Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Nie chcą linii energetycznej. Zablokowali drogę krajową 79

Warszawa

TVN24Protest w Magnuszewie

Kilkadziesiąt osób protestowało w Magnuszewie przeciwko budowie linii wysokoenergetycznej 400 kV. Mieszkańcy blokowali rondo. Utrudnienia na drodze krajowej nr 79 trwały przez około cztery godziny.

Protest rozpoczął się o godzinie 16.00 i skończył około 20.00. Mieszkańcy przechodzili po pasach wokół ronda. Przynieśli ze sobą transparenty, na których widniały hasła wyrażające sprzeciw wobec linii energetycznej.

Podobna akcja miała miejsce w ostatni poniedziałek. Od rana przez trzy godziny blokowano ruch na drodze krajowej numer 79 miejscowościach Magnuszew i Mniszew.

Sejmowa nowelizacja

W ostatni piątek Sejmznowelizował ustawę w sprawie tzw. specustawy dotyczącej energetycznych linii przesyłowych. Wśród strategicznych dla inwestycji w tym zakresie znalazła się właśnie modernizacja linii z Kozienic do Miłosnej.

Linia ta miałaby stać się alternatywą dla budzącej kontrowersje magistrali Kozienice - Ołtarzew, która ma wyprowadzić moc z nowo budowanego bloku 1075 MW w elektrowni w Kozienicach. Chodzi o przebudowę istniejącej, ponad 40-letniej tzw. jednotorowej linii 400kV Kozienice - Miłosna, na dwutorową. Jak przekonują Polskie Sieci Energetyczne, od budowy tego połączenia zależy niezawodne zasilanie aglomeracji warszawskiej, Mazowsza oraz obszaru północno-wschodniej Polski, w sumie rzecz dotyczy o ok. 8 mln ludzi.

Przebieg linii Kozienice - Ołtarzew od wielu lat budzi kontrowersje i gwałtowne protesty mieszkańców. Wiele z nich opisywaliśmy na tvnwarszawa.pl.

W listopadzie ubiegłego roku Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz konsorcjum ZUE i Dalekovod Polska podjęły decyzję o rozwiązaniu umowy na budowę linii elektroenergetycznej 400 kV Kozienice–Ołtarzew. Zapowiedziały jednak, że z inwestycji nie rezygnują całkowicie. Wkrótce miało ruszyć nowe postępowanie w tej sprawie.

Tak wyglądał jeden z protestów przeciwko linii 400 kV:

Protest przed KPRM
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

kw/PAP/b