Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Masa Krytyczna wraca na jeden raz. "Jedziemy dla przyjemności"

TVN Warszawa

Tomasz Zieliński/ tvnwarszawa.plMasa Krytyczna znów przejedzie przez miasto

Zapowiadali koniec przejazdów przez miasto. Teraz postanowili wrócić, w ramach zimowej Masy Krytycznej. "Pojedziemy dla radości jeżdżenia. Pojedziemy na lekko, bez haseł i zadęcia, mimo, iż nie wszystko dzieje się po naszej myśli" – zapowiadają.

Warszawska Masa Krytyczna pojedzie 30 grudnia o godzinie 18.00.

Będzie to typowo rekreacyjny, świąteczny przejazd, niedługą, bo liczącą zaledwie 13 kilometrów trasą. "Miasto będzie raczej pustawe, nie pokonamy żadnej wylotówki, ani przelotówki" – informują organizatorzy.

Rowerzyści wystartują tradycyjnie z pl. Zamkowego, następnie Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem, Al. Ujazdowskimi dojadą do pl. Na Rozdrożu. Potem skierują się w ul Bagatela, Boya-Żeleńskiego, Waryńskiego, dojadą do ronda Jazdy Polskiej. Stąd dalej Nowowiejską, pl. Zbawiciela, Marszałkowską do ronda Dmowskiego, Świętokrzyską, al. Jana Pawła, al. Solidarności, do pl. Bankowego. Na koniec skierują się w ul. Andersa, Muranowską, Bonifaterską, Miodową i wrócą na pl. Zamkowy.

Bez haseł i zadęcia

"Weźcie ze sobą dzieci. Niech one też mają frajdę z zimowej Masy, z jazdy jezdniami, na co dzień im niedostępnymi. Namówcie do przejazdu znajomych i rodzinę" – zachęcają organizatorzy. Apelują też o specjalne świąteczne gadżety: mikołajowe czapki, rogi reniferów, migające lampki czy serpentyny.

"Jak informowaliśmy zawczasu: jedziemy dla przyjemności. "Na lekko", bez haseł i zadęcia, mimo, iż nie wszystko dzieje się po naszej myśli: zielona strzałka dyskryminująca rowerzystę nie brzmi dobrze, podobnie jak jakość zimowego utrzymania dróg rowerowych i brak jasnej wizji co dalej z trasami, które już miały powstać" – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Masa stawia na edukacją

Po 14 latach Warszawska Masa Krytyczna ogłosiła koniec systematycznych comiesięcznych przejazdów. Jak podkreślali, ich decyzja jest efektem zacieśnienia współpracy z miastem. Uznali, że realizacja "Programu Rozwoju Tras Rowerowych" spełnia ich podstawowy cel - zapewnia sieć spójnych, bezpiecznych i wygodnych tras rowerowych.

WMR nie zniknęła jednak całkowicie. Jej działacze zapowiedzieli, że będą angażować się w edukację i promowanie jazdy rowerem w codziennym transporcie. Organizują też okolicznościowe przejazdy, takie jak Masa Powstańcza czy – organizowana właśnie w grudniu – Masa Świąteczna.

Zobacz archiwalny materiał o początkach Masy Krytycznej:

"Fakty" TVN z 1998 r. o początkach Masy Krytycznej w Warszawie
archiwum "Faktów" TVN

kw/r