Na wylotówkach spokojnie, były utrudnienia na A2

Warszawa

Mateusz Szmeter / tvnwarszawa.plZderzenie na A2

Przez cały dzień warszawiacy odwiedzali groby bliskich, a wieczorem przyszedł czas powrót do stolicy z długiego weekendu. Na większości głównych tras ruch był płynny. Nasz reporter donosił jednak o utrudnieniach na A2. Na tvnwarszawa.pl relacjonowaliśmy sytuację na drogach.

21.03 Kończymy relację. Dziękujemy.

19.54 Na wysokości Brwinowa na autostradzie A2 doszło do zderzenia aut. - Jest zablokowany lewy pas, tworzy się korek, który opóźnia ruch o 20-30 minut - relacjonuje Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl.

19.37 Policja informuje. że na trasach wlotowych do miasta sytuacja jest dobra. Nie tworzą się większe korki. Kierowcy mogą postać chwilę dłużej na ulicy Pułkowej u zbiegu z Wóycickiego.

- Praktycznie odblokowane są też ulice przy cmentarzach - mówi Rafał Retmaniak z biura prasowego stołecznej policji.

19.21 "Za chwilę odbędą się ostatnie kursy większości linii cmentarnych, po czym należy spodziewać się stopniowego przywracania podstawowej organizacji ruchu w rejonie cmentarzy" podał ZTM.

Podczas tegorocznej akcji "znicz" zaangażowanych było około 80 informatorów, 50 osób zajmujących się kierowaniem ruchem, 60 osób badających napełnienia pojazdów oraz 50 pracowników biorących udział w organizacji transportu.

19:10 W komunikacyjnej akcji "Znicz" brało udział ponad 200 osób.

18:40 ZTM informuje, że sytuacja przy cmentarzach jest wyjątkowo spokojna: "Największy ruch odnotowujemy w rejonie Powązek. Stamtąd właśnie linie C11, C12 i C90 kursują do ok. godz. 21:00".

17.57 "Najwięcej osób odwiedziło cmentarze w godzinach południowych. Nie odnotowano poważnych incydentów. Najczęściej interweniowano w związku z nieprawidłowym parkowaniem i wobec osób prowadzących handel w miejscach do tego nie wyznaczonych. W pojedynczych przypadkach interwencje dotyczyły osób spożywających alkohol, będących pod wpływem alkoholu, zakłócających porządek lub zaśmiecających. Strażnicy przeprowadzili dziś ok. 500 interwencji. Niemal 400 kierowców odpowie za niestosowanie się do przepisów. Ponad 50 osób za prowadzenie "nielegalnego" handlu" - informuje straż miejska.

Działania straży miejskiej
SM

17.00 - Cały czas najtrudniejsza sytuacja jest przy cmentarzu Północnym. Korkuje się ul. Pułkowa i Wóycickiego. Na miejscu są policjanci - zapewnia Rafał Retmaniak z biura prasowego stołecznej policji.I dodaje, że przy innych cmentarzach jest wzmożony ruch pieszych, ale odbywa się płynnie.

16.48 ZTM podaje, że dziś osoby podróżujące komunikacją miejską do Cmentarza Południowego w Antoninowie oraz do Palmir mogą całą trasę przejechać na bilecie ważnym w pierwszej strefie. Mimo wyjazdu poza granice Warszawy, takie bilety obowiązują dziś w liniach C37, C47, C81 oraz 727 i 737.

16:25 Jak informuje ZTM: przywrócony został podjazd autobusów linii 161 do przystanku Izbicka-Cmentarz.

15.54 Na wyświetlaczu linii C13 przy cmentarzu Bródnowskim pomyłkowo pojawił się w południe mało obiecujący komunikat. Według informacji kierowca miałby pojechać w trasę za… blisko 7 godzin.

15.33 ZTM przypominamy o możliwości zakupu biletów w kasach biletowych. Sześć takich obiektów zostało ustawionych przy głównych pętlach linii cmentarnych: Królewska, rondo Wiatraczna, pl. Narutowicza, cmentarz Północny, Bródnowski i Powązkowski.

15.18 ZTM: Na ul. Conrada autobusy muszą liczyć się z korkami w obu kierunkach.

14.30 Pogorszyły się warunki atmosferyczne. Straż Miejska ostrzega i apeluje do kierowców aby zachowali ostrożność. Funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na bezpieczeństwo osób pieszych przemieszczających się w rejonie cmentarzy.

Straż Miejska apeluje o ostrożność
straż miejska

14.00 Straż Miejska: "Od soboty przeprowadzono ponad 150 interwencji związanych z nielegalnym handlem. Interweniowano w przypadkach kiedy stoiska ustawiano bez wymaganych zezwoleń lub były one ustawione poza wyznaczony przez zarządcę terenu obręb czym utrudniały ruch pieszym i pojazdom".

13.45 - Aleja Katakumbowa to miejsce, które dzięki pieniądzom z tegorocznej kwesty ma zostać odnowione – powiedziała Małgorzata Telmińska z TVN24. Jak dodała, znajdujące się tam zabytki wymagają pilnej renowacji. Ich koszty wstępnie oszacowano na ponad milion złotych.

