzej Adamczyk zapowiedział, że chciałby aby obwodnica na odcinku Puławska - Lubelska była oddana do połowy 2020 roku, na rocznicę Bitwy Warszawskiej.

Południowa Obwodnica Warszawy będzie przechodziła przez Ursynów, Wilanów i Wawer. Umożliwi połączenie dróg krajowych w kierunku Terespola, Lublina, Krakowa czy Wrocławia. Będzie to także połączenie Trasy Armii Krajowej z węzłem A2 Konotopa do Gdańska i Białegostoku.

kz/b

Pozostałe wiadomości