Motocyklista na buspasie. Taka jazda grozi mandatem

Warszawa

warszawa@tvn.plJedzie buspasem, mimo że mu nie wolno

Mimo że buspasami może jeździć komunikacja miejska i taksówki, zdarza się, że korzystają z nich również nieuprawnieni kierowcy. Na warszawa@tvn.pl otrzymaliśmy nagranie z motocyklistą, który beztrosko jedzie pasem, na którym być go nie powinno.

Na nagraniu widać motocyklistę, który jedzie ul. Radzymińską między ul. Piotra Skargi a Dworcem Wileńskim. Kierowca nie reaguje na poziome znaki drogowe, nakazujące zjazd z buspasa. Jak informuje policja, buspasem mogą jeździć autobusy i taksówki. - Motocyklista, który porusza się tym pasem ruchu, może otrzymać mandat w wysokości 100 zł i 1 pkt karny - wyjaśnia Robert Opas z Komendy Stołecznej Policji.

Były apele

W zeszłym roku informowaliśmy o jednym ze śródmiejskich radnych, który zaproponował pilotażowy program o wpuszczenie motocykli na buspasy. Wówczas Zarząd Transporty Miejskiego nie chciał o tym słyszeć.

Dyrektor ZTM tłumaczył, że wprowadzenie motocykli na buspasy mogłoby zmniejszyć liczbę ich kolizji i wypadków z samochodami. Ale mogłoby zwiększyć ryzyko takich zdarzeń z autobusami.

ZTM nie chce motocykli na buspasach
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa

ło/b