- Wszyscy ci, którzy spacerują na Powązkach proszeni są, aby dorzucić się do puszki – dodała reporterka TVN24.

Na Powązkach kwestują m.in. Maja Komorowska, Daniel Olbrychski i Andrzej Rzepliński. Czytaj więcej na ten temat

13.30 ZTM ostrzega o utrudnieniach: "Kierowcy linii 115 informują, że na trasie występują spore korki. Autobusy stoją m.in. na ul. Korkowej i al. Komandosów".

13.15 Stołeczny ratusz przypomina o internetowej wyszukiwarce nekropolii:

13.05 ZTM: Najcięższa sytuacja drogowa jest na dojeździe do cmentarzy Północnego od strony bram południowej i zachodniej (ul. Wólczyńska i Estrady) oraz do Bródnowskiego od strony ul. św. Wincentego.Zakorkowała się również ul. Elbląska w kierunku Powązek Wojskowych. Ciasno jest też na ul. Pułkowej, Wysockiego i Gilarskiej.

13.00 Trwa akcja "Znicz", podczas której policja przeprowadza wzmożone kontrole. – Sprawdzamy przede wszystkim trzeźwość kierowców, ale też stan techniczny pojazdów czy sposób przewożenia dzieci - mówi Rafał Retmaniak z KSP.

- Za chwilę zapadnie zmrok, więc apelujemy też do pieszych, aby zakładali odblaski - dodaje. Poza obszarem zabudowanym odblaski są obowiązkowe. Za ich brak można otrzymać mandat w wysokości 100 zł.

CZYTAJ WIĘCEJ O PIERWSZYCH WYNIKACH AKCJI "ZNICZ"

Related content

12.50 - Najgorsza sytuacja panuje niezmiennie w okolicy Cm. Północnego. Tam jest najwięcej utrudnień. Niestety wiele osób nie posłuchało rad i wybrało samochód zamiast komunikacji miejskiej. Kierowcy próbują wjechać w Pułkową, gdzie nie ma już miejsca. Są trudne warunki – przestrzega Rafał Retmaniak z komendy stołecznej. Jak dodaje, w okolicy pozostałych cmentarzy jest spokojniej.

12.42 Blokują się ulice w rejonie ronda Radosława

12.30 Ważna informacja o utrudnieniach:

12.15 Korkuje się Wisłostrada. - Na wyjeździe z Warszawy, na wysokości mostu Północnego kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami. Jadą bardzo powoli - informuje reporter tvnwarszawa.pl Lech Marcinczak.

Korek na Wisłostradzie
Lech Marcinczak, tvnwarszawa.pl

12.00 Jak informuje Straż Miejska, Wszystkich Świętych przebiega bez poważnych incydentów, ale jest dużo mniejszych interwencji. Najczęściej dotyczą nieprawidłowego parkowania w rejonie cmentarzy.

"Od soboty w ponad 400 przypadkach wobec kierujących naruszających przepisy wszczęto czynności zmierzające do ich ukarania, ponad 30 zostało ukaranych mandatem karnym na miejscu zdarzenia, w ponad 20 przypadkach, kiedy pojazdy zagrażały bezpieczeństwu strażnicy wydawali dyspozycje ich usunięcia" – tłumaczą strażnicy.

11.50 ZTM: Nad sprawnym kursowaniem linii cmentarnych czuwa ponad 50 osób kierujących ruchem. Najwięcej ich można spotkać przy pętlach oraz cmentarzach.

Informatorzy ZTM na ulicach Warszawy
ZTM

11.30 - Na Cm. Wolskim jest bardzo spokojnie. Nie ma tłoku. Ludzie, którzy przychodzą odwiedzić swoich bliskich przemieszczają się płynnie. W najbliższej okolicy również bez utrudnień - donosi reporter tvnwarszawa.pl Lech Marcinczak,

11.10 Ważne. ZTM ostrzega przed utrudnieniami:

11.06 Reporter tvnwarszawa.pl jest na skrzyżowaniu ul. Św. Wincentego, Kołowej i Obwodowej. – Jest dobra organizacja ruchu. Autobusy komunikacji miejskiej przyjeżdżają co kilka sekund. Na miejscu są też informatorzy komunikacji miejskiej, którzy doradzają pasażerom jak i gdzie dojechać. Jest też dużo policji i straży miejskiej – mówi Lech Marcinczak.

Służby miejskie udzielają pomocy przy Cm
Lech Marcinczak, tvnwarszawa.pl

11.00 Zapełnia się Cm. Bródnowski i jego okolice. – Jest dużo osób, ale mimo to ruch jest płynny. Ludzie mogą swobodnie wejść i wyjść na cmentarz. Bez żadnych problemów i nerwów. W porównaniu do poprzednich lat jest znacznie spokojniej – informuje Lech Marcinczak z tvnwarszawa.pl.

- Najprawdopodobniej wszystko za sprawą dłuższego weekendu. Część osób mogła odwiedzić swoich bliskich w innym dniu - ocenia.

