Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Na Jagiellońskiej tylko autobusy

Warszawa

| Poczty sztandarowe PZŁfot. ZTM

Jagiellońską na wprost przez al. Solidarności? Takiego ułatwienia na czas budowy metra domagają się na forum tvnwarszawa.pl kierowcy. - Przejazd będzie, ale tylko dla autobusów - rozwiewają nadzieję drogowcy.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie zaczną się prace przy budowie stacji II linii metra Dworzec Wileński. Prawdopodobnie pod koniec sierpnia. Wiadomo za to, że dla kierowców z Pragi oznacza to gigantyczne problemy. Przejazd przez plac Wileński będzie zamknięty, a most Śląsko-Dąbrowski dostępny tylko dla komunikacji miejskiej: autobusów i tramwajów, które dojadą do niego objazdem. Nowe tory powstają właśnie na ulicy Jagiellońskiej.

Tymczasem na forum tvnwarszawa.pl kierowcy apelują do drogowców, by ci ułatwili im życie na czas budowy I przywrócili zlikwidowany wiele lat temu przejazd ul. Jagiellońską w poprzek al. Solidarności.

- Codziennie jadę ul. Jagiellońską od Ronda i muszę skręcać w Cyryla i Targową aby odstać w korku 20-30 minut - pisze Miro.

- Może wreszcie ktoś w ratuszu się obudzi i chociaż na czas trwania budowy przywróci przejazd na wprost Jagiellońską przez Solidarności, tak jak było kiedyś? - pyta R.

Przejazd tak, ale nie dla samochodów

Okazuje się, że drogowcy wpadli już na ten pomysł. Tyle że przejazdem pojadą wyłącznie autobusy. - Ulica Jagiellońska, pomiędzy Okrzei a Ratuszową, przeznaczona będzie dla komunikacji publicznej. Jest tam zbyt mało miejsca dla samochodów osobowych i autobusów - informuje Tomasz Kunert, rzecznik miejskiego koordynatora remontów.

I dodaje: - Na Targowej są trzy pasy i jest ciasno, a Jagiellońska ma tylko jeden. Gdyby wpuścić samochody osobowe, ulica by się zatkała i autobusy by stanęły.

Udrożnią na Euro

Kierowcy będą musieli objeżdżać plac Wileński Ratuszową, Wybrzeżem Helskim, Szczecińskim i ulicą Okrzei. Kunert zapowiada też, że za rok - na czas trwania Euro 2012 - przejezdny ma być sam plac, ale tylko wzdłuż al. Solidarności i też tylko dla komunikacji miejskiej.

A co z kierowcami? - Trzeba się przygotować na to, że utrudnienia będą do końca budowy - rozkłada ręce rzecznik.

wp/roody/mz