Mieszkańcy Białołęki poczekają na przebudowę Głębockiej. "Powinna być gotowa za 2-3 lata"

Nawierzchnia ulicy Głębockiej jest w złym stanie
Nawierzchnia ulicy Głębockiej jest w złym stanie
Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.plNawierzchnia ulicy Głębockiej jest w złym stanie

Jedna z kluczowych ulic zapewniająca dojazd do nowych osiedli na Zielonej Białołęce, jeszcze poczeka na niezbędną przebudowę. Na razie ogłoszono przetarg na opracowanie projektu i zebranie odpowiedniej dokumentacji. Mieszkańcy Głębockiej doczekają się także kanalizacji. Wyremontowana ulica wraz z systemem kanalizacyjnym powinna być gotowa za 2-3 lata.

Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych ogłosił przetarg na projekt przebudowy Głębockiej od Podwójnej do Berensona. – Wybrany przez nas wykonawca będzie miał 15 miesięcy na zaprojektowanie nowej ulicy i uzyskanie wszelkiej niezbędnej dokumentacji. W drugim przetargu wybierzemy firmę budowlaną, która wykona wszystkie prace – informuje Agata Choińska - Ostrowska, rzeczniczka ZMiD-u.

Na razie nie do końca wiadomo, jak będzie wyglądać nowa Głębocka, wiadomo za to , że nie będzie więcej pasów. – Zgodnie z założeniami, ulica będzie miała po jednym pasie ruchu w obu kierunkach – mówi Choińska - Ostrowska i dodaje: - Budowa drogi będzie realizowana w latach 2016 - 2017.

Więcej szczegółów na temat inwestycji zdradza burmistrz dzielnicy. - Zależy nam by na nowej Głębockiej powstały trzy ronda (przy skrzyżowaniu z Berensona, skrzyżowaniu z ulicą Lewandów i skrzyżowaniu z Kartograficzną). Na pewno poprawi to bezpieczeństwo – tłumaczy Piotr Jaworski.

Władze dzielnicy zapewniają, że na nowej drodze powstanie także ścieżka rowerowa. – Chcielibyśmy poszerzenia drogi, tak aby każdy z pasów miał przynajmniej po 3,5 metra szerokości. Chcemy by zmieściły się tam ścieżki oraz chodniki – dodaje burmistrz.

Na przebudowę Głębockiej ma zostać przeznaczonych ponad 20 mln złotych. – Do końca przyszłego roku powinna powstać koncepcja i projekt, a planowana budowa to rok 2016 – twierdzi Jaworski.

Nie zapomnieli o kanalizacji

W styczniu wodociągowcy zamknęli Głębocką na pięć miesięcy, aby zbudować kanalizację na odcinku od Kartograficznej do Podwójnej. Inwestycja zakończyła się 30 czerwca. A to dopiero pierwsza część prac. Na kanalizację czekają mieszkańcy dalszej części Głębockiej. – Obecnie trwa przetarg, w którym wyłonimy wykonawcę robót budowlanych II etapu inwestycji, który zakłada budowę: ponad 1200-metrowego kanału ściekowego w ul. Głębockiej (od rejonu ul. Kartograficznej do ul. Berensona), w ul. Berensona (na odcinku od ul. Głębockiej do ul. Zaułek) oraz w ul. Zaułek – wyjaśnia Roman Bugaj, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Jak twierdzą wodociągi zakończenie robót w terenie zaplanowano na koniec wakacji 2016 roku, a odbiory mogą potrwać aż do października.

Koordynacja i utrudnienia

Jak zapewniają urzędnicy, obie inwestycje nie powinny sobie przeszkadzać. – Wszystkie prace konsultujemy z Biurem Koordynacji Inwestycji i Remontów w Pasie Drogowym, więc nie będzie żadnego konfliktu – mówią niemal jednym głosem zarówno przedstawiciele ZMID-u, jak i MPWiK.

Prace na Głębockiej na pewno będą powodować utrudnienia. – Mamy doświadczenie wyniesione ze tegorocznego zamknięcia fragmentu tej ulicy – mówi burmistrz dzielnicy i dodaje:- postaramy się przygotować dogodne objazdy dla samochodów i komunikacji miejskiej, głównie ulicami: Magiczną i Skarbka z Gór.

jb/ec

Pozostałe wiadomości