Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Nie chcą linii energetycznej. Zablokowali drogę krajową 79

TVN Warszawa

TVN24Protest w Magnuszewie

Kilkadziesiąt osób protestowało w Magnuszewie przeciwko budowie linii wysokoenergetycznej 400 kV. Mieszkańcy blokowali rondo. Utrudnienia na drodze krajowej nr 79 trwały przez około cztery godziny.

Protest rozpoczął się o godzinie 16.00 i skończył około 20.00. Mieszkańcy przechodzili po pasach wokół ronda. Przynieśli ze sobą transparenty, na których widniały hasła wyrażające sprzeciw wobec linii energetycznej.

Podobna akcja miała miejsce w ostatni poniedziałek. Od rana przez trzy godziny blokowano ruch na drodze krajowej numer 79 miejscowościach Magnuszew i Mniszew.

Sejmowa nowelizacja

W ostatni piątek Sejmznowelizował ustawę w sprawie tzw. specustawy dotyczącej energetycznych linii przesyłowych. Wśród strategicznych dla inwestycji w tym zakresie znalazła się właśnie modernizacja linii z Kozienic do Miłosnej.

Linia ta miałaby stać się alternatywą dla budzącej kontrowersje magistrali Kozienice - Ołtarzew, która ma wyprowadzić moc z nowo budowanego bloku 1075 MW w elektrowni w Kozienicach. Chodzi o przebudowę istniejącej, ponad 40-letniej tzw. jednotorowej linii 400kV Kozienice - Miłosna, na dwutorową. Jak przekonują Polskie Sieci Energetyczne, od budowy tego połączenia zależy niezawodne zasilanie aglomeracji warszawskiej, Mazowsza oraz obszaru północno-wschodniej Polski, w sumie rzecz dotyczy o ok. 8 mln ludzi.

Przebieg linii Kozienice - Ołtarzew od wielu lat budzi kontrowersje i gwałtowne protesty mieszkańców. Wiele z nich opisywaliśmy na tvnwarszawa.pl.

W listopadzie ubiegłego roku Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz konsorcjum ZUE i Dalekovod Polska podjęły decyzję o rozwiązaniu umowy na budowę linii elektroenergetycznej 400 kV Kozienice–Ołtarzew. Zapowiedziały jednak, że z inwestycji nie rezygnują całkowicie. Wkrótce miało ruszyć nowe postępowanie w tej sprawie.

Tak wyglądał jeden z protestów przeciwko linii 400 kV:

Protest przed KPRM
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

kw/PAP/b