Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE RUCHU

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Milion pojazdów przekracza granice stolicy każdego dnia

Warszawa

ZDMZDM zmierzył ruch w stolicy

Każdej doby granice Warszawy przekracza około milion pojazdów. Zarząd Dróg Miejskich policzył, ile samochodów wjeżdża i wyjeżdża ze stolicy na najpopularniejszych wylotówkach.

Najbardziej zatłoczoną wylotówką jest Trasa Toruńska, którą przebiega droga ekspresowa S8. Tą trasą średnio przejeżdża około 73 376 pojazdów dziennie. Nieco mniej, bo 67 585 pojazdów policzono na ulicy Puławskiej w kierunku Piaseczna. Trzecią najbardziej zatłoczoną wylotówką okazała się ulica Pułkowa, która jest fragmentem Drogi Krajowej numer 7 prowadzącej do Gdańska. Każdej doby wybiera ją 62 671 kierowców.

Do pierwszej piątki zakwalifikowała się także ulica Modlińska i Trakt Brzeski (52 552 oraz 52 360 pojazdów dziennie).

Nieco mniejszy ruch jest w alei Krakowskiej. Od 2014 roku, czyli od momentu otwarcia obwodnicy Raszyna liczba pojazdów przejeżdżających tą aleją zmniejszył się o 45 procent - z 87 457 do 48 050 pojazdów na dobę.

110 punktów

Dane przedstawione powyżej zostały zebrane w 2016 roku. Zarząd Dróg Miejskich na bieżąco analizuje warunki ruchu na drogach, a natężenie ruchu mierzone jest za pomocą systemu Automatycznych Pomiarów Ruchu, który składa się ze 110 punktów. Każdy punkt wyposażony jest w pętle indukcyjne znajdujące się pod warstwą ścieralną drogi. Zebrane dane trafiają do specjalnego systemu, który je zbiera i analizuje.

ZDM mierzy ruch na trasach wylotowych na granicy miasta, w ekranie ulic na linii wschód-zachód, a także w tzw. kordonie wewnętrznym, kordonie śródmieścia i Ursynowa. Ruch mierzony jest w obie strony.

Zobacz też: "Dronem nad przyszłą obwodnicą Marek"

Tu powstaje obwodnica Marek
Lech Marcinczak, tvnwarszawa.pl

md/mś