Okolice Cm | Lech Marcinczak, tvnwarszawa.pl
Okolice Cm | Lech Marcinczak, tvnwarszawa.pl
Okolice Cm | Lech Marcinczak, tvnwarszawa.pl
Okolice Cm | Lech Marcinczak, tvnwarszawa.pl
Okolice Cm | Lech Marcinczak, tvnwarszawa.pl
Okolice Cm | Lech Marcinczak, tvnwarszawa.pl
Okolice Cm | Lech Marcinczak, tvnwarszawa.pl
Okolice Cm | Lech Marcinczak, tvnwarszawa.pl
Okolice Cm | Lech Marcinczak, tvnwarszawa.pl
Okolice Cm | Lech Marcinczak, tvnwarszawa.pl
Okolice Cm | Lech Marcinczak, tvnwarszawa.pl
Okolice Cm | Lech Marcinczak, tvnwarszawa.pl

10.45. Na warszawskich Powązkach przybywa kwestujących. Pieniądze na odnowienie zabytkowych nagrobków zbierają m.in. były prezydent stolicy Marcin Święcicki, prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński oraz aktorzy - Maja Komorowska i Jacek Kawalec.

10.35 Od piątku doszło już do ponad 350 wypadków. W ich wyniku śmierć poniosły 32 osoby, a 430 zostało rannych. Policja zatrzymała w tym czasie prawie tysiąc pijanych kierowców - podała Komenda Główna Policji. CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24.PL

10.20

10.15 - To bardzo ważne święto, które łączy wszystkich. Jedno z nielicznych. Wszyscy przychodzą na cmentarz i odwiedzają swoich zmarłych – mówi Maja Komorowska, która kwestuje na Powązkach. – Jestem tu każdego roku. Trzeba pielęgnować pamięć – dodaje.

Maja Komorowska kwestuje na Powązkach
TVN24

10.05 "Otrzymujemy sygnały, że ciasno się robi w rejonie bram płd i zach Cm. Północnego. Mimo wszystko autobusy w tamtym rejonie kursują sprawnie" - uspokaja ZTM.

9.50

9.45 Wokół warszawskich cmentarzy zaczyna się robić coraz bardziej tłoczno. W ciągu zaledwie kilkunastu minut radykalnie pogorszyła się sytuacja w okolicy Cmentarza Północnego.

– Apelujemy, aby nie wjeżdżać na cmentarz od ul. Pułkowej. Nie ma tu już żadnych wolnych miejsc. Kierowcy, którzy zdecydują się na przejazd tą trasą utkną w ogromnym korku. Nieco lepsza sytuacja jest od strony ul. Wólczyńskiej – ostrzega Rafał Retmaniak z komendy stołecznej.

– Apelujemy, aby wokół cmentarzy stosować się do poleceń policji, a dojeżdżając na cmentarze korzystać jednak z komunikacji miejskiej - dodaje policjant.

9.35 Dziś utrudnień należy spodziewać się m.in. przy skręcie z ul. Pułkowej w ul. Wójcickiego. Policja od rana jest na miejscu, ale na razie ruch jest niewielki, więc nie musi nim kierować. Po godz. 9 na Pułkowej kierowcy chcący skręcić czekali w tym miejscu tylko jedną zmianę świateł. Natomiast na Wóycickiego jest ciasno i do nocy na pewno się to nie zmieni.

9.20 - Na Powązkach nadal jest spokojnie. Widać, że cztery dni zrobiły swoje. Część osób odwiedziła bliskich w sobotę lub w niedzielę. Dziś największe tłumy spodziewane są po zmierzchu, kiedy nekropolia wygląda najpiękniej – mówi Małgorzata Telmińska z TVN24.

Jak dodaje, na miejscu są już pierwsze osoby, które będą prowadzić kwestę. W tym roku zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na renowację kaplic i grobowców w Alei Katakumbowej. Czytaj więcej o kweście.

8.46

8.30 Straż miejska prowadzi akcję "Hiena". Specjalne patrole cmentarzy przed tzw. hienami cmentarnymi, czyli tymi, którzy kradną z grobów znicze, kwiaty bądź inne wartościowe przedmioty. Strażacy skupiają się na pilnowaniu bocznych i nieoświetlonych alejek.

Czytaj więcej na temat akcji.

7.30 Na Cmentarzu Powązkowskim pojawiają się pierwsi sprzedawcy. Rozkładają swoje stanowiska ze zniczami i kwiatami. Jest też pańska skórka, czyli słodki przysmak, bez którego wielu warszawiaków nie wyobraża sobie Wszystkich Świętych. – Na razie jest bardzo spokojnie. Cicho i nastrojowo – informuje reporterka TVN24 Małgorzata Telmińska.

Ratusz uruchomił dodatkowe 29 linii cmentarnych – 27 autobusowych i dwie tramwajowe, którymi najszybciej można dostać się na warszawskie cmentarze. Szczegółowy poradnik, jak i gdzie dojechać ZNAJDZIESZ TUTAJ.

Małgorzata Telmińska z Powązek
TVN24

kw/b