Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Masa krytyczna, nocne rolki i maraton. Trzy trudne dni na drogach

Warszawa

mat. organizatoraW niedzielę na ulice wybiegną maratończycy

Zaczną rowerzyści, którzy w piątkowy wieczór pojadą w pierwszej wiosennej masie krytycznej. W sobotę wieczorem ulice opanują miłośnicy nocnego jeżdżenia na rolkach, a niedziela będzie należeć będzie do biegaczy. Kierowcy samochodów powinni uważnie planować weekend lub... dołączyć się do którejś z imprez.

Z pierwszymi utrudnieniami trzeba będzie się liczyć już w piątkowy wieczór. Wtedy na stołeczne ulice wyjadą rowerzyści Warszawskiej Masy Krytycznej. Tym razem będą mieli do pokonania około 30 km na trasie z centrum do "Mordoru". Dla kierowców oznacza to spore utrudnienie zwłaszcza w południowej części miasta.

O godz. 18 masa ruszy z pl. Zamkowego, a następnie przejedzie Krakowskim Przedmieściem, Świętokrzyską, Marszałkowską, pl. Konstytucji, L. Waryńskiego, Puławską, Domaniewską, Bukowińską, Rolną, al. Komisji Edukacji Narodowej, S. Herbsta, rtm. W. Pileckiego, F. Płaskowickiej, J. Rosoła, J.F. Ciszewskiego, Nowoursynowską, Wałbrzyską, al. Lotników, Z. Modzelewskiego, al. Niepodległości, T. Chałubińskiego, Al. Jerozolimskimi, Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem. Przejazd zakończy się na pl. Zamkowym ok. godz. 22.

Ulice, którymi przejeżdżać będą rowerzyści mogą być czasowo wyłączone z ruchu.

Jak informuje ZTM, możliwe są także zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej.

Weekendowe utrudnienia na drodze
UM Warszawa

Na kółkach też w sobotę

Dzień po rowerzystach na stołeczne ulice wyjadą rolkarze. W sobotę wieczorem zaplanowano przejazd pierwszego w tym roku Night Skatingu.

Jak informują jego organizatorzy, rolkarze zbiorą się ok. godz. 20.30 przy bramie nr 11 Stadionu Narodowego. Następnie wyjadą na Wybrzeże Szczecińskie i przejadą na drugą stronę Wisły mostem Poniatowskiego. Dla kierowców najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie w tym czasie z sąsiednich przepraw.

Po lewej stronie Wisły rolkarze przejadą Al. Jerozolimskimi, Marszałkowską, pl. Bankowym, al. "Solidarności", al. Jana Pawła II, Al. Jerozolimskimi, Marszałkowską, L. Waryńskiego, T. Boya-Żeleńskiego, pl. Unii Lubelskiej, Bagatela, Al. Ujazdowskimi, pl. Trzech Krzyży, Nowym Światem, Al. Jerozolimskimi. Następnie powtórnie wjadą na most Poniatowskiego, by przejechać przez rondo Waszyngtona i zakończyć przejazd na bulwarach przy Stadionie Narodowym.

Jak ostrzega stołeczny ratusz, na trasie przejazdu mogą wystąpić zmiany w organizacji ruchu i kursowaniu komunikacji miejskiej.

Weekendowe utrudnienia na drodze
UM Warszawa

Zaprawa przed maratonem

Także w sobotę zaprawę przed niedzielnym maratonem będą mieli także biegacze. O godz. 17 z Placu Zamkowego ruszy charytatywny marszobieg poprzedzający Orlen Warsaw Marathon. Jego trasa prowadzić będzie m.in. ul. Karową i Wybrzeżem Kościuszkowskim przy Centrum Nauki Kopernik - na czas zawodów kierowcy będą mogli korzystać tam tylko z jednego pasa ruchu na odcinku od skrzyżowania z Karową do tunelu. Zawody spowodują także wyłączenie z ruchu Krakowskiego Przedmieścia - od ul. Miodowej do ul. Karowej (w godz. 16.30-17.40) oraz ul. Karowa (w godz. 16.40-18).

Od godz. 16.50 do 18.20 kierowcy nie przejadą także przez most Świętokrzyski. To jednak nie koniec sobotnich utrudnień. Jak informują organizatorzy, na zmiany powinni przygotować się również kierowcy po prawej stornie Wisły. Od godz. 14.30 do 20.55 z ruchu wyłączone będzie Wybrzeże Szczecińskie od mostu Świętokrzyskiego do wysokości Stadionu Narodowego oraz stary odcinek ulicy ul. Sokolej przy wiadukcie kolejowym - samochody nie przejadą tam w godz. 5-24.

Zamkną ulice w pięciu dzielnicach

Największych utrudnień trzeba spodziewać się jednak w niedzielę. Wtedy to na stołeczne ulice wybiegną uczestnicy Orlen Warsaw Marathon. Biegacze rozpoczną rywalizację o godzinie 9.30. Najszybsi z nich dotrą do mety po ponad dwóch godzinach, ostatnie osoby pojawią się na finiszu najpóźniej po 6 godzinach od startu.

42-kilometrowa trasa nie będzie zamknięta przez cały czas. Ruch uliczny będzie dynamicznie otwierany i zamykany. Dodatkowo, trasa na żadnym odcinku nie przecina torowiska, dlatego ruch tramwajowy nie będzie nigdzie blokowany, a wszystkie linie będą kursowały zgodnie z rozkładem jazdy.

Zawodnicy wyruszą sprzed Stadionu Narodowego. Następnie przebiegną m.in. Wybrzeżem Szczecińskim, mostem Świętokrzyskim, Kruczkowskiego, Rozbrat, Szwoleżerów, Spacerową, Puławską, Rosoła czy Przyczółkową.

Pierwotnie biegacze mieli przebiec przez most Poniatowskiego. Jednak po pożarze mostu Łazienkowskiego, trasa została zmieniona, a biegacze pojawią się na moście Świętokrzyskim. To oznacza, że najbardziej uczęszczany most – Poniatowskiego - oraz dojazd do niego nie będzie zablokowany. Po godzinie 10.10 będzie przejezdna też północna nitka z Pragi do Śródmieścia.

Mimo to kierowcy będą musieli liczyć się z czasowym wyłączeniem ulic w pięciu dzielnicach - na Pradze, w Śródmieściu, na Mokotowie, Ursynowie i Wilanowie.

Organizatorzy zadbali jednak o to, by zmotoryzowani mieszkańcy miasta mogli z odpowiednim wyprzedzeniem zaplanować objazd zamkniętych ulic. Na stronie www.orlenmarathon.pl można znaleźć dokładny harmonogram zamykania i otwierania dla ruchu poszczególnych fragmentów trasy.

Ponadto, o tej samej porze co maraton rozpocznie się także bieg na 10 km. Trasa prowadzić będzie Wybrzeżem Kościuszkowskim na północ w stronę Konwiktorskiej a dalej Miodową, Krakowskim Przedmieściem i Tamką z powrotem przed Stadion Narodowy. CZYTAJ WIĘCEJ O UTRUDNIENIACH PODCZAS MARATONU

Tak wyglądała impreza w ubiegłym roku:

Biegacze przebiegną 42 km i 195 m
TVN24

jk/r