Przygotuj się na:

MARATON WARSZAWSKI

Maraton i Półmaraton Warszawski startują w ostatni weekend września. Po raz pierwszy trasy obu biegów zostaną połączone, a na stołecznych ulicach pojawi się około 10 tysięcy biegaczy. Do rywalizacji staną także uczestnicy Mistrzostw Świata Głuchych w Maratonie. Trasa królewskiego dystansu będzie prowadziła przez Śródmieście, Mokotów, Pragę, Żoliborz i Bielany. W planach są też biegi towarzyszące: Bridgestone Sztafeta Maratońska oraz New Balance Bieg na Piątkę.

Ulice

Namawiają do przepisowego parkowania. Przyłączysz się?

Ulice

| TVN24 /x-news.plTVN Warszawa

Na chodnikach, dwóch miejscach parkingowych, na przystanku autobusowym, na środku skrzyżowania – to tylko kilka przykładów parkowania w Warszawie. - To można zmienić - przekonują organizatorzy akcji "Warszawa Parkuje". Ci, którzy przyłączą się do akcji, mogą liczyć na... specjalną naklejkę.

- Każdy kierowca będzie mógł otrzymać naklejkę z napisem "Parkuję przepisowo". To oczywiście pociągnie za sobą odpowiedzialność do takiego zachowania – opowiada o akcji Andrzej Jędrzejewski z fundacji Warszawa Parkuje.

"Chcemy natchnąć"

- Chcemy uzyskać rzeszę kierowców, którzy na prawidłowe parkowanie nie będą patrzyli jak na donkiszoterię – opowiada Jędrzejewski.

Akcja ma polegać na apelowaniu do mieszkańców o odpowiednie zachowanie za kółkiem. – Chodzi o zmianę nawyków, przyzwyczajeń i myśleniu o innych. Nie jesteśmy służbami miejskimi, nie wlepimy mandatu – dodaje organizator akcji.

Jak zaznacza Jędrzejewski, na dobrze zorganizowane parkowanie ma wpłynąć też ocena sytuacji. – Bo może czasami warto przesiąść się do komunikacji miejskiej? Wtedy i sprawniej dotrzemy w wybrane miejsce i nie będzie problemu z zaparkowanie samochodu – zauważa.

Naklejkę dostanie każdy kto chce

Żeby otrzymać naklejkę wystarczy wysłać maila na adres fundacji ze swoimi danymi. Naklejka zostanie przysłana bezpłatnie. - Wszystkie informacje na ten temat i miejsca, gdzie osobiście będzie można odebrać naklejkę podajemy na naszej stronie internetowej – mówi Jędrzejewski.

Zobacz wzór naklejki:

fotfot. warszawaparkuje.pl | TVN24, zdj. PAP/EPA

Akcja skuteczna?

- Boję się, że cała akcja z naklejkami skończy się tak samo jak znany "zielony listek", czy naklejka z tekstem "bezpieczny kierowca" – komentuje Wojtek Jakóbczyk z magazynu Cars. – Myślę, że dobrym wzorem jest akcja broniąca miejsc parkingowych dla inwalidów. Kiedyś wszyscy parkowali na nich jak popadnie. Utworzona teraz presja społeczna, potępienie kierowców, którzy stają na miejscu dla niepełnosprawnych jest po prostu skuteczne – dodaje.

TVN Warszawa | Doping.TV

aq/par