Na tej ulicy "wciąż dochodziło do potrąceń". Poprawiają Nowoursynowską

Warszawa

Zarząd Dróg MiejskichDrogowcy przebudowują Nowoursynowską

Na Nowoursynowskiej drogowcy przebudowują przejścia dla pieszych, zwężają jezdnię i remontują przystanki autobusowe na odcinku od ul. Dominikańskiej do Elsnera. Wszystko po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo pieszych i pasażerów komunikacji miejskiej.

To już drugie podejście do poprawy bezpieczeństwa na Nowoursynowskiej. Wcześniej drogowcy w odpowiedzi na apele mieszkańców, radnych i inżyniera ruchu wybudowali azyle dla pieszych i ustawili znaki ostrzegawcze na fluorescencyjnym tle. Jak jednak przyznają, nie zdały one egzaminu. – Wciąż dochodziło do potrąceń pieszych, wypadek miał nawet "pan stopek", który pomagał przeprowadzać je przez ulicę – czytamy na stronie Zarządu Dróg Miejskich.

Teraz sytuację ma poprawić przebudowa ulicy na odcinku od ul. Dominikańską do Elsnera. Prace już się rozpoczęły. Co się zmieni? Przy pobliskiej szkole pojawi się nowa zebra, a obok niej sygnalizacja świetlna i azyl dla pieszych. Znikną za to dwa stare przejścia, które, jak tłumaczy ZDM, nie zapewniały najlepszej widoczności. - Dzięki zwężeniu pasów ruchu i powiększeniu azylu, udało się skrócić drogę przejścia przez jezdnię do minimum – podkreślają drogowcy.

Ponadto, na odcinku Dominikańska - Łukowa kierowcy będą zmuszeni do zdjęci nogi z gazu. Drogowcy zwężą tam pasy ruchu i odegną tor jazdy. – To wymusi ograniczenie prędkości w rejonie przejścia i przystanków i poprawi widoczność pieszy-pojazd – wyjaśniają.

Więcej miejsc postojowych, niższe krawężniki

Zawężenie pasów ruchu pozwoli również wyznaczyć miejsca postojowe na jezdni na odcinku od ul. Dominikańskiej do drogi dojazdowej do szkoły podstawowej. Drogowcy liczą, że ograniczy to parkowanie w miejscach niedozwolonych, stwarzające zagrożenie dla pieszych i utrudniające ruch autobusów.

Gruntowna przebudowa czeka także przystanki w rejonie ul. Noskowskiego. Zamiast zwykłych krawężników zamontowane zostaną tam zaokrąglone krawężniki peronowe, które zobaczyć można m.in. na trambuspasie na trasie W-Z. Na przystankach pojawią się również oznaczenia dla osób niewidomych i niedowidzących.

jk