Mazowsze. Drogowcy projektują dwie nowe obwodnice

Autor:
kz/r
Źródło:
PAP
GDDKiADrogowcy projektują nowe obwodnice na Mazowszu

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowy na opracowanie studiów techniczno-ekonomiczno-środowiskowych dla dwóch obwodnic na Mazowszu - Siedlec i Sokołowa Podlaskiego. Inwestycje o łącznej długości około 25 kilometrów powstaną w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic.

"Podpisaliśmy umowy na opracowanie studiów techniczno-ekonomiczno-środowiskowych z elementami koncepcji programowych wraz z materiałami do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla kolejnych dwóch obwodnic w województwie mazowieckim - Siedlec w ciągu DK63 oraz Sokołowa Podlaskiego w ciągu DK62 i 63" - poinformowała w piątkowym komunikacie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Pełniący obowiązki Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych Tomasz Żuchowski, cytowany w informacji podkreślił, że są to nowe zadania, dla których proces inwestycyjny dopiero się rozpoczyna. - Ruszamy z wytyczaniem przebiegu obwodnic. W trakcie projektowania będziemy współpracowali z samorządami. Pamiętamy również o mieszkańcach, ich głosy są dla nas niezwykle ważne - zaznaczył.

Obwodnica Siedlec

Około 8-kilometrowa obwodnica Siedlec planowana jest w nowym śladzie drogi krajowej nr 63 jako droga klasy GP (głównej o ruchu przyspieszonym). Umowa na przygotowanie dokumentacji projektowej o wartości ponad 2,5 mln zł została podpisana z firmą S.T.I Polska. Wykonawca na opracowanie dokumentacji ma 35 miesięcy od daty zawarcia umowy, co oznacza, że termin zakończenia prac przypada na koniec 2023 roku. Zadaniem projektanta będzie wykonanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z elementami koncepcji programowej oraz materiałami do uzyskania decyzji środowiskowej.

Przewiduje się, że trasa zostanie zbudowana po północno-zachodniej stronie miasta Siedlce, na przedłużeniu istniejącej południowej obwodnicy Siedlec w ciągu DK2. Obwodnica będzie zaczynać się włączeniem w istniejący ciąg DK63 po północnej stronie miejscowości Chodów, a kończyć się ma połączeniem z istniejącą DK2 w rejonie miejscowości Stare Iganie. Docelowy przebieg trasy klasy GP (głównej o ruchu przyspieszonym) zostanie określony w decyzji środowiskowej - wskazuje GDDKiA.

Obwodnica Siedlec, po zbudowaniu i oddaniu do ruchu, wyprowadzi ruch tranzytowy z miasta, który obecnie odbywa się drogami krajowymi nr 2 i 63. Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w samych Siedlcach. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego.

"Obwodnica będzie stanowiła uzupełnienie i dopełnienie efektu, który zapewnia realizacja autostrady A2. Poprzez budowę tej obwodnicy w ciągu DK63, wraz z oddaniem autostrady, zmieni się cały układ komunikacyjny miasta, gdzie ruch dalekobieżny i tranzytowy nie będzie wjeżdżał do miejscowości" - poinformowała dyrekcja. Dodała, że jednocześnie zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju.

Obwodnica Siedlec i Sokołowa Podlaskiego. MapaGDDKiA

Obwodnica Sokołowa Podlaskiego

Obwodnica Sokołowa Podlaskiego ma mieć około 17 kilometrów. Planowana jest w nowym śladzie drogi krajowej nr 62 i 63 jako droga klasy GP (głównej o ruchu przyspieszonym). Umowa na przygotowanie dokumentacji projektowej o wartości ponad 3,8 mln zł została podpisana z firmą Lafrentz Polska. Wykonawca na opracowanie dokumentacji ma 35 miesięcy od daty zawarcia umowy, termin zakończenia prac przypada więc na koniec 2023 roku.

Zadaniem projektanta będzie wykonanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z elementami koncepcji programowej oraz materiałami do uzyskania decyzji środowiskowej. Docelowy przebieg trasy klasy GP zostanie określony w decyzji środowiskowej.

Obwodnica Sokołowa Podlaskiego wyprowadzi ruch tranzytowy z miasta, który obecnie odbywa się drogami krajowymi nr 62 i 63. Obecnie trasy przebiegają przez gęsto zabudowany obszar miasta i stanowią jego kręgosłup komunikacyjny. GDDKiA wskazuje, że dzięki obwodnicy nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w samym Sokołowie Podlaskim. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego.

Dyrekcja przypomniała, że w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 na Mazowszu powstanie dziewięć obwodnic: Ciechanowa w ciągu drogi krajowej nr 60, Lipska w ciągu drogi krajowej nr 79, Łącka w ciągu drogi krajowej nr 60, Ostrołęki w ciągu drogi krajowej n 53, Pułtuska w ciągu dróg krajowych nr 57 i 61, Siedlec w ciągu drogi krajowej nr 63, Skaryszewa w ciągu drogi krajowej nr 9, Sokołowa Podlaskiego w ciągu dróg krajowych nr 62 i 63 oraz Zwolenia w ciągu drogi krajowej nr 79. 

Informujemy też o budowie Południowej Obwodnicy Warszawy:

Południowa Obwodnica Warszawy

Południowa Obwodnica Warszawy, odcinek B z mostem na Wiśle
Południowa Obwodnica Warszawy, odcinek B z mostem na WiśleGDDKiA
wideo 2/3

Autor:kz/r

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA

Pozostałe wiadomości